AKTUALIZOVANÉ 17:31

Naša biatlonová štafeta išla výborne, Kazár siahal v cieli na piate miesto

Slováci v zložení Gereková, Kuzminová, Hurajt a Kazár obsadili v miešanej štafete šieste miesto.

Slovák Matej Kazár miešanú štafetu zakončil obetavým skokom do cieľa.(Zdroj: TASR)
 • Miešaná biatlonová štafeta má v Soči premiéru na olympiáde
 • Vyhrala štafeta Nórska, pred Českom a Talianskom
 • Matej Kazár v súboji o piate miesto zlomil aj pažbu svojej zbrane

SOČI. V premiérovom štafetovom mixe sa olympijskými šampiónmi stalo Nórsko v zložení Tora Bergerová, Tiril Eckhoffová, Ole Einar Björndalen a Emil Hegle Svendsen.

Slovenská štafeta s Janou Gerekovou, Anastasiou Kuzminovou, Pavlom Hurajtom a Matejom Kazárom finišovala na veľmi dobrom 6. mieste (+1:47,7).

"Škoda, že Maťo nezdolal vo finiši Rusa Šipulina, krásne zabojoval o piate miesto, no berieme aj šieste. Dobíjania nás zdržali, podľa mňa to bol z našej strany slušný výkon," povedal RTVS v cieli Hurajt.

Matej Kazár do kamery po pretekoch ukazoval aj zlomenú pažbu svojej malokalibrovky. Prihodilo sa mu to v záverečnom šprinte so Šipulinom, keď sa do cieľa obetavo hodil.

"Padol som, aj pažbu vyrobenú na mieru som zlomil. Dosť ťažko to znášam, pretože máme pred sebou ešte mužské štafety a s náhradnou zbraňou sa pochopiteľne horšie mieri. Lyže ma poslúchali na slovo, no a ten záver bol veľmi dramatický," povedal Kazár RTVS.

Fourcade Kazárovi nestačil

"Martin Fourcade v závere nestačil, ja som bol raz pred Šipulinom, potom zasa potiahol on a ja som sa zviezol. Škoda, že mi na konci vbehol v zákrute do smeru, je to však výborné, sám so sebou som veľmi spokojný," dodal Kazár.

Jana Gereková sa však po prvom úseku neusmievala. "Tá strelba ma tu na olympiáde prenasleduje ako tieň. Musela som siahnuť až na dno, aby som v behu straty z piatich dobíjaní zmiernila. Myslím si, že sa mi to aj podarilo, celkove to teda nebolo až také zlé."

Anastasia Kuzminová sa zadúšala kašľom, zápal priedušnice sa prejavil, no zabojovala príkladne a vytiahla štafetu do boja o popredné umiestenie. "Všetci sme podali bojovné výkony na hranici maxima. Dobíjania mi síce ubrali z času, zabrala som však tak ako ostatní. Priebeh bol maximálne dramatický, Paľo Hurajt štafetu podržal a súboj Maťa Kazára s mojím bratom bol úžasne dramatický."

Björndalen má ôsme zlato

Pre Björndalena malo zlato mimoriadny význam, keď má vo svojej olympijskej zbierke už 13 medailí (8-4-1) a v historickej bilancii najúspešnejších zberateľov vzácnych kovov sa dostal na čelo pred svojho krajana v behu na lyžiach Dählieho (8-4-0).

Striebro získalo Česko (+32,6) a bronz Taliansko (+58,2).

Kvartetá zložené z mixov dvoch žien a dvoch mužov inšpirovali aj biatlonové krajiny s užšou špičkou pretekárov.

Dvoch rovnocenných mužov a dve ženy zložili ľahšie ako celé štvorice pri čisto ženských, či mužských štafetách. Jednoduchá matematika sa týkala aj slovenského biatlonu, ktorý si v mixe medzi 16 štartujúcimi dosť trúfal.

So štartovným číslom 12 štafetu rozbehla Jana Gereková, na druhom úseku nastúpila Anastasia Kuzminová, Pavol Hurajt bežal na treťom a finiš obstaral Matej Kazár.

Kazár v pretekoch aj padol

V počasí na bode mrazu, v miernom vetre a s optimálnou viditeľnosťou sa Gerekovej úvodná streľba nevydarila, na tretí a štvrtý terč dobíjala až trikrát, dôležité však bolo, že sa trestnému okruhu vyhla.

Anastasia Kuzminová vybehla na 10. mieste (+37,5), Pavol Hurajt už na 5. mieste so stratou rovnej minúty. Huraj piate miesto udržal.

Matej Kazár priebežne s 5. miestom (+1:57,3) pocítil tvrdosť pádu na už preslávenej zákrute v zjazde, piate miesto si však udržal. Streľba ležmo bola v podaní Svendsena, Moravca i Hofera bezproblémová, aj štvrtého Nemca Schemppa, dokonca aj M. Fourcada, Kazára a Šipulina.

