AKTUALIZOVANÉ 21:32

Česko prehralo so Švajčiarskom 0:1, Švédsko porazilo Lotyšsko

Švajčiarom stačili na dve víťazstvá dva góly, Česi musia po dvoch prehrách hrať osemfinále.

Bodenmann rozhodol o výhre Švajčiarska.(Zdroj: SITA/AP)

BRATISLAVA. Českí hokejisti ukončili základnú C-skupinu olympijského turnaja v Soči druhou prehrou z troch zápasov.

Sobotňajší súboj so Švajčiarskom rozhodol jediný gól, ktorý strelil v 15. minúte Simon Bodenmann.

Zverenci Aloisa Hadamczika tak po porážke 0:1 stratili šancu na priamy postup do štvrťfinále.

V ňom sú naopak víťazi skupiny Švédi, ktorí v sobotu zdolali Lotyšov 5:3 a v troch zápasoch nestratili ani bod. Švajčiari obsadili druhé a Česi tretie miesto.

Jágr mal v deň zápasu 42. narodeniny

Po zlom štarte do turnaja proti Švédom a povinnom víťazstve nad Lotyšmi mal sobotňajší večer ukázať, čoho je český tím schopný.

Úvod mu však nevyšiel a po piatich minútach prehrával na strely 1:6. Švajčiari predvádzali svoju modernu: hrnuli sa pred bránku, pálili, ale tiež párkrát nápadito zakombinovali.

Čechom chvíľu trvalo, kým sa prebrali. Veľkú príležitosť mal Jaromír Jágr, ktorý v deň zápasu slávil 42. narodeniny, ale z uhla trafil iba hornú žŕdku.

Švajčiari vzápätí trestali gólom Bodenmanna. Bol to iba druhý gól Švajčiarov v Soči, Lotyšsko predtým zdolali 1:0, Švédom podľahli 0:1.

Česi síce so stúpajúcim časom zvyšovali svoju aktivitu, ale švajčiarskeho gólmana Hillera neprekonali ani z jednej z 26 striel.

Osemfinálové dvojice určí nedeľa

Švédi mali proti Lotyšsku (5:3) prekvapivo veľa starostí, Lotyši totiž na začiatku druhej tretiny viedli 2:1. Nakoniec však nebodovali ani na tretí pokus.

Víťazný gól zaznamenal útočník Jimmie Ericsson. Celkovo šesť gólov padlo v presilových hrách.

Kým Švédsko je už s istotou vo štvrťfinále, Česko musí hrať osemfinále, ktoré je na programe v utorok.

O osemfinálových dvojiciach rozhodnú nedeľné zápasy. Od 9.00 hrajú proti sebe Rakúsko s Nórskom, o 13.30 Slovensko s Ruskom a Slovinsko s USA, a o 18.00 sa skupinová časť uzavrie duelom Fínsko - Kanada.

C-skupina:

Česko - Švajčiarsko 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)

Gól: 15. Bodenmann (Hollenstein, Romy). Rozhodovali: Piechaczek (Nem.), Pollock Kovachik (obaja Kan.), Woodworth (USA), vylúčení: 5:3, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0. 10.253 divákov.

Švajčiarsko: Hiller Streit, Diaz, Vauclair, Seger, Weber, Josi, Blindenbacher Niederreiter, Plüss, Moser Cunti, Wick, Brunner Bodenmann, Hollenstein, Romy Ambühl, Trachsler, Bieber, Gardner.

Česko: Pavelec Židlický, Šmíd, Gudas, Kaberle, Barinka, Z. Michálek, Rozsíval Červenka, Plekanec, Jágr M. Michálek, Krejčí, Hemský Hanzal, Voráček, Erat Nedvěd, Palát, Frolík, Novotný.

Švédsko - Lotyšsko 5:3 (1:1, 3:1, 1:1)

Góly: 16. Berglund (Karlsson, Steen), 23. Karlsson (Bäckström, Alfredsson), 37. Alfredsson (Sedin, Edler), 39. Ericsson (Ekman-Larsson, Silfverberg), 53. Edler (Sedin, Johansson) 19. Darzinš (Sprukts, Sotnieks), 22. Sprukts (K. Redlihs, Karsums), 42. Girgensons (Daugavinš, Freibergs). Rozhodovali: Jeřábek (Čes.), Walsh George, McElman (všetci USA), vylúčení: 6:6, presilovky: 4:2, oslabenia: 0:0

