Stali sa Afričanmi, aby súťažili na zimnej olympiáde

Luke Steyn, reprezentant Zimbabwe.
Luke Steyn, reprezentant Zimbabwe. (Autor: SITA/AP)
Tomáš Olšiak|19. feb 2014 o 07:20

Najstarší z piatich afrických olympionikov má iba dvadsať rokov a ani jeden z nich nevyrastal v krajine, ktorú reprezentuje.

Diváci v Soči uvidia i lyžiarov z krajín, v ktorých vôbec nepoznajú sneh.

BRATISLAVA. Namiesto nominačného boja so skúsenejšími pretekármi v lyžiarsky vyspelejších krajinách zvolili ľahšiu cestu - stali sa reprezentantmi krajín, kde je konkurencia nulová.

Togo, Zimbabwe a Maroko - aj tieto krajiny súťažia na hrách v Soči, pričom pre prvé dve je to dokonca historická premiéra.

Hanba nehrozí

Exotické reprezentácie nie sú na zimnej olympiáde žiadnou novinkou. Už v osemdesiatych rokoch na nej súťažili i Portoriko, Filipíny či Fidži. Kvôli prakticky nulovým kvalifikačným kritériám sa však nezriedka vyskytovali výkony na hranici športovej dôstojnosti.

Problém vyvrcholil na olympiáde v kanadskom vo francúzskom Albertville v roku 1992, kde negatívne vynikli najmä slalomári z Maroka. (opravené 19.02. o 21:59)

Viacerí boli diskvalifikovaní, jeden neustále padal. Historickým momentom bolo predbehnutie marockého pretekára lyžiarom štartujúcim po ňom (lyžiari boli na trať púšťaní v 30-sekundových intervaloch).

„To už bolo pre predstaviteľov Medzinárodného olympijského výboru príliš zahanbujúce,“ spomínal bývalý kostarický slalomár Julian Muňoz, ktorý skončil v Albertville predposledný v slalome aj obrovskom slalome.

Za ním bol v oboch prípadoch jeho krajan Alejandro Preinfalk, v slalome s extrémne slabým časom 4:29:13. Pre porovnanie, víťaznému Nórovi Jaggemu namerali 1:44:39.

MOV konal okamžite, už pre ďalšiu olympiádu v Lillehammeri limity sprísnil. Komické výkony na svahu sú minulosťou, preto ak chcú africké krajiny poslať svojho športovca na zimnú olympiádu, musia zväčša siahnuť po naturalizácii cudzinca.

Talianka vymenila Indiu za Togo

Vyrastali vo Francúzsku respektíve v Taliansku, reprezentujú však Togo, ktorého obyvatelia nepoznajú sneh.

Rodená Talianka, 18-ročná Alessia Dipol je dcérou lyžiarskej inštruktorky a prvýkrát stála na lyžiach už ako trojročná v slávnom stredisku Cortina d'Ampezzo. V talianskom juniorskom tíme sa však nepresadila a od roku 2012 do 2013 pretekala za Indiu. Od minulého roka reprezentuje Togo.

V obrovskom slalome skončila na 55.mieste zo 67 klasifikovaných pretekárok, ešte ju čaká slalom. Dipol nemá v Togu žiadne príbuzenské korene a togské občianstvo údajne získala hlavne vďaka podnikateľským kontaktom svojho otca.

Mathilde Amivi Petitjean sa narodila v Nigeri togskej matke a francúzskemu otcovi. Keď mala tri roky, rodina sa presťahovala do Francúzska, kde Mathilde podľahla čaru bežiek.

Hoci vedela, že do francúzskeho výberu by sa nedostala, sama od seba o reprezentovaní rodnej krajiny svojej mamy nikdy neuvažovala. „Keby mi niekto povedal, že raz budem reprezentovať na olympiáde Togo, neverila by som tomu,“ povedala Petitjean.

Kontaktovali ju cez Facebook

Kvalifikačné kritériá sú síce prísnejšie ako v minulosti, no B-limit predsa len pootvára dvere pre pôvodnú olympijskú ideu. Na jeho splnenie totiž stačí niekoľko dôstojných výsledkov trebárs aj na pretekoch nižšieho rangu.

