16. deň ZOH: Olympiáda v Soči sa skončila, Rusi zavtipkovali s kruhmi

Slovenskú vlajku niesla Anastasia Kuzminová, naša jediná medailistka zo Soči.

olymp_kruhy.gif

SOČI. Zimné olympijské hry 2014 v Soči sú už minulosťou, ukončil ich nedeľňajší záverečný ceremoniál.

Ruskí organizátori na jeho začiatku ukázali zmysel pre humor. Tentoraz úmyselne zopakovali scénu s neposlušnou snehovou vločkou, ktorá sa počas otváracieho ceremoniálu odmietla premeniť na piaty olympijský kruh.

O štyri roky Kórea

Slovenskú vlajku na ceremoniáli niesla Anastasia Kuzminová, naša jediná medailistka z olympiády v Soči.

Slávnostné pásmo predstavilo divákom ruskú kultúru a jej najvýznamnejšie osobnosti. Ožili slávne diela maliarov, preslávený balet aj legendárny ruský cirkus.

Podujatie uzavrel o 22:08 miestneho času prezident Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach a pozval celý svet na ZOH 2018 v kórejskom Pjongčangu, ktorého zástupcovia prevzali symbolickú štafetu.

Olympijský oheň, ktorý sa opäť rozhorí o dva roky v brazílskom Riu de Janeiro, sfúkol plyšový medveď.

Splnili, čo sľúbili

"Rusko splnilo, čo sľúbilo. Ďakujeme športovcov, ďakujeme divákom, ďakujeme bezpečnostným pracovníkom, ktorých mnohokrát ani nebolo vidieť," povedal v príhovore prezident organizačného výboru XXII. zimných olympijských hier v ruskom Soči Dmitrij Černyšenko.

Bach vo svojom prejave poďakoval prezidentovi Putinovi, organizátorom a olympionikom za "nádherných sedemnásť dní".

Online prenos z posledného dňa ZOH 2014 sme ukončili. Ďakujeme, že ste s nami počas posledných 16 dní sledovali dianie v Soči.


zoh.jpg 19:23 Oblohu nad olympijským štadiónom rozsvietil ohňostroj. Zimné olympijské hry 2014 sa skončili.

zoh.jpg 19:18 Olympijský oheň sa vrátil na štadión. V obrovskej nádobe ho priniesol plyšový medveď, ktorý ho sfúkol. Na plochu štadióna však prichádza nové svetlo v podobe 1500 detí, ktoré držia sviečky. Stvárňujú príchod jari.

a1_res.jpg

zoh.jpg 19:14 Týmto považujem zimné olympijské hry v Soči za ukončené," zakončil svoj prejav šéf MOV Bach. Na plochu štadióna prichádzajú maskoti hier – medveď, zajac a leopard.

zoh.jpg 18:55 Na obrazovke sa objavujú emotívne zábery zo súťaží na olympijských športoviskách v Soči. Po nich nasledujú oficiálne príhovory starostu Soči a šéfa Medzinárodného olympijského výboru Thomasa Bacha.

"Veľká vďaka Soči, veľká vďaka Rusko. Dnes môžeme povedať: Rusko splnilo všetko, čo sľúbilo. Všetci ľudia v Soči i Rusku si zaslúžia našu veľkú poklonu. Toto boli hry športovcov. Odchádzame odtiaľto ako priatelia ruského ľudu. Dovidenia Soči, dovidenia Rusko," uviedol Thomas Bach.

Osobne poďakoval prezidentovi Putinovi a ruskej vláde. Hovoril po anglicky, sem-tam pridal ruské slovíčko.

zoh.jpg 18:44 Starosta Soči odovzdáva symbolickú olympijskú štafetu starostovi juhokorejského Pchjongčchangu, kde sa zimná olympiáda uskutoční o ďalšie roky. Na štadióne vlaje kórejská vlajka a znie kórejská hymna, ktorú spievajú dve deti.

