Zlato v štvorboboch pre Rusov, druhí boli Lotyši, tretí Američania

Ruský štvorbob pilotovaný Alexandrom Zubkovom.
Ruský štvorbob pilotovaný Alexandrom Zubkovom. (Autor: SITA/AP)
TASR|23. feb 2014 o 12:58

Ruskí reprezentanti Alexander Zubkov, Alexej Negodajlo, Dmitrij Trunenkov a Alexej Vojevoda získali na ZOH v Soči zlaté medaily.

SOČI. Ruskí reprezentanti Alexander Zubkov, Alexej Negodajlo, Dmitrij Trunenkov a Alexej Vojevoda získali na ZOH v Soči zlaté medaily v súťaži štvorsedadlových bobov.

Domáci bobisti triumfovali v súčte štyroch jázd s náskokom 9 stotín sekundy pred lotyšskou posádkou Oskars Melbardis, Daumants Dreiskens, Arvis Vilkaste a Janis Strenga, bronz vybojovali v areáli Sanki Američania vedení držiteľom zlata z Vancouveru Stevenom Holcombom (+ 0,39).

Slovenskí reprezentanti Milan Jagnešák, Petr Nárovec, Lukáš Kožienka a Juraj Mokráš nepostúpili do finálovej jazdy a na ZOH obsadili 25. miesto.

Zubkov yvhral dve zlaté

Tridsaťdeväťročný Zubkov tak slávil v Soči víťazný double, keďže v pondelok triumfoval spolu s kolegom Vojevodom aj v dvojboboch. Skúsený veterán napodobnil dvojitý úspech Nemca Andreho Lange zo ZOH 2006 v Turíne.

V histórii ZOH iba šiesti piloti dokázali na jednej olympiáde ovládnuť súťaž dvojbobov i štvorbobov, Zubkovovi sa to podarilo ako prvému na domácej pôde. "Vyhrali sme a všetkým dokázali, že sme najlepší. A to je najdôležitejšie," vyhlásil Zubkov.

"Priznávam, momentálne nemám v sebe žiadne emócie. Všetky som totiž nechal v pretekoch," citovala agentúra Reuters ruského pilota, ktorý šiel do záverečnej jazdy s náskokom 17 stotín pred Lotyšmi. Melbardis a spol. síce z manka stiahli, ale celú stratu nedokázali zlikvidovať.

Zubkov tak má v zbierke už štyri olympijské kovy, keďže v Turíne získal striebro v štvorboboch a z Vancouveru 2010 má bronz v "dvojkách". Víťaznej posádke gratuloval v cieli aj ruský premiér Dmitrij Medvedev. A to mohli domáci oslavovať aj bronz, druhej posádke s pilotom Alexandrom Kasjanovom ušla medaila iba o 3 stotiny sekundy.

Melbardis a spol. potvrdili, že im dráha v Sanki sedí, vlani na predolympijskom teste na nej zvíťazili. Pre Lotyšsko získali premiérovú olympijskú medailu v bobovom športe.

Nemcom sa nedarilo

Sklamaním je vystúpenie Nemcov, prvá posádka vedená celkovým víťazom Svetového pohára 2013/2014 a úradujúcim majstrom sveta Maximilianom Arndtom začala deň na bronzovej priečke, no napokon skončila až šiesta, ďalšia posádka s pilotom Thomasom Florschützom obsadila siedme miesto.

Už v pondelok bola najlepšia nemecká posádka v dvojboboch iba ôsma. Bez medaily na ZOH tak zostali Nemci prvýkrát za posledných 50 rokov.

Slováci po druhej jazde figurovali na 26. mieste (+2,74), keď na 20. priečku, ktorú si držali Kórejčania, strácali 84 stotín sekundy. Vedeli, že výraznú stratu v nedeľu iba ťažko doženú. Napokon si oproti sobote polepšili o jednu pozíciu a do finálovej jazdy sa neprebojovali.

Jagnešákovi a spol. sa tak nepodarilo vylepšiť historicky najlepšie umiestnenie slovenských štvorbobov na ZOH, v Turíne 2006 skončili na 20. mieste. Štyri roky predtým skončili v Salt Lake City 24., vo Vancouveri 2010 súťaž nedokončili.

Výsledky

štvorboby, konečné výsledky po 4. jazde: 1. Rusko 1 (Alexander Zubkov, Alexej Negodajlo, Dmitrij Trunenkov, Alexej Vojevoda) 3:40,60 min. (54,82+55,37+55,02+55,39 s),

2. Lotyšsko 1 (Oskars Melbardis, Daumants Dreiskens, Arvis Vilkaste, Janis Strenga) +0,09 (55,10+55,13+55,15+55,31),

3. USA 1 (Steven Holcomb, Curt Tomasevicz, Steve Langton, Chris Fogt) +0,39 (54,89+55,47+55,30+55,33),

4. Rusko 2 (Alexander Kasjanov, Ilvir Huzin, Maxim Belugin, Alexej Puškariev) +0,42, 5. Veľká Británia 1 (John James Jackson, Stuart Benson, Bruce Tasker, Joel Fearon) +0,50, 6. Nemecko 1 (Maximilian Arndt, Marko Hübenbecker, Alexander Rödiger, Martin Putze) +0,82, 7. Nemecko 3 (Thomas Florschütz, Joshua Blum, Kevin Kuske, Christian Poser) +0,91, 8. Švajčiarsko 1 (Beat Hefti, Alex Baumann, Jürg Egger, Thomas Lamparter) +1,15, 9. Kanada 2 (Lyndon Rush, Lascelles Brown, David Bissett, Neville Wright) +1,16, 10. Nemecko 2 (Francesco Friedrich, Jannis Bäcker, Gregor Bermbach, Thorsten Margis) +1,20, ..., 25. SLOVENSKO (Milan Jagnešák, Petr Nárovec, Lukáš Kožienka, Juraj Mokráš) +4,23 (56,56+56,37+56,51).

Domov»Zimné športy»Zlato v štvorboboch pre Rusov, druhí boli Lotyši, tretí Američania