Švédsko je v semifinále po výhre so Slovinskom 5:0

Prvým mužstvom v semifinále sa stalo Švédsko. Rozhodli o tom štyri góly v tretej tretine.

Švédsko potvrdilo úlohu favorita a Slovincov aj s ich brankárom Robertom Kristanom z Nitry poslalo domov.(Zdroj: SITA/AP)
  • Prvým semifinalistom hokejového turnaja v Soči je Švédsko
  • O výhre so Slovinskom rozhodli až štyri góly v tretej tretine
  • Ich semifinálový súper bude lepší z dvojice Fínsko - Rusko.
  • Semifinále sa hrá v piatok, finále potom na záver olympiády v nedeľu

SOČI. Švédski hokejisti sú prvými semifinalistami olympijského turnaja mužov v Soči. V stredajšom úvodnom štvrťfinálovom zápase v Ľadovom paláci Boľšoj Švédi zdolali Slovincov hladko 5:0.

Prekvapenie turnaja Slovinci hrali dve tretiny s úradujúcimi majstrami sveta Švédmi vyrovnanú partiu, v tretej časti však inkasovali štyri razy a napokon sa lúčia s turnajom bez streleného gólu.

Slovinci hrali dve tretiny výborne

O dva presné zásahy Švédov sa postaral Carl Hagelin, ďalšie góly pridali Alexander Steen, Daniel Sedin a Loui Eriksson. Súperom Švédska v piatkovom semifinále bude víťaz súboja Rusko - Fínsko.

Slovinci boli Švédom dve tretiny vyrovnaný súper. Švédi rozhodli až v tretej tretine. V 42. minúte sa za Kristanovou bránkou výborne uvoľnil Eriksson a jeho spätnú prihrávku využil na dôležitý gól Sedin.

Slovinci pridali, začali riskovať, ale pozorní severania si dvojgólový náskok strážili bez väčších problémov. Tretí gól pridal v 49. minúte Eriksson.

O tri minúty neskôr sa v presilovej hre presadil aj Hagelin, ten istý hráč po skvelej Karlssonovej asistencii potom pridal aj svoj druhý gól.

Švédi vyhrali 5:0 a zlepšeným výkonom v záverečnej tretine dosiahli povinné víťazstvo.

Švédi boli trpezliví

"Zápas bol dve tretiny absolútne vyrovnaný. Súper mal niekoľko dobrých príležitostí, ktoré bolo treba zlikvidovať. My sme boli dostatočne trpezliví a čakali na svoje šance. Tie prišli a využili sme ich," povedal brankár Henrik Lundqvist.

Hrali sme dobre, ale treba povedať, že prvé štyri zápasy na turnaji boli pre nás dobrým testom. Nebola to vždy bezproblémová jazda, ale na konci sme sa tešili. Treba v tom pokračovať," dodal Lundqvist.

Slovinský líder Anže Kopitar po hladkej prehre a rozlúčke zo ZOH podotkol: "V tejto chvíli sme všetci sklamaní. Verili sme si, že sa môžeme postarať ešte o jedno prekvapenie. V globále však musíme vyjadriť spokojnosť s výsledkami, ktoré sme dosiahli v Soči."

Slovinci aj napriek prehre opustili turnaj so zdvihnutými hlavami, keď sa vo svojej olympijskej premiére dokázali prebojovať medzi osem najlepších tímov.

Povedali po zápase

Alexander Steen, útočník Švédska: "Po úvodnom presnom zásahu sme mali dostatok šancí vedenie zvýšiť. Ich brankár však predviedol viacero dobrých zákrokov a tak sme si na ďalšie góly museli počkať. V tretej tretine to tam už našťastie začalo padať."

Marcus Krüger, útočník Švédska: "Posledné tri zápasy sme hrali s mužstvami, ktoré si boli herným štýlom veľmi podobné. Vieme, že semifinále proti Rusku alebo Fínsku bude oveľa náročnejšie. Skutočne ťažké zápasy nás čakajú až teraz."

Daniel Alfredsson, útočník Švédska: "Nevedel som čo mám od nich čakať, ale Slovinci mňa osobne veľmi pozitívne prekvapili. Ďalšie zápasy na takýchto turnajoch im k ďalšiemu napredovaniu môžu iba pomôcť."

Žiga Jeglič, útočník Slovinska: "Škoda, že sme po úvodnom góle súpera nevyužili viacero šancí na vyrovnanie. V záverečnej tretine nám už nezostal dostatok síl, čo skúsení Švédi dokonale využili."

Jan Muršak, útočník Slovinska: "Súper bol vo všetkých ukazovateľoch lepší, s tým sa dnes nedalo nič robiť. Ak by nám niekto pred turnajom ponúkol čo i len jediné víťazstvo, brali by sme to všetkými desiatimi. My sme však dokázali vyhrať dvakrát, dostali sme sa do štvrťfinále, takže s našim vystúpením tu v Soči sme veľmi spokojní."