Kórejčania následne divákom predstavujú svoj kultúrny program, ktorý je zároveň pozvánkou do ich krajiny o štyri roky.

korea_res.jpg

zoh.jpg 18:40 Prichádza ďalšia tradičná súčasť všetkých olympijských hier - grécka hymna a vytiahnutie gréckej vlajky na stožiar. Naopak, sťahujú dolu olympijskú.

zoh.jpg 18:29 Na ploche štadióna vzniká veľké šapitó, priestor dostane aj cirkus.

cirkus_res.jpg

zoh.jpg 18:24 Nechýba ani ruský balet, tak ako počas otváracieho ceremoniálu, a po ňom ruská literatúra sprevádzaná nádhernou hudbou Arama Chačaturjana.

Tanečníci tancujú medzi knihami, obrazmi slávnych realistov a stovkami listov papierov.

zoh.jpg 18:20 Obrazy Marca Chagalla boli inšpiráciou pre scénku na ploche štadióna.

zoh.jpg 18:09 Máme za sebou oficiálnu časť, nasleduje umelecká. Začína sa pásmo, ktoré bude prierezom ruskou kultúrou. Na štadióne ožívajú obrazy slávnych ruských umelcov a hudba od Rachmaninova.

hudb_res.jpg

zoh.jpg 18:04 Na štadióne hrá najprv nórska a potom ruská hymna na počesť víťazov v behu na lyžiach.

Oleho Einara Björndalena z Nórska a Hayley Wickenheiserovú z Nemecka predstavujú ako nových členov olympijského výboru, vybraných v Soči.

rusko_res.jpg

zoh.jpg 17:59 Zopár čísel: počas 17 súťažných dní rozdelili v Soči v 7 športoch a 15 športových odvetviach celkovo 98 medailových kompletov. Na ZOH 2014 sa predstavilo 2856 športovcov z 88 krajín. Poriadok a bezpečnosť zabezpečovalo 25 000 dobrovoľníkov a rôzne prenosy z čiernomorského letoviska a vrchov Červenej Poľany mohlo vidieť 3 miliardy ľudí.

zoh.jpg 17:53 Kým odštartuje hlavná umelecká časť ceremoniálu, organizátori odovzdajú posledné medailové kolekcie zo sobotňajších a nedeľňajších súťaží v behu na lyžiach.

Medaily dostávajú tri Nórky na čele s Marit Björgenovou z pretekov na 30 km a traja Rusi vedení Alexandrom Legkovom z pretekov na 50 km.

zoh.jpg 17:49 Na štadióne dominujú veľké výpravy Ruska a Spojených štátov. Na plochu štadióna Fišt sa už dostali všetci športovci.

sportovci_r921_res.jpeg

zoh.jpg 17:42 Na plochu štadióna prišli zástupcovia jednotlivých výprav so zástavami - vrátane našej Anastasie Kuzminovej - a po nich ďalší športovci.

kuzminova_r3514_res.jpg

zoh.jpg 17:37 Moment z úvodu, ktorý sa organizátorom naozaj podaril. Posledný piaty kruh sa roztvoril až na záver v narážke na nepodarený moment z otvorenia hier spred troch týždňov.

ring.gif

zoh.jpg 17:33 Ceremoniál pokračuje oficiálnou časťou programu za prítomnosti ruského prezidenta Vladimira Putina a predsedu MOV Thomasa Bacha.