Olympijské dobrodružstvo Petitjean sa začalo pred rokom, keď jej na Facebook poslal správu jeden z predstaviteľov Togskej lyžiarskej federácie s ponukou reprezentovať Togo na hrách v Soči. Petitjean sa krátko poradila s rodičmi a prakticky okamžite súhlasila.

19-ročná bežkyňa na lyžiach má svoj olympijský debut, preteky na 10 kilometrov klasickou technikou, už za sebou. V rámci 75-členného štartového poľa prišla do cieľa na 68.pozícii s časom 37:26:07, viac než šesť minút za horšou z dvojice francúzskych reprezentantiek. V cieli však neskrývala nadšenie.

„Myslím, že všetci Afričania majú zo mňa teraz radosť. Pre africké krajiny je dobré vidieť, že je možné zúčastniť sa na zimnej olympiáde,“ povedala po pretekoch šťastná Petitjean.

Premiéra aj pre Zimbabwe

Z afrických športovcov v Soči sa jedine 20-ročný Alex Steyn narodil v krajine, ktorú reprezentuje. V slalome a obrovskom slalome súťaží za Zimbabwe, v ktorom snežilo len raz, aj to pred vyše päťdesiatimi rokmi.

Steyn však vyrastal vo Švajčiarsku, kde s lyžovaním začínal už ako dvojročný. Študuje na University of Colorado, pred olympiádou školu na rok prerušil kvôli trénovaniu v Chile a na Novom Zélande.

Aj vďaka štátnej podpore precestoval v januári po Francúzsku, Taliansku a Švajčiarsku vyše tritisíc kilometrov za dvadsať dní, aby stihol nazbierať výsledky pre kvalifikáciu do Soči. Jediné preteky Svetového pohára absolvoval v roku 2012.

Nikto v Zimbabwe od neho neočakával, že napodobní plavkyňu Kirsty Coventryovú, dvojnásobnú olympijskú víťazku.

„Zlato asi nevyhrá. No už jeho účasť je fantastickým úspechom pre krajinu aj pre neho samotného,“ cituje časopis Sport Illustrated Kevina Atkinsona, prezidenta Asociácie zimných športov Zimbabwe. Orgánu, ktorý vznikol len kvôli Steynovi. Ten v obrovskom slalome skončil 61. zo 79 pretekárov, ktorí preteky dokončili.

Hoci väčšinu života prežil Steyn v zahraničí, k jeho rodnej krajine ho viaže silné puto a neskôr sa plánuje v Zimbabwe usadiť. „Afriku máte proste v krvi, dúfam, že tam raz budem žiť a pracovať,“ povedal pre New York Times.

Tínedžeri z Ameriky za Maroko

Po zahanbujúcom vystúpení v Arbertville zavládla v Maroku voči adeptom na zimnú olympiádu skepsa, severoafrická krajina následne vynechala štyri zimné olympiády v rade. Až vo Vancouveri pred štyrmi rokmi súťažil slalomár Samir Azzimani.

V Soči vo farbách Maroka súťaží dvojica 18-ročných slalomárov pôvodom zo severoamerického kontinentu. Kenza Tazi sa narodila v americkom Bostone a momentálne študuje vo Francúzsku na športovom gymnáziu. V obrovskom slalome skončila v Soči na 62.mieste, čaká ju ešte slalom.

V rovnakých disciplínach súťaží aj Adam Lamhamedi, rodák z Kanady. Syn marockého otca a kanadskej matky priznáva, že sa rozhodne necíti byť Maročanom.

„Narodil som sa v Quebecu, vyrastal som tam, prešiel som tamojším lyžiarskym systémom. Som ako ktorékoľvek iné dieťa z Charlesbourg (štvrť v Quebecu; pozn.red.). Mám jednoducho len šťastie, že môj otec je Maročan,“ cituje ho oficiálna stránka hier v Soči.

Spomedzi afrických športovcov bol na olympiáde najväčšou nádejou. V roku 2012 totiž na historicky prvých Zimných olympijských hrách mládeže v Innsbrucku vybojoval v superobrovskom slalome nečakanú zlatú medailu. V Soči skončil v obrovskom slalome na 51. mieste.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Hokej»Reprezentácie»Stali sa Afričanmi, aby súťažili na zimnej olympiáde