Štvrťfinále (Ľadový palác Boľšoj)

Švédsko - Slovinsko 5:0 (1:0, 0:0, 4:0)

Góly: 19. Steen (Alfredsson, Karlsson), 42. D. Sedin (Eriksson), 49. Eriksson (Bäckström, Oduya), 52. Hagelin (N. Kronwall, Jimmie Ericsson), 57. Hagelin (Karlsson)

Vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Meier (USA), Šindler (ČR) - Carlson, Wheeler (obaja Kan.), 7325 divákov

Švédsko: Lundqvist - N. Kronwall, Jonathan Ericsson, Oduya, Hjalmarsson, Karlsson, Edler, Ekman-Larsson - Eriksson, Bäckström, D. Sedin - Alfredsson, Berglund, Steen - Johansson, Silfverberg, Landeskog - Nyquist, Krüger, Jimmie Ericsson - Hagelin

Slovinsko: Kristan - Kranjc, Pretnar, Kovačevič, Robar, Pavlin, Gregorc, Podlipnik, Tavželj - Muršak, A. Kopitar, D. Rodman - Tičar, Jeglič, Sabolič - M. Rodman, Razingar, Urbas - Goličič, Mušič, Pance

Kliknutím obrázok zväčšíte

Online prenos

Švédsko vyhralo jasne 5:0 a postúpilo do semifinále.

56. min. Slovinci už zápas len dohrávajú, po včerajšom zápase s Rakúskom zrejme už nevládzu. Ďalšie dva góly pridal Hagelin a pár minút pred koncom už je to 5:0.

52. min. Je naozaj rozhodnuté. Švédi osem minút pred koncom pridali počas presilovky aj štvrtý gól a postúpia do semifinále.

49. min. O zápase je zrejme už rozhodnuté, Eriksson pridal tretí gól a 11: minút pred koncom je tak stav už 3:0.

48. min. Slovinci nehrajú vôbec zlý zápas, prekonať Lundqvista v bránke Švédska sa im však stále nedarí a favorit si tak zrejme postráži vedenia.

42. min. Švédom sa predsalen podarilo prekonať druhýkrát Roberta Kristana v bránke Slovinska. Gól strelil Daniel Sedin.

Aj po druhej tretine vedie Švédsko len 1:0 a Slovinci sú stále v hre o postup. Strely 26:11 pre Švédsko.

38. min. Skvelým výkonom drží Slovincov stále v hre o postup brankár extraligovej Nitry Robert Kristan. V zápase už má 24 úspešných zákrokov. V štvrťfinále olympiády proti Švédsku je to skvelá 96 percentná úspešnosť.

33. min. Švédsko pridalo za posledné minúty a v počte striel na bránku už jasne vedie 22:10. Na vylúčených je to momentálne 3:3. Na góly je pred koncom druhej tretiny stále len 1:0.

31. min. Slovinci pokračujú v dobrom výkone, veľkú šancu mal Urbas a rovnako aj Kopitar. Na trestnej lavici je po tvrdom faule opäť Kovačevič. Švédi však presilovku po necelej minúte nielenže nevyužili, ale fauloval aj Daniel Sedin a bude sa hrať v menšom počte hráčov na oboch stranách.

27. min. Švédsko ma v prvej polovici zápasu v Slovincoch vyrovnaného súpera. Stav na strely je síce 15:8, ale pri troške šťastia mohla byť už remíza 1:1. Nebezpečne vystrelil Kopitar.

23. min. Slovincom sa ani napriek veľkému tlaku počas presilovky streliť prvý gól v zápase nepodarilo.

22. min. Slovinci sa ubránili druhému oslabeniu v zápase, naopak rozhodcovia potrestali druhého Švéda a zahrajú si presilovku aj oni.

Prvú tretinu Švédsko vyhralo 1:0 po góle Steena. Na strely vedú 10:6, na vyhraté vhadzovania 12:6.

19. min. V posledných minútach nevýrazným Švédom ku gólu pomohlo vylúčenie Slovinca Mursaka. Gól pripísali Steenovi.

15. min. Slovinci hru v druhej časti druhej tretiny vyrovnali a s trochou šťastia mohli ísť aj do vedenia. Švédsky tlak sa momentálne vytratil. Ďalšiu veľkú šancu nevyužil Kopitar.

10. min. Švédi síce presilovku bez problémov ubránili, v následnom už rovnovážnom stave si Razingar predsalen vypracoval veľkú šancu. Jeho blafák však Lundqvistovi v bránke Švédska skvele chytil.

7. min. Slovinci však dostali možnosť ísť do vedenia. Po faule obrancu Jonathana Ericssona si zahrajú prvú presilovku.

7. min. Slovinci zatiaľ odolávajú veľkému tlaku Švédov, Rodman mal aj prvú šancu svojho tímu. Jeho slabá strela však narobiť problémy Lundqvistovi v bránke Švédska urobiť problémy nemohla.

2. min. Švédsko začalo aktívnejšie a Robert Kristan v bránke Slovinska má od prvých minút veľa práce. Hneď v prvých minútach mali šancu Ericsson i Kronwall a nebezpečne vystrelil Daniel Sedin.

SOČI. Slovincov každý považoval za najväčšieho outsidera turnaja. Výhrou nad Slovenskom však naznačili opak a po výhre s Rakúskom si zahrajú štvrťfinále proti Švédsku.

„Pred turnajom by sme boli spokojní s jedným bodom, ale teraz ideme na zlato,“ vtipkoval po zápase s Rakúskom obranca Sabahudin Kovačevič, ktorý nastúpil po zápasovom treste za zákerný faul na Slováka Tomáša Kopeckého.