Krako a Haraus skončili v slalome bez medaily

(Autor: Ilustračné - TASR/AP)
SITA|13. mar 2014 o 17:24

Zrakovo postihnutí slalomári vo štvrtok nerozšírili medailovú zbierku Slovenska na zimných paralympijských hrách v Soči.

ROZA CHUTOR. V stredisku alpského lyžovania Roza Chutor sa skončili slovenské nádeje v 2. kole, keď najprv Miroslav Haraus a potom aj Jakub Krako svoje jazdy v hlbokom snehu nezvládli, hoci po 1. kole im spolu s ich navádzačmi patrili sľubná štvrtá, resp. ešte lepšia druhá pozícia.

Haraus spoločne s navádzačom Marošom Hudíkom skončili na 7. mieste a obhajca zlatej medaily spred štyroch rokov z Vancouveru Krako (navádzač Martin Motyka) svoju druhú jazdu nedokončil. "Urobil som školácku chybu. Mal by som lyže za trest odložiť do kúta. Neviem prečo, ale stratil som v druhej bráne koncentráciu, stočilo ma a bolo po nádejách. Veľmi ma to mrzí, obral som našu výpravu už o dve medaily," sebakriticky priznal Krako. "Pri prehliadke trate sme zaregistrovali, že prvé tri - štyri bránky sú poriadne rozryté, ale mysleli sme si, že organizátori ich ešte upravia. Žiaľ, nestalo sa, celkom ma to vyhodilo. Ešte som sa vrátil do pretekov, ale šanca na medailu sa rozplynula," glosoval svoj výkon v 2. kole sklamaný Haraus.

Najlepším zo Slovákov bol napokon skúsený Radomír Dudáš, keď spoločne s navádzačom Michalom Červeňom obsadili 6. priečku s odstupom 11,25 s za víťazným Rusom Valerijom Redkozubovom. Dudáš sa posunul na celkovú šiestu pozíciu z dvanásteho miesta po 1. kole, keď v tom druhom predviedol piatu najrýchlejšiu jazdu. Michal Beladič a navádzač Filip Motyka obsadili 8. priečku. "Teší ma, že som sa napokon umiestnil tak vysoko. Na staré kolená som to nečakal, ale mrzí ma, že čiastočne aj na úkor našich dvoch adeptov na medaily. Druhé kolo som išiel uvoľnene, cítil som sa na svahu veľmi dobre. Keby bolo také vydarené aj prvé kolo, mohlo to byť celkovo ešte lepšie,“ povedal Radomír Dudáš.

Štyridsaťjedenročný Košičan Dudáš súťaží v Soči už na svojej piatej paralympiáde (debutoval v Nagane 1998), najlepšie umiestnenie v slalome dosiahol v roku 2002 v Salt Lake City, kde bol strieborný. Celkovo má na konte zo ZPH dve striebra a jeden bronz. V Roza Chutor môže spolu so svojím navádzačom zaútočiť na medailu v piatkovej druhej časti superkombinácie, ktorou je superobrovský slalom. Po slalome mu patrí 4. priečka.

Vo štvrtok bol v slalome v akcii aj Martin France. V kategórii stojacich telesne znevýhodnených lyžiarov skončil na 14. mieste, keď po 1. kole bol na 23. priečke. „Škoda brzdy v druhej tretine trate. Celkom dobre som to napálil, išiel som celé skolo v pohode, až na moment, ktorý ma takmer vyniesol z brány. Napriek tomu bolo druhé kolo lepšie než prvé,“ uviedol France.

Slovenská výprava má po šiestom dni paralympijských súťaží v Soči na konte 5 medailí (bilancia 2-1-2), čím sa spoločne s Japonskom zaraďuje na 6. miesto v tabuľke krajín v zisku cenných kovov. Na čele sú suverénni Rusi, ktorí majú už 47 medailí.

ZJAZDOVÉ LYŽOVANIE

Slalom mužov - zrakovo postihnutí (1+2. kolo): 1. Valerij Redkozubov, navádzač Jevgenij Gerojev (Rus.) 1:43,21 min, 2. Yon Santacana Maiztegui, navádzač Miguel Galindo Garces (Šp.) +3,61, 3. Chris Williamson, navádzač Nick Brush (Kan.) +5,40,...6. Radomír Dudáš, navádzač Michal Červeň +11,25, 7. Miroslav Haraus, navádzač Maroš Hudík +16,14, 8. Michal Beladič, navádzač Filip Motyka +16,20,... Jakub Krako, navádzač Martin Motyka - nedokončili 2. kolo,...Marek Kubačka, navádzačka Natália Karpišová (všetci SR) - nedokončili 1. kolo