Keď Kasai už skákal, jeho súperi neboli na svete

Japonec Kasai svoj sen o zlatej medaile však nevzdáva. Skákať by chcel aj na ďalšej olympiáde.

Japonec Noriaki Kasai.(Zdroj: SITA/AP)

Celú kariéru patril k širšej špičke. Veľké trofeje mu však unikali. Skokan na lyžiach Noriaki Kasai získal na olympiáde v Soči ako štyridsaťjedenročný striebro.

Zo Soči od nášho redaktora MILOSLAVA ŠEBELU

SOČI. „Veď aj ja som od neho o pár mesiacov mladší,“ hovorí so smiechom Andreas Golberger, ktorý pre rakúsku televíziu komentuje olympijskú súťaž v skokoch, o senzačnom striebre pre Japonca Noriakiho Kasaia.

Rakúšan patril medzi svetovú špičku. Kariéru ukončil, keď mal 32 rokov. Tu sa so športom zvykne lúčiť väčšina skokanov. Po tridsiatke. To však neplatí o Noriakim Kasaiovi. Japonec má 41. Toto je jeho rekordná siedma olympiáda. Skáče už 23 sezón, keď vo Svetovom pohári debutoval ešte v roku 1989.

Medaila v Soči ho obrala o slová. „Je to zázrak. Neviem, čo mám dodať,“ hovoril. „Po všetkých olympijských hrách, kde som štartoval, som bol sklamaný. Dnes som musel dať do toho všetko. Veľmi som chcel vyhrať.“

Cítil sa v životnej forme

V súťaži skákal so zlatou prilbou, na ktorej má orla. V decembri po senzačnom víťazstve v Bad Mitterdorfe vyhlásil, že je v životnej forme. „Takto dobre som už dlho neskákal. Do Soči si idem po medailu,“ vravel vtedy.

V sobotu v prvom kole na veľkom mostíku dosiahol rovnako dlhý skok ako neskorší víťaz Poliak Kamil Stoch (139 m), v druhom kole dokonca letel o meter ďalej (132,5 m), rozhodcovia však súperovi pridali mierne za lepší štýl. K zlatu chýbalo Kasaiovi 1,3 bodu.

Po senzačnom úspechu ho obkolesili kolegovia z reprezentácie a spoločne sa tešili.

Doteraz bol najstarším medailistom z olympiády v skokoch Nór Birger Ruud. Bol až o päť rokov mladší, keď získal striebro v St. Moritzi v roku 1948.

Aký je najlepší vek pre skokanov dobre ilustruje koľko rokov majú ďalší dvaja medailisti – Stoch má 26 rokov, Slovinec Prevc 21.

„Mám pred ním veľký rešpekt. Ja som ešte nebol na svete, keď Noriaki už skákal vo Svetovom pohári. Je inšpiráciu pre mňa. Pri ňom vidím, že sa budem musieť zlepšovať ďalších 20 rokov,“ hovoril mladý Slovinec.

„Je legenda. Dokazuje, že keď máte dobrú techniku, skákať môžete aj vo vysokom veku,“ hovorí Gregor Schlierenzauer. Kasai sa už na začiatku kariéry preslávil tým, že vo vzduchu dokázal telo takmer položiť medzi lyže. Rovnako čisto letel aj v sobotu.

Medailu venuje sestre

Pred olympiádou sľúbil, že ak vyhrá medailu bude pre jeho sestru Kumiko, ktorá je vyše polroka v nemocnici. Trápi ju vrodená chudokrvnosť a jej stav sa vlani vážne zhoršil.

K profesionálnemu športu Kasaia stále ťahá veľká túžba súťažiť. „Nemám žiadne tajomstvo. Skáčem, lebo som nemal žiadne medaile z individuálnych pretekov. V tom nachádzam motiváciu ďalej na sebe pracovať. Povahou som bojovník, nezvyknem sa vzdať,“ hovoril.

Na otázku, či sa chystá aj na ďalšiu olympiádu do Pjongčangu 2018, odpovedal: „Samozrejme. Chcem predsa získať zlato.“

Striebro získal pred dvadsiatimi rokmi v Lillehammeri v tímovej súťaži. O štyri roky neskôr Japonci v Nagane dokonca vyhrali. Kasai sa však vtedy nedostal do tímu. Teraz jeho nádej na ďalšiu medailu stále žije. V tímovej súťaži v Soči by práve Japonci mohli vyhrať. Na veľkom mostíku skončili všetci štyria v prvej trinástke.