Zo súboja o piate miesto vypadol dvojnásobne zlatý v Soči M. Fourcade, nášho pretekára predbehol len Šipulin.

Výsledky

miešané štafety na 2x6 km žien a 2x7,5 km mužov: 1. Nórsko (Tora Bergerová, Tiril Eckhoffová, Ole Einar Björndalen, Emil Hegle Svendsen) 1:09:17,0 (0 tr. okr.+2 dobíjania), 2. Česko +32,6 (0+7), 3. Taliansko 58,2 (0+6), 4. Nemecko 1:41,3 (0+9), 5. Rusko 1:47,4 (1+8), 6. Slovensko (Jana Gereková, Anastasia Kuzminová, Pavol Hurajt, Matej Kazár 1:47,7 (0+10)

stafeta_sita_600.jpg

Víťazná štafeta Nórska.

FOTO: SITA/AP

Online prenos

16:38 Zlatú medialu v premiére miešanej štafety získalo Nórsko s Bjørndalenom. Druhé miesto obsadilo Česko, tretie je Taliansko.

Štvrté Nemecko, piaty napokon dobehol Rus Šipulin, ktorý odolal záverečnému ataku Mateja Kazára.

Slováci skončili na veľmi peknom šiestom mieste, škoda desiatich chýb na strelnici. "So Šipulinom to bolo len o centimetre, škoda pár dobíjaní, ale dnes to bol slušný výkon," povedal RTVS v cieli Hurajt.

Matej Kazár do kamery po pretekoch ukazoval aj zlomenú pažbu svojej malokalibrovky. Prihodilo sa mu v záverečnom šprinte s Rusom Šipulinom.

16:33 Emil Hegle Svendsen smeruje po poslednej streľbe za zlatou medailou pre Nórsko. Druhý je Moravec a Česko bude mať dalšiu striebornú medailu. Kazár dobehol na strelnicu stále spoločne s Fourcadom.

O piate miesto sa v bežeckom súboji rozhodne medzi Ruskom a Slovenskom. Martin Fourcade ich pustil pred seba a z pretekov zrejme odstúpil.

16:27 Frarncúz Martin Fourcad sa dostal pred nášho Mateja Kazára na piate miesto. Obaja však rovnako odstrieľali bez chyby a pokračujú spoločne. Doťahuje sa na nich však aj Rus Anton Šipulin, ktorý stráca 16 sekúnd.

16:24 Matej Kazár pri zjazde pri svojom prvom bežeckom úseku spadol, stále je však na piatom mieste. Doťahuje sa na neho Fourcade.

16:21 Pavol Hurajt na poslednom bežeckom úseku na Nemecko stratil, ale stále odovzdával na piatom mieste. Na šiestom mieste bude za Francúzsko finišovať Fourcade. Naši traja biatlonisti minili počas prvých troch úsekov minuli už deväť terčov, vedúce Nórsko len dva, Česko šesť.

16:16 Dvakrát na druhej streľbe minul aj Pavol Hurajt. I napriek tomu je stále na štvrtom mieste. Vedie Nórsko, druhé je Česko, tretie Taliansko, štvrté Slovensko. Hurajt musí ešte dobehnúť na odovzdávku, posledný pôjde na trať Kazár.

Naši biatlonisti dnes výborne bežia, ale od medaily ich delí nie najlepšia streľba.

16:08 O zlatú medailu momentálne bojujú Nór Ole Einar Bjørndalen a Čech Soukup. Čech stratil. O štvrtú pozíciu súperí s nemeckou štafetou Hurajt. Pavol Hurajt našu štafetu posunul na štvrté miesto. Nemec Daniel Böhm ho však rýchlo dobehol.

"Nasťa to trošku dobehla a ide to hore. Dúfajme že chlapom sa to podarí," povedala Jana Gereková RTVS.

16:02 Anastasia Kuzminová napokon odovzdávala Pavlovi Hurajtovi na piatom mieste. Vedie Česko, pred Nórskom a Talianskom.

15:57 Anastasia Kuzminová na svojej druhej položke výborne trafila všetkých päť terčov a posúva našu štafetu opäť vyššie. O čelo bojuje Soukalová. Na nasledujúcom bežeckom medzičase už dobieha štvrtú štafetu Poľska.

soukalova_sita_600.jpg

Češka Soukalová bežala výborne.

FOTO: SITA/AP

15:55 Napriek veľmi zlej streľbe sa Kuzminová opäť posunula na ôsme miesto a môže sa posúnúť aj vyššie.

