AKTUALIZOVANÉ 20:35

Vlhová získala zlato na rodnom kopci

Osemnásťročná slovenská slalomárka si vyjazdila postup do finále Svetového pohára.

Petra Vlhová na olympijskej trati v Soči.(Zdroj: TASR)

Petra pozná v Jasnej každý kameň aj pod snehom. Od troch rokov ju tam s bratom Borisom vozieval otec Igor. V piatok tam prišla do cieľa slalomu ako majsterka sveta. Zatiaľ juniorská, potichu dodávajú odborníci, čo poznajú jej potenciál.

JASNÁ, BRATISLAVA. Slovenka Petra Vlhová ide v stopách svojho vzoru a tréningovej partnerky Veroniky Velez- Zuzulovej. Obe zdobí titul juniorskej majsterky sveta.

Veronika získala zlato ešte pod menom Zuzulová v roku 2002 v talianskom Tarvisiu pred slávnou Nemkou Mariou Rieschovou.

Aj Petra Vlhová vyhrala v piatok slalom. Po prvom kole bola tretia, no išla trochu zadržane, na istotu. V druhom kole vložila podľa svojich slov do toho všetko.

„Som veľmi rada, že sa mi to podarilo po dlhej pauze spôsobenej zranením. Teší ma, že som titul získala doma. Ďakujem všetkým, ktorí sa starali o trať, rodičom, trénerovi, Veronike, ktorá ma tu naozaj podporovala,“ povedala pre agentúru TASR šťastná Vlhová v cieli.

Risk priniesol zisk

Po prvom kole strácala na priebežnú líderku Švédku Fjällstromovú 79 stotín. Tá však druhé kolo nedokončila.

„Stratu som mala pomerne veľkú, no vedela som, že švédska pretekárka jazdí štýlom „buď-alebo.“ Verila som, že možno vypadne. Pre ňu je to zlé, ale pre mňa dobré. Podarilo sa,“ dodala Vlhová.

V cieli bola slovenská slalomárka v súčte časov rýchlejšia o 17 stotín ako druhá Švédka Charlotta Saefvenbergerová, bronzová medaila ostala Nemke Marine Wallnerovej.

Tréner Ivan Iľanovský netajil, že po jej jazde v prvom kole chcel Petru vidieť na stupni víťazov. „Po prvom kole bola v hre o medailu. Veril som, že to zvládne a že to dobre dopadne. Konečne išla jazdu, akú predvádza v tréningu. Nemala čo stratiť, len získať. Opatrnými jazdami v druhom kole už prepásla veľa dobrých výsledkov. Škoda napríklad olympiády. Veril som, že tam by mohla byť v prvej pätnástke. V Jasnej išla druhé kolo prakticky bez chýb. Zvládla ho veľmi dobre aj psychicky."

Postúpila do finále Svetového pohára

Vlhová sa ako čerstvá juniorská majsterka sveta kvalifikovala do finále Svetového pohára, ktoré sa pôjde na záver sezóny vo švajčiarskom Lenzerheide.

Pre fyzicky vynikajúco disponovanú Vlhovú je to už druhá medaila z MSJ v slalome - v roku 2012 získala v talianskom Roccarase bronz.

Veronika ju víťazne naladila

Otec Igor Vlha si s manželkou Zuzanou potichu otvorili fľašku šampusu. Na svoju majsterku sveta.

„Veronika si vzala Peťu deň pred pretekmi do laty. Vyčistila jej hlavu. Vravela jej, na čo má myslieť, čo robiť a čo nerobiť, čím sa nezaťažovať,“ nevie si Igor Vlha vynachváliť nezištnú pomoc Petrinej kamarátky Veroniky Velez–Zuzulovej, ktorá má pri doliečovaní kolena v Jasnej premiéru v úlohe televíznej komentátorky.

„Keď som zbadal, ako Veronika utiekla od mikrofónu vystískať do cieľa Petru, bol som namäkko. Ľudia ako Zuzulovci či Žampovci sú konkrétne podpísaní pod úspechmi slovenského lyžovania. Sú to rodinné tímy,“ dodal.

Otec Vlha, hlavný sponzor dcérinho tímu, má impulz, prečo to ťahať ďalej. V minulosti sa občas zastavil, či to nezabalí, ale o hlavnej motivácii nepochyboval nikdy.

„Dôležitejšie ako medaily je pre mňa to, keď vidím, aká je dcéra šťastná, že môže trénovať a pretekať.“ Mama Zuzana si tiež opatruje rodinné zlato, ako sa len dá. Pokiaľ nedostane nutkanie vyskúšať si slalom na terénnej motorke.

Len nedávno sa zo zranenia kolena po kolízii na motorke vystrábil ich syn Boris, Petrin servismen, ktorý bol včera tiež členom zlatého tímu.

Výsledky - MSJ v alpskom lyžovaní

Slalom junioriek: 1. Petra Vlhová (SR) 1:36,09 min, 2. Charlotta Säfvenbergová (Švéd.) +0,17 s, 3. Marina Wallnerová (Nem.) +0,59, 4. Paula Moltzanová (USA) +1,08, 5. Elisabeth Kappaurerová (Rak.) +1,43, 6. Lila Lapanjová (USA) 1,75,...42. Daniela Kamenická +13,05, 46. Eva Trajčíková +15,95, 47. Andrea Saxová +19,50,...Katarína Miklošová (všetky SR) - nedokončila 1. kolo

Slalom junioriek - 1. kolo: 1. Magdalena Fjällströmová 47,36 s, 2. Charlotta Säfvenbergová (obe Švéd.) +0,71 s, 3. Petra Vlhová (SR) +0,79, 4. Paulina Grasslová (Švéd.) +1,02, 5. Maren Wieslerová +1,09, 6. Marina Wallnerová (obe Nem.) +1,31,... 59. Daniela Kamenická +7,51, 66. Eva Trajčíková +9,79, 67. Andrea Saxová +10,67, Katarína Miklošová (všetky SR) nedokončila 1. kolo