Nórsko berie obe zlaté medaily zo šprintu

Maiken Caspersen Fallová a Ola Vigen Hattestad zvíťazili v špinte voľnou technikou.

Maiken Caspersen Fallová.(Zdroj: SITA/AP)

SOČI. Nórska bežkyňa na lyžiach Maiken Caspersen Fallová získala zlatú medailu v utorňajšom šprinte voľnou technikou na ZOH v Soči. Druhá s odstupom 38 stotín sekundy bola jej krajanka Ingvild Flugstad Östbergová, ktorá v dramatickom súboji o striebro o dve stotinky prekonala Slovinku Vesnu Fabjanovú.

Pre Fallovú je olympijské zlato najväčším úspechom v doterajšej kariére, pred rokom na majstrovstvách sveta vo Val di Fiemme získala bronz v šprinte i v tím šprinte. Dvadsaťtriročná rodáčka z Lillehammeru bola v utorok v stredisku Laura nad Červenou Poľanou najlepšia už v kvalifikácii a v rozhodujúcom súperení nechala všetkých päť finálových protivníčok za sebou.

Fallová vybojovala pre Nórsko jubilejnú 100. medailu v behu na lyžiach v histórii ZOH. Boj o druhé miesto v šprinte žien zvládla lepšie jej krajanka Östbergová než Slovinka Fabjanová. Úspech nórskych bežkýň mohol byť až trojnásobný, Astrid Uhrenholdt Jacobsenovú klasifikovali napokon na nepopulárnej štvrtej pozícii.

Nórsko má zlato aj z mužského šprintu

Medzi mužmi získal zlato nórsky bežec Ola Vigen Hattestad. V pádmi poznačenom finále triumfoval pred dvojicou Švédov - strieborným Teodorom Petersonom (+1,22) a Emilom Jönssonom (+19,74).

Finále na 1,8 km dlhej trati poznačili v teplom počasí a na kašovitom snehu pády, ktorým sa víťaz kvalifikácie Hattestad vyhol a dosiahol naväčší úspech svojej kariéry. V jeho bilancii boli doteraz dva tituly majstra sveta v šprinte a tímšprinte z MS 2009 v Liberci. V cieli bol o vyše sekundy rýchlejší ako Švéd Peterson, ďalší finalisti už mali výraznejšie straty.

Už štvrťfinálové behy boli konečnou pre obhajcu titulu z Vancouveru domáceho Niukitu Krjukova i víťaza úvodnej skiatlonovej disciplíny zo Soči Švajčiara Daria Colognu. "Dostal som sa do kontaktu s jedným zo súperov a stratil som pozíciu," vysvetľoval domáci spolufavorit Krjukov.

"Je to pre mňa zlý výsledok, musím sa teraz dobre pripraviť na tímšprint." Cologna vo svojom spadol a do cieľa prišiel až takmer s minútovou stratou. V semifinále potom skončil aj ďalší adept na medailu Nór Petter Northug.