15:52 Češke Soukalovej sa na jej prvej streľbe nedarilo a z vedúcej pozície spadla. Dvakrát netrafila ani Kuzminová, obe Slovenky z 15 terčov netrafili sedem. Kuzminová sa zase prepadla. Vedú Nórky a Soukalová sa zase posúva dopredu a momentálne je druhá.

15:49 Anastasii Kuzminovej sa podarilo našu štafetu dostať zase do prvej desiatky. Pred jej prvou streľbou je na deviatom mieste.

15:45 Po prvom úseku je na prvom mieste miešanej štafety Nórsko, pred Talianskom a Českom. Gereková odovzdala Kuzminovej na desiatom mieste.

15:41 Jana Gereková dvakrát netrafila aj na svojej druhej streleckej položke. So stratou 41 sekúnd je na 11. mieste na vedúce Taliansko. Hoci bežecky je na úrovni najlepších až päť minutých terčov a následné dobíjanie ju odsunulo až do druhej desiatky.

15:35 Jana Gereková na prvej streľbe trikrát minula a so stratou 26 sekúnd spadla do druhej desiatky. Vedie Veronika Vítková z Česka. Trikrát okrem Gerekovej dobíjala už len Estónka na poslednom mieste.

Včera naša pretekárka podľa Ivora Lehoťana obsolvovala aj pohovor u psychológa našej výpravy. Na prvom úseku ju čaká ešte druhá streľba.

15:30 Závod odštartoval. Pretekárky na prvom úseku sa blížia na prvý medzičas. Jana Gereková sa po štarte drží v skupine s najlepšími. Vedie Nórka Bergerová, výborne beží aj Češka Vítková.

15:09 Do miešanej štafety biatlonistov (2 x 6 km a 2 x 7,5 km) nastúpi aj Anastastia Kuzminová. Zlatú zo šprintu trápi zlý zdravotný stav, no i tak vybehne na trať na druhom úseku za Janou Gerekovou.

V mužskej časti štafety budú Slovensko reprezentovať Matej Kazár a Pavol Hurajt. Miešaná štafeta bude mať v komplexe Laura v Červenej Poľane premiéru na olympiáde.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež:Kuzminová je chorá, no miešanú štafetu pobeží

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. Trenkwalder má nového generálneho riaditeľa
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 5. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 7. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 8. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 9. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 10. Jarné prázdniny pri mori?
 1. 10 faktov o ovocí a zelenine, ktoré musíte vedieť!
 2. Trenkwalder má nového generálneho riaditeľa
 3. Montážne konferencie - Novinky aj vzdelávanie o suchej výstavbe
 4. Profesijný rast študentov médií sa začína už počas vysokej školy
 5. Paneurópska vysoká škola otvára špecializované kurzy IT
 6. Medzinárodná súťaž FIRST LEGO League na Fakulte informatiky PEVŠ
 7. S profesorom Michalom Miovským o prevencii závislostí
 8. Poslanci nevzdávajú boj proti herniam, chcú prísnu reguláciu
 9. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 10. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017
 1. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 9 608
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 8 086
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 7 352
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 6 427
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 6 384
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 5 881
 7. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 4 595
 8. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 4 464
 9. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 4 438
 10. Jarné prázdniny pri mori? 2 859

Téma: ZOH 2014 - Soči


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

SaS sa približuje k antisystémovému voličovi, odchodom Mihála stráca výhodu

Z mnohých výrazných osobností, ktoré boli v strane od jej vzniku v roku 2009, v nej dnes zostávajú už len niekoľkí.

EKONOMIKA

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, Cargo neuspelo

Štátny prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo.

KOMENTÁRE

Aby nás z čara prieskumov nevytrhol ľud v uliciach

Kaliňák je stále ministrom, Bašternák na slobode.

SVET

Keď už sa dostanete do štádia hladomoru, je príliš neskoro

OSN po šiestich rokoch znovu vyhlásila hladomor.

Neprehliadnite tiež

Manchester City v osemgólovom zápase porazil Monako

V druhom zápase Leverkusen doma podľahol Atléticu Madrid.

Z nuly až do výberu na Tour de France. Čech je prekvapením

Pred rokom jazdil na horskom bicykli a pripravoval sa na olympiádu. Teraz však Ondřej Cink súperí s najlepšími cestnými cyklistami. Šéfov svojho tímu tak prekvapil, že ho zaradili do nominácie na Tour de France.

Mourinho o Rooneyho zotrvaní: Nemôžem to zaručiť

Kapitán a držiteľ klubového streleckého rekordu Rooney v uplynulom období prišiel o stabilnú pozíciu v základnej zostave.

Tréner Juventusu sa pohádal s Bonuccim a vyradil ho z kádra

Obranca tak bude stredajší duel Ligy majstrov na pôde FC Porto sledovať iba z tribúny.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop