Najkrajší turnaj so slzami na konci. Hokejisti siahali vo Vancouvri na medailu

Po poslednom zápase turnaja partia slovenských veteránov nezamaskovala slzy, medaila im prekĺzla pomedzi prsty.

Gólová radosť Pavla Demitru počas zápasu o bronz medzi Slovenskom a Fínskom.(Zdroj: archív TASR)

BRATISLAVA. Na zimné olympijské hry do Vancouvru išla v roku 2010 stará hokejová garda. Nik od nej nečakal zázraky, napriek tomu bojovala o medaily.

Po poslednom zápase turnaja partia slovenských veteránov nezamaskovala slzy. Bronz im pomedzi prsty prekĺzol za 215 sekúnd po zbabranej poslednej tretine zápasu s Fínmi.

„Vždy mi bude do plaču. Olympiáda je silná výzva. Nerád prehrávam, ale niekedy človek zostáva bezmocný,“ spomína Ľubomír Višňovský.

Prepadák

Fakty
Najproduktívnejší hráči turnaja

1. Pavol Demitra 10 (3 + 7)

2. Marián Hossa 9 (3 + 6)

3. Zach Parise, USA 8 (4 + 4)

Hokejisti veľkú formu nenaznačovali. Fanúšikovia sa skôr obávali, či úplne nepohoria. A tak sa to aj začalo. Slováci vstúpili do turnaja prehrou s Čechmi 1:3. Náš tím sa dával pomaly dokopy po početných zraneniach.

Tridsaťosemročnému Žigmundovi Pálffymu nevyšiel v prvej tretine blafák a hokejový kúzelník akoby stratil svoj zakončovateľský inštinkt. Do konca olympiády mu gól nebol súdený.

Druhým súperom bolo Rusko. Megafavorit s hviezdnym útokom sa zvykne unášať útočnými parádičkami. V tom videli naši šancu. Hoci stávkové kancelárie mali na náš debakel nízke kurzy, zrodila sa senzácia. Halák v bránke a útočník Demitra nakoniec zlomili ruského medveďa.

Demitra prihral na vyrovnávajúci gól Mariánovi Hossovi a v 14. samostatnom nájazde rozhodol nezabudnuteľným blafákom. Po ležérnom oblúku z ľavej strany puk v poslednej chvíli prehodil ponad Bryzgalova k jeho pravej žrdi. Vypredané hľadisko Canada Hockey Place zmeravelo.

„Nechcem robiť machra, ale bola to úplne jednoduchá hra. O tom, kto urobí prvý pohyb. Bryzgalov ho urobil a potom už nebol problém poslať puk, kam patrí,“ usmieval sa po zápase Pavol Demitra.

Kŕč s Nórmi a Starci na chmeli

Slovenskému tímu po ruskom skalpe prirodzene narástlo sebavedomie a v ďalšom zápase základnej B-skupiny sme cez Lotyšov prešli hladko 6:0.

V skupine sme skončili až tretí za Ruskom a Českom, o štvrťfinále sme museli bojovať v baráži s húževnatými Nórmi. Zo zápasu sa vykľula nečakaná dráma. Fyzicky disponovaní Nóri vyrovnali na 3:3. Navyše nám Ole Tollefsen knokautoval Ľuboša Bartečka, ktorý si už na olympiáde nezahral. Mužstvo bojovalo aj zaňho, víťazný gól dal po prieniku Višňovského Miro Šatan.

Asi najviac odľahlo trénerovi Jánovi Filcovi: „Všetci sme si uvedomovali, že sa láme chlieb. Zápas sme odohrali v kŕči.“

Silnejšie než triumf nad Ruskom po nájazdoch zarezonovalo víťazstvo Slovenska nad Švédskom 4:3 vo štvrťfinále. Otvorili sa pre nás ďalšie dva zápasy o medaily.

Obranca Ľubomír Višňovský zvyčajne vždy jadrne pomenuje atmosféru. „Na striedačke sa po zápase so Švédmi ziapalo od šťastia, nadávalo, skrátka ventilovalo obrovské nasadenie. Každý myslel na to, že sme doma ľuďom urobili radosť, a to je nezaplatiteľný pocit. Páči sa mi prirovnanie, že sme sa vo Vancouvri zišli ako partia Starcov na chmeli. Tak ešte skúsime, čo to dá."

Kanada a potom plač

V semifinále čakal Slovákov výber domácej Kanady, pre ktorú by každá iná medaila ako zlatá bola národnou katastrofou. Nechýbalo veľa a vo veľkej forme hrajúci Demitra mohol v závere nervózny tím domácich poslať do predĺženia.

Kanada vyhrala 3:2, ale Slováci odchádzali z ľadu so zdvihnutými hlavami. „V záverečnej minúte to už bol len panický záchvat. Luongo pochytal viac, než mohol,“ uznal aj kanadský kouč Mike Babcock.

Demitra po zápase pripustil, že sme boli pridlho zakríknutí.

Nešťastný súboj o bronz dodnes máta našich hokejistov i fanúšikov. S Fínmi sme viedli po druhej tretine 3:1, no prehrali sme 3:5. V našej kabíne sa po zápase namiesto medailí leskli slzy.

Za všetkých vystihol pocity Pavol Demitra, ktorého nakoniec vybrali do All stars olympijského turnaja:

„Prehrali sme si to sami. Keď vedieme 3:1, nesmieme sa nechať vylučovať. Na jednej strane musíme byť hrdí, čo sme dokázali, ale na druhej strane je neuveriteľné, ako sme stratili vedenie. Štvrté miesto nikoho nezaujíma, byť štvrtý je ako skončiť posledný. Táto chyba nás bude hnevať do konca života. Nechali sme sa často vylučovať, to sa nedá opísať slovami."

Slovenský tím vo Vancouvri 2010

Brankári: Jaroslav Halák, Peter Budaj, Rastislav Staňa.

Obrancovia: Andrej Meszároš, Zdeno Chára, Ľubomír Višňovský, Martin Štrbák, Milan Jurčina, Andrej Sekera, Ivan Baranka.

Útočníci: Marián Hossa, Pavol Demitra, Tomáš Kopecký, Žigmund Pálffy, Jozef Stümpel, Marián Gáborík, Miroslav Šatan, Michal Handzuš, Richard Zedník, Branko Radivojevič, Martin Cibák, Marcel Hossa, Ľuboš Bartečko.