AKTUALIZOVANÉ O 18:58

Wendl s Arltom majú zlato a prekazili Lingerovcom hetrik

Zemaník s Petrulákom obsadili 12. miesto, čím dosiahli zatiaľ najlepšie umiestnenie Slovenska v sánkovaní v Soči.

Tobias Wendl a Tobias Arlt.(Zdroj: SITA/AP)

SOČI. Nemeckí sánkarskí reprezentanti dominujú v ľadovom tobogane v areáli Sanki na zimných olympijských hrách v ruskom Soči, na ktorých si vybojovali prvenstvo aj v tretej disciplíne.

Víťazmi stredajšej súťaže mužských dvojíc sa stali Tobias Wendl - Tobias Arlt, ktorí napodobnili úspechy svojich kolegov Felixa Locha a Natalie Geisenbergerovej z predchádzajúcich dní ZOH 2014.

Favorizované duo úradujúcich majstrov sveta a šampiónov seriálu Svetového pohára bolo najrýchlejšie v oboch jazdách a premiérovo sa tešilo zo zlatej medaily.

Pre Nemecko to bolo jubilejná desiata v tejto disciplíne v histórii ZOH.

Druhí Rakúšania, tretí Lotyši

Rakúski bratia Andreas a Wolfgang Lingerovci nedosiahli víťazný hetrik, keď druhými najlepšími časmi v obidvoch vystúpeniach v Soči zaostali za Wendlom s Arltom o 522 tisícin sekundy a po triumfoch v talianskom Turíne 2006 a kanadskom Vancouveri 2010 sa museli uspokojiť s konečným 2. miestom.

Bronzové medaily získali napokon Lotyši Andris Šics a Juris Šics. Obhajcovia striebra spred štyroch rokov boli po úvodnej jazde piati, ale tretí najlepší čas v druhej jazde a zároveň veľké zaváhanie Rakúšanov Petera Penza s Georgom Fischlerom (klesli z 3. až na poslednú 19. priečku) ich vyniesli na stupeň víťazov.

Lotyšskí súrodenci, ktorí mali v cieli na olympijských šampiónov manko 0,857 s, vybojovali pre svoju krajinu tretie pódiové umiestnenie v tomto odvetví na ZOH

Lepší Slováci prišli na 12. mieste

Slovenskí reprezentanti Marián Zemaník - Jozef Petrulák obsadili v konkurencii 19 dvojíc pri svojej premiére na ZOH 12. miesto (+2,024), čo je zatiaľ najlepšie umiestnenie SR v sánkovaní v Soči.

Zemaník s Petrulákom po prvej jazde figurovali o stupienok nižšie, ale napokon využili skutočnosť, že Penz s Fischlerom zbabrali druhú jazdu a poskočili o jeden post.

Na prienik do prvej desiatky im chýbalo 0,495 s. Dosiaľ najlepší výsledok dvojice Ľubomír Mick - Walter Marx zo ZOH 2002 v americkom Salt Lake City však neprekonali, keď zaostali o tri stupienky. Ďalší debutanti Marek Solčanský - Karol Stuchlák skončili na 16. priečke (+3,452), keď v jednotlivých jazdách dosiahli 16. a 18. výkon.

Výsledky:

dvojice (konečné poradie po II. jazde): 1. Tobias Wendl, Tobias Arlt (Nem.) 1:38,933 min, 2. Andreas Linger, Wolfgang Linger (Rak.) 1:39,455, 3. Andris Šics, Juris Šics (Lot.) 1:39,790, 4. Tristan Walker, Justin Snith (Kan.) 1:39,840, 5. Alexander Denisiev, Vladislav Antonov (Rus.) 1:39,949, 6. Christian Oberstolz, Patrick Gruber 1:40,019, 7. Ludwig Rieder, Patrick Rastner (všetci Tal.) 1:40,039, 8. Toni Eggert, Sascha Benecken (Nem.) 1:40,218, ... 12. Marián Zemaník, Jozef Petrulák 1:40,957, 16. Marek Solčanský, Karol Stuchlák (všetci SR) 1:42,385