Česko má šiestu medailu zo Soči, Moravec získal bronz

Víťaz Svendsen.
Víťaz Svendsen. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|18. feb 2014 o 12:44

Preteky s hromadným štartom vyhral Nór Svendsen, v šprinte zdolal Francúza Foucarda.

SOČI. Nórsky biatlonista Emil Hegle Svendsen zvíťazil v utorňajších pretekoch s hromadným štartom na 15 km na zimných olympijských hrách v Soči. Druhý skončil v strhujúcom finiši Francúz Martin Fourcade v rovnakom čase ako víťaz. Tretiu pozíciu obsadil Čech Ondřej Moravec (+13,8 s).

Jediný slovenský zástupca Matej Kazár v konkurencii 30 pretekárov obsadil 15. miesto s odstupom 1:56,5 min, keď netrafil dva z dvadsiatich terčov.

V závere o prvenstvo bojovali dvaja dlhodobo najlepší biatlonisti, pričom Fourcade skoro zdolal severana, ktorý sa trochu predčasne pred cieľovou páskou tešil z triumfu a takmer sa mu to vypomstilo.

Kazár netrafil šiesty a trinásty výstrel, ale je to preňho najlepší výsledok na ZOH 2014, keď v šprinte bol 37. a v stíhačke ho klasifikovali na 23. pozícii.

"Bolo to nesmierne ťažké, najmä beh na čerstvom snehu si vyžadoval, aby som sa vytrápil až na hrane," povedal v cieli.

"Pätnáste miesto je pekné, no trúfal som si aj na viac. Dobre som zastrieľal, aj s behom som bol spokojný, vládal s najlepšími. Čakanie na štart pôsobilo nepríjemne, bolo dlhé, ja som si však vyplnil program tak, aby sa nervozita nezvyšovala."