V skikrose žien obadili prvé dve miesta Kanaďanky

Ophélie Davidová sa mohla stať najstaršou zlatou medailistkou individuálnej súťaže v histórii ZOH.

Kanaďanky Marielle Thompson (vľavo) a Kelsey Serwa.(Zdroj: SITA/AP)

ČERVENÁ POĽANA. Skikrosové zlato si v piatkovej súťaži akrobatických lyžiarok na ZOH v Parku extrémnych športov Roza Chutor vyjazdila Kanaďanka Marielle Thompsonová.

Vo veľkom finále si po olympijské striebro došla jej krajanka Kelsey Serwaová, tretia bola v cieli Švédka Anna Holmlundová. Sklamaním sa skončila súťaž pre skúsenú Francúzku Ophélie Davidovú.

Kanaďanky sa revašovali za štvrtkový mužský skikros, v ktorom traja Francúzi vo veľkom finále nechali za sebou ich krajana Bradyho Lemana.

Švajčiarskej favoritke Fanny Smithovej, úradujúcej majsterke sveta, nevyšiel už vstup do súťaže, bola až 16. v "nasadzovačke", predrala sa síce do semifinále, ale v ňom skončila až štvrtá a po malom finále je zostala celkovo ôsma pozícia.

Ophélie Davidová sa mohla stať najstaršou zlatou medailistkou individuálnej súťaže v histórii ZOH. Sedemnásobná víťazka Svetového pohára (2004 - 2010), majsterka sveta z roku 2007 a štyrikrát zlatá na zimných X Games mala v piatok 37 rokov a 230 dní.

Doterajší ženský vekový rekord drží nemecká sánkarka Sylke Ottová, ktorá v Turíne 2006 zvíťazila, keď mala 36 rokov a 222 dní. Medzi mužmi sa v Soči dostal na čelo zlatých olympijských veteránov nórsky biatlonista Ole Einar Björndalen (40 rokov a 12 dní).

Skikros je súčasťou zimných olympijských hier druhý raz v histórii. Premiérové zlato v disciplíne, v ktorej niet núdze o prekvapenia, patrí Ashleigh McIvorovej z Kanady.