AKTUALIZOVANÉ 21:39

USA zdolalo Česko 5:2, Kanada Lotyšsko 2:1, víťazi sa stretnú v semifinále

Kanada potrebovala na dva góly takmer šesťdesiat striel, ten víťazný dala až v 54. minúte.

James van Riemsdyk (v strede) dal takto prvý gól Pavelcovi.(Zdroj: SITA/AP)
Zažite súboj gigantov FC Barcelona - Real na vlastnej koži >>

BRATISLAVA. V súboji o druhé semifinále na hokejovom turnaji mužov na ZOH vyhralo USA nad Českom 5:2 a Kanada zdolala Lotyšsko 2:1.

Víťazi sa stretnú v piatok v druhom semifinále o 18.00, v prvom v piatok od 13.00 SEČ nastúpia proti sebe Švédi a Fíni.

Tri vlastné góly

USA strelilo dva góly Čechom s výrazným prispením brankára Pavelca, ten si puky zrazil do bránky sám a po štvrtom góle striedal.

Prvý gól Čechov zasa strelil Američan Suter, ktorého nešťastne trafil McDonagh. Suter si neskôr v zápase pripísal tri asistencie.

Kanada sa trápila

Zatiaľ čo Američania mali v zápase s Čechmi navrch už od úvodnej tretiny, nečakane sa trápili Kanaďania s Lotyšmi.

Až 57 striel potrebovali na dva góly v sieti brankára Kristersa Gudlevskisa, ktorý v bránke nahradil dovtedy spoľahlivo chytajúceho Edgarsa Masalskisa.

USA - Česko 5:2 (3:1, 1:0, 1:1)

Góly a asistencie: 2. Van Riemsdyk (Kesler, Kane), 15. Brown (Backes, Suter), 20. Backes (Suter, McDonagh), 30. Parise (Pavelski, Suter), 43. Kessel (Kesler, Shattenkirk) - 5. M. Michálek (Hemský, Židlický), 53. Hemský

Rozhodovali Olenin (Rus.), Pollock - Amell (obaja Kan.), Deďuľa (Biel.), vylúčení: 1:3, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 4606 divákov

USA: Quick - Suter, McDonagh, Orpik, Martin, Fowler, Shattenkirk, Carlson - Kane, Kesler, Parise - Kessel, Pavelski, van Riemsdyk - Callahan, Backes, Brown - Oshie, Paul Stastny, Pacioretty - Wheeler

Česko: Pavelec (30. Salák) - Židlický, Šmíd, Z. Michálek, Kaberle, Gudas, Rozsíval, Krajíček - Jágr, Plekanec, Červenka - Hemský, Krejčí, M. Michálek - Voráček, Erat, Eliáš - Frolík, Hanzal, Nedvěd

David Backes, útočník USA: "Ak chceme získať zlato, musíme zdolať všetky tímy, aj tie najlepšie. To platí aj o Kanade, ktorá nás teraz čaká."

Zach Parise, kapitán USA: "Je vždy pekné, keď máte náskok 5:1. Ani za takého stavu však nesmiete poľaviť, začať si myslieť, že je všetko okej. Ďalší skvelý zápas odohral Phil Kessel, zažíva fantastický turnaj, už pred ním bol v NHL vo veľkej pohode."

Patrik Eliáš, útočník ČR: "Dali nám gól do šatne, v tak dôležitých zápasoch sa potom hrá ťažko. Snažili sme sa hrať, ale nebol to dostatočný výkon z našej strany."

Zbyněk Michálek, obranca ČR: "Keď dajú Američania tri góly, sú tak dobrý tím, že to už nepustia z rúk. My sme dnes skrátka nestíhali. Oni boli lepší a zaslúžene vyhrali. My sme museli hrať v utorok ťažký zápas proti Slovensku."

Kanada - Lotyšsko 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)

Góly a asistencie: 14. Sharp (Nash), 54. Weber (Doughty, Toews) - 16. Darzinš (Kulda, Sprukts)

Rozhodovali: Peel (USA), Ronn (Fín.) - Kovachik (Kan.), Suominen (Fín.), vylúčení: 3:3, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 11 654 divákov

Kanada: Price - Keith, Weber, Doughty, Vlasic, Bouwmeester, Pietrangelo, Hamhuis - Bergeron, Crosby, Kunitz - Perry, Getzlaf, Benn - Carter, Toews, Marleau - St. Louis, Tavares, Nash - Sharp

Lotyšsko: Gudlevskis - Kulda, Bartulis, Rekis, Ozolinš, Sotnieks, Pujacs, K. Redlihs, Freibergs - Karsums, Girgensons, Indrašis - Darzinš, Sprukts, M. Redlihs - Kenins, Pavlovs, Cipulis - Beržins, Jass, Stals

Ryan Getzlaf (útočník Kanady): "Treba oceniť, že sme počas celého zápasu nezľavili z tlaku a na súpera 60 minút tlačili. Vytvorili sme si množstvo šancí a bolo iba otázkou času, kedy to tam padne. Ale treba pochváliť aj súpera, podal veľmi obetavý výkon."