Ruskú vlajku prinieslo dvanásť domácich olympijských víťazov a hymnu zaspievali deti zo speváckeho zboru.

zoh.jpg 17:31 Už teraz je to lepšie ako záverečný ceremoniál v Londýne 2012," chvália úvodnú umeleckú časť aj na britskom Guardiane. "Milší, umeleckejší, a s lepšou hudbou."

zoh.jpg 17:23 Rusi si hneď na úvod zavtipkovali na vlastný účet. Deti sa usporiadali do tvaru kruhov a posledný piaty sa roztvoril až na záver. Odkázali tým na moment z otváracieho ceremoniálu, počas ktorého sa jeden z kruhov neotvoril.

kruhy.jpg

zoh.jpg 17:16 Najväčšie a najdrahšie zimné olympijské hry v histórii sa končia. Po troch týždňoch zápolení je symbolicky od 20:14 miestneho času (17:14 nášho) na programe záverečný ceremoniál, počas ktorého v Soči zhasne posvätný oheň a symbolickú štafetu prevezme juhokórejský Pchjongčchang.

Rusi sľubujú, že počas ceremoniálu ukážu druhú tvár Ruska v porovnaní s otvorením. Tentoraz budú intímnejší, srdečnejší a plní nostalgie. Programom opäť sprevádza dievčatko Ľubov - Láska, tentoraz však spoločne s dvojicou klaunov.

Ceremoniál sa koná na vypredanom štadióne Fišt, ktorý pomenovali po 2857 m vysokom kaukazskom vrchu.

sochi_r4985_res.jpeg

hokej.jpg17:11 Fínskeho kapitána Teemu Selänneho zvolili novinári za najužitočnejšieho hráča hokejového turnaja.

Individuálne ocenenia pre najlepších hráčov na jednotlivých postoch podľa direktoriátu získali brankár Kanady Carey Price, švédsky obranca Erik Karlsson a útočník USA Phil Kessel.

15:50 Športové súťaže olympiády v Soči sa hokejovým finále skončili. Dnešnými víťazmi sa stali Alexander Legkov v behu na lyžiach na 50 kilometrov, posádka štvorbobu Ruska a hokejisti Kanady. Prečítajte si viac.

15:47 "Ekologickú aktivistku Oľgu Noskovecovú a bojovníka za ľudské práva Davida Chakima zadržala a odviezla polícia," citovala agentúra AP slová ich právneho zástupcu Alexandra Popkova.

Noskovecovú, ktorá v Soči odhalila niekoľko nelegálnych skládok odpadu, už súd potrestal tridsiatimi hodinami verejnoprospešných prác za individuálne protesty.

15:25 Zlatú medialu v hokejovom turnaji v Soči vyhrali hokejisti Kanady. Švédsko vo finále zdolali 3:0. Čítajte viac.

15:27 Grécky reprezentant v skeletone Alexandros Kefalas odštartuje nedeľňajšie večerné defilé zúčastnených krajín na záverečnom ceremoniáli zimných olympijských hier v Soči. Vlajku Slovenska na plochu štadióna Fišt prinesie jediná slovenská medailistka zo ZOH 2014 biatlonistka Anastasia Kuzminová.

Ako posledné - 88. v poradí - príde na rad domáce Rusko za vlajkonosičom krasokorčuliarom Maximom Traňkovom. Keďže niekoľko štátov už nemá svojich zástupcov v dejisku hier, vlajky daných krajín ponesú dobrovoľníci.

14:42 Po dvoch tretinách hokejového finále vedie Kanada nad Švédskom 2:0. Čítajte náš online prenos.

crosby.gif

crosby_gol_tasr_600.jpg

Druhý gól Kanady strelil Sidney Crosby.

FOTO: TASR/AP

13:55 Ruskí reprezentanti Alexander Zubkov, Alexej Negodajlo, Dmitrij Trunenkov a Alexej Vojevoda získali na ZOH v Soči zlaté medaily v súťaži štvorsedadlových bobov. Čitajte viac.

12:15 Športový arbitrážny súd (CAS) zamietol sťažnosť kanadskej a slovinskej výpravy v súvislosti s výbavou francúzskych skikrosárov.

Jean-Frederic Chapuis, Arnaud Bovolenta a Jonathan Midol, ktorí si rozdelili medaily v štvrtkových pretekoch, mali mať vo finále oblečené špeciálne upravené kombinézy na zlepšenie aerodynamiky.

