Zjazd žien má dve víťazky, dosiahli rovnaký čas

Mazeová po dojazde do cieľa.
Mazeová po dojazde do cieľa. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|12. feb 2014 o 09:10

Slovinka Tina Mazeová a Švajčiarka Dominique Gisinová dosiahli v stredu v alpskom centre Roza Chutor navlas rovnaký čas (1:41,57).

SOČI. Víťazkami utorňajšieho zjazdu žien na zimných olympijských hrách v Soči sa stali Švajčiarka Dominique Gisinová a Slovinka Tina Mazeová.

Obe pretekárky dosiahli rovnaký čas 1:41,57 min. Desať stotín zaostala Gisinovej krajanka Lara Gutová.

Prvýkrát v histórii ZOH sa stalo, že sa v ženských alpských disciplínach tešili zo zlatej medaily dve pretekárky.

Slovinsko sa zásluhou Mazeovej dočkalo vôbec prvého olympijského triumfu v zjazdovom lyžovaní, 30-ročná univerzálka si do zbierky pridala tretí cenný kov po dvoch striebrach z Vancouveru 2010 (super-G, obrovský slalom). Kým víťazstvo Mazeovej sa dalo predvídať, triumf Gisinovej sa nečakal.

Dvadsaťosemročná špecialistka na kĺzavé disciplíny síce vo Svetovom pohári už dvakrát zjazd vyhrala, ale bolo to ešte v sezóne 2008/2009. V prebiehajúcom ročníku nestála ani raz na pódiu a v hodnotení zjazdu jej patrila až deviata priečka. Pre Gisinovú je to vôbec prvá medaila z vrcholných podujatí.

"Som neuveriteľne šťastná a úplne ohromená," citoval Gisinovú informačný servis ZOH 2014. "Neprekáža mi, že zlato získala aj Tina," dodala v rozhovore pre RTVS švajčiarska reprezentantka. "Aj mne je to jedno," uviedla Mazeová. "Sme obe šťastné, Dominique si víťazstvo zaslúžila. Ja som veľmi rada, že som vybojovala zlato," dodala slovinská lyžiarka.

Jediná slovenská reprezentantka na štarte Kristína Saalová obsadila v konkurencii 41 pretekárok 31. miesto (+4,41). Do cieľa došlo 35 pretekárok.

"Som spokojná, že som sa dokázala zlepšiť v porovnaní s tréningami. Nemám ešte odjazdených veľa zjazdov, ale cítim sa v tejto disciplíne stále lepšie a lepšie. Bol to jeden z tých ťažších zjazdov. Vzhľadom na počasie i moje štartové číslo som čakala ešte mäkšiu trať, najkritickejšia bola dolná časť," povedala Kristína Saalová.