Švédsko: Lundqvist Hjalmarsson, Oduya, Jon. Ericsson, Kronwall, Edler, Karlsson, Ekman-Larsson Landeskog, Berglund, Steen Sedin, Bäckström, Eriksson Alfredsson, Johansson, Silfverberg J. Ericsson, Krüger, Hagelin Nyquist

Lotyšsko: Gudlevskis Rekis, Ozolinš, Kulda, Bartulis, Sotnieks, Pujacs, K. Redlihs, Freibergs Darzinš, Sprukts, M. Redlihs Karsums, Girgensons, Daugavinš Indrašis, Keninš, Cipulis Jass, Pavlovs, Berzinš

1 Švédsko 3 3 0 0 0 10 5 5 9
2 Švajčiarsko 3 2 0 0 1 2 1 1 6
3 Česko 3 1 0 0 2 6 7 -1 3
4 Lotyšsko 3 0 0 0 3 5 10 -5 0

Online prenos zápasu Česko - Švajčiarsko:

20:17 Skončila sa tretia tretina.

60. minúta: Ani bez odvolaného Pavelca sa Česku nepodarilo vyrovnať.

59. minúta: 90 sekúnd pred koncom tretiny sa rútil na Pavelca Pluss, šancu nevyužil.

56. minúta: Švajčiari presilovku nevyužili a Česko má už len 4 minúty na vyrovnanie.

54. minúta: Gudas fauloval a čas, ktorý majú Česi na vyrovnanie sa o dve minúty skráti.

53. minúta: ďalšia veľká šanca Plekanca, zo štyroch metrov páli priamo do Hillerovej lapačky.

51. minúta: Český tréner mieša so zostavou, na presilovku poslal pomenenú zostavu, Česi mali veľký tlak počas presilovky, Hiller chytil veľkú Plekancovu šancu.

49. minúta: Wick fauloval Nedvěda pred brankárom, Česi budú hrať ďalšiu presilovku.

47. minúta: Napriek veľkému tlaku sa česku nepodarilo vyrovnať, presilovku nevyužili.

45. minúta: Po kroščeku Streita nastrelil Plenakec počas avizovaného vylúčenia hornú žŕdku, Česi budú hrať presilovku.

45. minúta: Švajčiari veľmi dobre bránia svojho brankára, za 5 minút prvej tretiny dovolili vystreliť na Hillera len jedenkrát.

19:41 Začala sa tretia tretina.

19:27 Skončila sa druhá tretina.

40. minúta: V druhej tretine prestrieľali Česi súpera 10:6.

36. minúta: Oslávenec Jágr sa dostal do útoku, všetci jeho spoluhráči boli pokrytí. Obrana Švajčiarska si dáva na prvú formáciu Česka veľký pozor pri bránení.

33. minúta: Menšia šarvátka medzi Pavelcom, Jágrom a Niederreiterom, do konfliktu sa zapojili aj Gudas a Šmíd. Rozhodcovia vylúili za hrubosť Šmída a Niederreitera.

28. minúta: Ďalšia nevydarená presilovka Čechov, väčšiu šancu si proti Švajčiarom nevytvorili.

26. minúta: Blindenbacher dostal za faul na Jágra trest na dve minúty.

25. minúta: Švajčiari veľmi dobre bránia súpera v svojej obrane, Čechom sa nedarí napriek tlaku vytvoriť si dobrú šancu.

22. minúta: Česi nevyužili presilovku na začiatku druhej tretiny.

18:54 Začala sa druhá tretina.

18:40 Skončila sa prvá tretina.

20. minúta: Päť sekúnd pred koncom tretiny ide na trestnú lavicu Švajčiar Diaz.

17. minúta: Veľká šanca Michálka, ktorý nedostal puk do odkrytej brány Hillera.

15. minúta: Po nahrávke spoza brány sa dostal k puku Bodenmann a švihom poslal puk do rohu Pavelcovej brány.

13. minúta: Jágr mal dve veľké šance v priebehu pár sekúnd, druhá jeho strela skončila na žrdi.

11. minúta: Česko malo po skončení presilovky dve dobré šance, ani jednu nevyužilo.

8. minúta: Na trestnú lavicu ide Čech Radko Gudas.

7. minúta: O prevahe Švajčiarska vypovedá aj počet striel, ktorý je 7:1.

5. minúta: Švajčiari boli v prvých piatich minútach výrazne lepším tímom, dokázali Čechov zatlačiť pred Pavelcom.

18:05 Zápas sa začal.