Kanadskí a slovinskí funkcionári pôvodne podali sťažnosť na Medzinárodnú lyžiarsku federáciu (FIS), ale tá ich protest zamietla s tvrdením, že nebol adresovaný včas. Obe výpravy sa tak obrátili na CAS, ale neuspeli ani na arbitráži. Čítajte viac.

Trojica Francúzov na trati a ich kombinézy.

FOTO: SITA

11:49 Slovenskí bobisti Milan Jagnešák, Petr Nárovec, Lukáš Kožienka a Juraj Mokráš nepostúpili v súťaži štvorsedadlových bobov do záverečnej štvrtej jazdy a na ZOH v Soči obsadili konečné 25. miesto.

Za vedúcou ruskou posádkou s pilotom Alexandrom Zubkovom zaostávali po tretej jazde v areáli Sanki o 4,23 sekundy, od poslednej 20. postupovej priečky ich delilo 1,1 s. Čítajte viac.

zoh.jpg 11:34 Ruskí športovci vybojovali pre usporiadateľskú krajinu zimných olympijských hier 2014 v Soči konečné prvé miesto v medailovej bilancie krajín.

O najúspešnejšej výprave sa rozhodlo v nedeľu po skončení mužských pretekov v behu na lyžiach na 50 km voľnou technikou s hromadným štartom, v ktorej získali Rusi Alexander Legkov, Maxim Vylegžanin a Iľja Černousov všetky olympijské medaily. Pozrite si medialovú bilanciu.

legkov_sita2_600.jpg

Prvý dobehol do cieľa súťaže na 50 kilometrov Rus Alexander Legkov.

FOTO: SITA/AP

11:30 Rakúsky bežec na lyžiach Johannes Dürr, jeden z hlavných favoritov na zlato v nedeľňajších pretekoch na 50 km, mal pozitívny test na zakázanú látku EPO.

Dürra po prevalení škandálu vylúčili z olympijského tímu a vyradili zo štartovej listiny pred nedeľňajšími pretekmi na 50 km s hromadným štartom. V Soči súťažil už v skiatlone na 2x15 km, v ktorom obsadil ôsme miesto.

"Nezostáva mi nič iné, ako sa každému ospravedlniť, mojej rodine, manželke. Veľa ľudí tvrdo pracovalo na mojom úspechu a ja som ich podrazil vlastnou stupiditou. Je to najhoršia vec, akú som vykonal vo svojom živote," povedal Dürr pred odletom zo Soči pre rakúsku televíziu ORF.

Erytropoetín (EPO) je hormón, ktorý sa podáva v injekčnej podobe. Ovplyvňuje efektivitu dýchania a transport kyslíka k cieľovým tkanivám.

10:53 Olympiáda v Soči o 13:00 nášho času vyvrcholí hokejovým finále medzi Švédskom a Kanadou. Rozhodujú ho traja Kanaďania a jeden Američan. Kanada ani Švédsko ešte na turnaji neprehrali. Finále budeme sledovať online.

10:06 Program dnes pokračuje treťou a štvrtou jazdou štvorsedadlových bobov. Aj v tejto súťaži sa dnes rozhodne o zlate. Po prvom dni vedú Rusi. Takto nádherne zachytil fotograf Švajčiarov.

9:47 Záverečná bežecká disciplína sa stala vo finiši len záležitosťou domácich Rusov. Medaily v behu mužov na 50 kilometrov si podelili Alexander Legkov zlatú, Vylegžanin striebornú a Černousov bronzovú. Až štvrtý skončil Nór Sundby.

Slovák Martin Bajčičák dobehol na výbornom 14. mieste so stratou 39,2 desatiny sekundy. Čítajte viac.

legkov_sita_600.jpg

Rusi vo finiši pretekov na 50 kilometrov iným šancu nedali. Vpravo Alexander Legkov.

