V olympijskej premiére vyhrala nemecká skokanka Vogtová

Nemka Carina Vogtová sa stala historicky prvou olympijskou víťazkou v ženských skokoch na lyžiach.

Carina Vogt.(Zdroj: SITA/AP)

SOČI.

Na ZOH 2014 v Soči triumfovala s náskokom 1,2 bodu pred skúsenou Rakúšankou Danielou Iraschkovou-Stolzovou, bronz putuje do Francúzska zásluhou Coline Mattelovej.

Favorizovaná Japonka Sara Takanašiová, úradujúca majsterka sveta, skončila až štvrtá.

Takanašiová v tejto sezóne Svetového pohára dominovala, no v Soči nezvládla úlohu topfavoritky. Po prvom kole bola tretia a napokon skončila bez medaily, keď neodolala náporu Mattelovej.

Vogtová: Vyšlo to

Dvadsaťdvaročnej v Badene žijúcej Vogtovej, ktorá viedla aj po 1. kole, namerali 103 a 97,5 metra, za čo získala od rozhodcov výslednú známku 247,4 bodu.

"Som prvou víťazkou v ženskej kategórii v skokoch na lyžiach na ZOH. Výborne mi vyšlo dnes prvé kolo, na to finálové som sa tiež skoncentrovala - a vyšlo to," citoval informačný systém ZOH 2014 slová víťazky.

"O zlato som prišlo v prvom kole, s finálovým pokusom som spokojná. Mám obrovskú radosť, dnes oslavujem," uviedla Iraschková-Stolzová.

Takanašiová: Som mimoriadne sklamaná

Osemnásťročná Mattelová v porovnaní s prvým kolom klesla o jedno miesto, ale tešila sa aj z bronzu: "Som nesmierne šťastná, bol to asi najdlhší deň v mojom živote."

V dramatických a vyrovnaných pretekoch zostala smutná 17-ročná Takanašiová, ktorej na tretie miesto chýbalo 2,2 bodu.

"Som mimoriadne sklamaná. Na druhej strane je to pre mňa dobrá skúsenosť, teší ma, že som bola súčasťou ženskej skokanskej premiéry na zimných olympijských hrách," uviedla iba 151 cm vysoká Takanašiová.