Shea Weber (obranca Kanady): "Dnes to bolo veľmi náročné, sme radi, že to máme za sebou. V semifinále to bude skvelý zápas. Samozrejme, s americkými hráčmi sa poznáme z NHL. Na turnaji zatiaľ hrajú veľmi dobre, očakávam vyrovnaný duel."

Carey Price (brankár Kanady): "Ich brankár bol neskutočný. Bol to jeden z najlepších výkonov gólmana, aký som videl za dosť dlhý čas."

Zemgus Girgensons (útočník Lotyšska): "Nehrali sme pod tlakom, pretože na rozdiel od súpera sme my dnes nemali čo stratiť. Škoda, že sme nemali aspoň trochu šťastia pri niektorej z našich šancí."

ONLINE:

Tretia tretina:

Do konca zápasu ostávajú už iba dve minúty, USA vedie 5:2 a zaslúžene postúpi do semifinále. Strely na bránku boli po 60 minútach 25:23.

53. min: Čech Hemský znížil na 5:2. Zatiaľ čo USA dominuje, Kanada sa trápi s Lotyšskom, na 2:1 dal až v 54. minúte Weber v presilovke.

48. min: USA hrá presilovku, von šiel za sekanie Židlický.

43. min: Tretia tretina sa začala zostra, záver pred bránkou USA pozoroval hlavný rozhodca zavesený na bránke. Gól ale dali hráči USA po peknej kombinácii. Salák dostal prvý gól.

Druhá tretina:

Po druhej tretine sú strely na bránku 18:13. Zatiaľ čo USA vedie nad Českom 4:1, Kanada prekvapujúco len remizuje s Lotyšskom 1:1.

36. min: Salák zachránil Čechov dvoma výbornými zákrokmi za sebou pri šanci Backesa od piateho gólu. Na trestnú lavicu ide Američan Orpik. Po 28 sekundách presilovky ide však von aj Voráček.

Obranca USA Ryan Suter má v zápase už tri asistencie. Po súboji T. J. Oshieho s Frolíkom opravujú plexisklo. Beží 32. minúta.

30. min: Američania hrajú vôbec prvú presilovku v zápase, von išiel Zbyňek Michálek. Na 4:1 zvyšuje podobne ako pri prvom góle USA - o Pavelcovu nohu Parise. Brankár Pavelec, ktorý z 12 striel dostal 4 góly, ide dole, do českej bránky nastupuje Salák.

27. min: Taký rušný hokej ako v prvej časti sa zatiaľ v druhej nehrá.

Prvá tretina:

20. min: 1,8 sekundy pred koncom tretiny dáva Backes z uhla ponad Pavelca tretí gól USA. Strely na bránku sú 9:7.

18. min: Tréner Čechov Alois Hadamczik sa pozeral viackrát smutne na ľad. A do konca tretiny to mohlo byť aj 3:1 pre USA, zabral však Pavelec.

15. min: Česi síce hrajú svoj najlepší hokej na ZOH, inkasujú však druhý gól. Skvelú prihrávku Sutera premieňa na druhý gól USA Brown do úplne prázdnej bránky.

13. min: Fowler nastrelil žŕdku Pavelcovej bránky a Van Riemsdyk onedlho nepremenil nájazd na neho. Iniciatívu už prebral tím USA.

10. min: Česi sú aktívni, Američania zatiaľ majú čo robiť, aby neinkasovali druhý gól. Strely na bránku sú 2:4.

5. min: Hoci Česi oficiálne vyrovnali po peknej akcii Hemského, Američania si v snahe odstreliť puk preč dali gól sami. McDonagh trafil Sutera a od neho sa puk odrazil za ležiaceho Quicka. Bola to však skvelá rýchla akcia Hemského s Michálkom.

2. min: Gól dalo USA už v 2. minúte, Van Riemsdyk prekonal Pavelca z úrovne bránkovej čiary o brankárovu nohu.

V bránke sú Jonathan Quick a Ondřej Pavelec.

Kanada tesne vyhrala, strely na bránku 57:16

54. min: Lotyši neprežili tretie oslabenie v zápase. Prehrávajú 2:1, strely na bránku sú 55:13 pre Kanadu.

Lotyši hrajú aj v úvode tretej tretiny senzačne 1:1, hrajú disciplinovane, doteraz mali vylúčených len dvoch hráčov, Kanada troch.

Kanada nevie druhýkrát prekonať lotyšského brankára, strely sú po dvoch tretinách 35:11.

Polhodina zápasu je za nami, Kanada vedie na strely na bránku 29:8, brankár Lotyšov Kristers Gudlevskis stojí pevne na ľade.

Po prvej tretine sú strely na bránku 16:6 pre Kanadu.

Strely na bránku sú v 8. minúte 8:1.

V bránke sú Carey Price a v lotyšskej prekvapujúco Kristers Gudlevskis.