FOTO: SITA/AP

9:42 Švajčiar Dario Cologna na štvrtom mieste zlomil lyžu a z hry o zlatú medailu vypadol. Preteky dva kilometre pred cieľom vedie Švéd Richardsson. Slovák Martin Bajčičák je len šesť sekúnd za prvým na 22. mieste.

9:28 Fína Heikkinena desať kilometrov pred cieľom jeho prenasledovatelia dobehli a na čele pretekov na 50 kilometrov je tak opäť veľmi početná skupina. Pozíciu si pripravuje veľký favorit Rus Alexander Legkov

Martin Bajčičák je momentálne so stratou 17 sekúnd na 25. mieste stále vo veľkej vedúcej skupine 37 pretekárov.

9:15 Bežci dobehli na métu 35-kilometrov. Do trháku sa posunul Fín Matti Heikkinen, pred druhým Semenovom vedie už o 22,5 sekundy. Slovák Martin Bajčičák je na 29. mieste so stratou 37,3 sekundy. Stále je však vo veľkej skupine začínajúcej sa práve Semenovom.

9:06 Po odbehnutí 30 kilometrov vedie preteky v behu na lyžiach mužov na 50 kilometrov voľnou technikou Bielorus Michail Semenov, druhý beží Rakúšan Trischer, tretí je Španiel Rojo.

Slovák Martin Bajčičák je s polminútovou stratou na 26. mieste vo veľkej skupine pretekárov začínajúcej len pár sekúnd za najlepšími.

50_km_sita_600_r7086.jpg

Preteky mužov na 50 kilometrov.

FOTO: SITA/AP

9:01 Medzinárodný olympijský výbor vylúčil pre porušenie dopingových predpisov zo zimných olympijských hier v Soči ukrajinskú bežkyňu na lyžiach Marinu Lisogorovú a lotyšského hokejistu Vitalijsa Pavlovsa.

Obom zároveň odobral účastnícke diplomy. Čítajte viac.

8:59 Po triumfe v šprinte a víťazstve miešanej štafety znela otázka jednoznačne: Získa nórsky fenomén Ole Einar Björndalen v Soči svoju štrnástu olympijskú medailu? Nezískal.

Emil Hegle Svendsen mu možné deviatej zlato "odstrelil" na poslednej streleckej položke olympiády... Čítajte viac.

8:50 Švédskej hokejovej legende Petrovi Forsbergovi sa nepáči nasadenie rozhodcov na finále olympijského turnaja. Traja zo štyroch mužov v pruhovanom budú Kanaďania, v nedeľňajšom boji o zlato nastúpia ich krajania proti Švédom. Čítajte viac.

zoh.jpg8:45 Nasledujúcu olympiádu privíta Južná Kórea. Chce sa vyhnúč zlyhaniam Rusov v Soči.

8:30 Po prvej polhodine pretekov v behu na lyžiach na 50 kilometrov sa Slovák Martin Bajčičák drží momentálne na výbornom 11. mieste. Beží neustále na čele pretekov a dnes by sa mu mohol podariť pekný úspech.

8:00 Beh na lyžiach mužov na päťdesiat kilometrov voľnou technikou dnes ukončí v Soči lyžiarske disciplíny. Na trať vybehlo 65 pretekárov, Slovák Martin Bajčičák odštartoval s číslom 43. Vo veku 37 rokov je v štartovom poli druhým najstarším bežcom.

7:43 Do dopingovej siete chytili už piateho účastníka práve vrcholiacich zimných olympijských hier v Soči - rakúskeho bežca na lyžiach Johannesa Dürra.

Jedna z rakúskych nádejí už nenastúpi na záverečný beh na 50 km voľnou technikou s hromadným štartom, lebo 16. februára na kontrole počas tréningu v Rakúsku mu zistili prítomnosť zakázanej látky EPO. Čítajte viac.

zoh.jpg 00:10 Hovorí sa to ťažko, ale je tu posledný deň zimných olympijských hier 2014. Čo všetko nás čaká?

Kto si trochu privstane, uvidí od ôsmej ráno bežeckú päťdesiatku mužov, na obed zase vyrazia na záverečnú jazdu bobisti.

Hovorí sa „to najlepšie na koniec“ a v prípade zimnej olympiády to znamená hokejové finále: Švédi hrajú s Kanaďanmi od 13.00. Hry ukončia záverečným ceremoniálom po 20.14 miestneho času (a 17.14 nášho).

zoh.jpg 00:08 Aký skvelý deň to v sobotu bol. Slovák Adam Žampa ohromil v slalome najrýchlejším druhým kolom a celkovým šiestym miestom. Nórka Marit Björgenová vyhrala bežeckú tridsiatku a stala sa najúspešnejšou ženou v histórii zimných olympiád. Fín Teemu Selänne sa rozlúčil s národným tímom dvoma gólmi vo víťaznom zápase o bronz s Američanmi. A domáce Rusko sa prepracovalo na prvé miesto v medailovej bilancii aj vďaka skvelému finišu Antona Šipulina, brata Anastasie Kuzminovej, v biatlonovej stafete.

Všetko dôležité sme sa snažili zaznamenať v sobotňajšom spravodajstve minútu po minúte a našej olympijskej sekcii. Najlepšie agentúrne fotografie z pätnásteho dňa nájdete tu.

Program ZOH 2014 - nedeľa

17.14 Záverečný ceremoniál ZOH 2014 v Soči

Slováci do akcie

10.30 Boby: 3. jazda štvorsedadlových bobov (Jagnešák, Nárovec, Kožienka, Mokráš)

12.00 Boby: 4. jazda štvorsedadlových bobov (Jag­nešák, Nárovec, Kožienka, Mokráš)

Finálový program

08.00 Beh na lyžiach: Beh mužov na 50 km voľnou technikou s hromadným štartom

12.00 Boby: 4. jazda štvorsedadlových bobov.

13.00 Hokej: muži, finále Švédsko - Kanada

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte
 2. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 3. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho
 4. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 5. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 6. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 7. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami
 8. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 9. Lety do exotiky už aj z Bratislavy
 10. Nonstop banka vo vrecku - aplikácia Mobil Banking
 1. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte
 2. Očarujúca Srí Lanka: malý ostrov plný prekvapení
 3. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 4. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho
 5. Už aj seniori presadajú do SUV
 6. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 7. Americká ambasáda zaberá pozemky už rok bez nájomnej zmluvy
 8. Bratislava gets a new public space and park
 9. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 10. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 1. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov 5 523
 2. Očarujúca Srí Lanka: malý ostrov plný prekvapení 4 084
 3. Ako sme jazdili v socializme 2 276
 4. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho 1 826
 5. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku 1 738
 6. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole 1 337
 7. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami 1 108
 8. Lety do exotiky už aj z Bratislavy 1 095
 9. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov 674
 10. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť 574

Téma: Športové videá


Článok je zaradený aj do ďalších tém ZOH 2014 - Soči

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia. Slovenskí branci tvrdia, že ide o dobrovoľné dary

KOMENTÁRE

Branci obchádzajú zákon a sú nebezpeční

Demokracia má právo brániť sa a je najvyšší čas, aby to v prípade brancov začala aktívne robiť.

KOMENTÁRE

Po kose na Krym? Zakopnete o tank

Vreckový sprievodca cestovateľov po východných teritóriách, časť III.

Neprehliadnite tiež

Stále počúvam o tom, prečo sem ťahám Čechov, priznáva Říha

Ako trénovať hokejistov, ktorým nechodia výplaty? Aj o tom hovorí kouč Slovana Bratislava Miloš Říha.