Svetový pohár biatlonistov vyhral Fourcade, Böa zlá streľba nestopla

Víťaz svetového pohára Martin Fourcade.
Víťaz svetového pohára Martin Fourcade. (Autor: TASR/AP)
SITA|16. mar 2014 o 11:46

Mladý Nór Johannes Thingnes Bö zvíťazil v stíhačke v Kontiolahti napriek piatim chybám na strelnici. Kuzminová dobehla na 10. mieste.

KONTIOLAHTI. Francúzsky reprezentant v biatlone Martin Fourcade sa stal tretíkrát za sebou celkovým víťazom veľkého krištáľového glóbusu za prvenstvo v hodnotení Svetového pohára.

Dvadsaťpäťročnému dvojnásobnému olympijskému šampiónovi zo Soči 2014 na to stačilo aj druhé miesto v nedeľňajších stíhacích pretekoch v rámci 8. kola SP vo fínskom Kontiolahti.

Jeho priamy konkurent v boji o celkový triumf Nór Emil Hegle Svedsen po deviatich chybách na strelnici na prvých troch položkách z pretekov odstúpil a M. Fourcade sa teší z cennej trofeje.

Nedeľňajšiu stíhačku vyhral Nór Johannes Thingnes Bö, ktorý v Kontiolahti uspel aj v oboch šprintoch. Dvadsaťročný rodák zo Strynu urobil na strelnici v prvých troch položkách len jednu chybu a zdalo sa, že si s prehľadom ustráži prvenstvo.

Na druhej položke netrafil štyri terče

Na druhej "stojke" však netrafil štyri z piatich terčov, čím umožnil súperom myslieť na najvyššiu priečku. V záverečnom bežeckom úseku mladému Nórovi zostal dostatok síl a v cieli zvíťazil s odstupom 16,3 s pred M. Fourcadom, tretí skončil Švéd Björn Ferry.

Mladší z bratov Böovcov Johannes Thingnes dosiahol piate víťazstvo v pretekoch SP v kariére, všetky v tejto sezóne. Pred Kontiolahti bol rovnako úspešný v polovici decembra vo francúzskom Le Grand Bornard, kde ovládol šprint aj následnú "stíhačku".

V celkovom hodnotení SP sa posunul na 3. miesto pred Rakúšana Dominika Landertingera, ktorý v nedeľu skončil ôsmy.

Dvaja Slováci, ktorí sa na základe výsledkov v sobotňajšom šprinte prebojovali medzi šesťdesiat účastníkov pre stíhacie preteky, obsadili až miesta v druhej polovici výsledkovej listiny.

Matej Kazár po štyroch chybných výstreloch skončil na 38. pozícii a Martina Otčenáša klasifikovali s deviatimi chybami na 56. priečke.

Kuzminová dobehla na 10. mieste

Fínka Kaisa Mäkäräinenová sa stala hrdinkou pretekov žien. Presne jedna minúta ju delila od druhej Bielorusky Darji Domračevovej a takmer dve minúty (+1:54,3) od tretej Rusky Oľgy Zajcevovej.

Mäkäräinenová si upevnila vedúce postavenie v priebežnom hodnotení SP. Z trojice Sloveniek skončila najvyššie 10. Anastasia Kuzminová (+3:13,3), 15. dobehla Jana Gereková (+3:26,1) a 44. Paulína Fialková (+5:08,0).

Kuzminovej a Gerekovej čisté položky vyvolali nakoniec dobré pocity s umiesteniami v top desiatke a pätnástke.

Útok na vyššie pozície sa od Jany Gerekovej očakával. Sobotný šprint jej s 31. miesto nevyšiel, 56. Paulíne Fialkovej sa nevydaril oveľa viac, no každá jedna priečka vpred by mladú slovenskú nádej povzbudila. Gereková (1-3-0-0) bezchybne mierila v stoji, P. Fialková (0-1-1-2) si solídnu zbierku pokazila v záverečnej stojke.

Svetový pohár v biatlone - 8. kolo - Kontiolahti (Fín..)

Stíhacie preteky mužov na 12,5 km: 1. Johannes Thingnes Bö (Nór.) 33:37,1 min (5 tr. okruhov), 2. Martin Fourcade (Fr.) +16,3 s (3), 3. Björn Ferry (Švéd.) +20,4 (3), 4. Lars Helge Birkeland (Nór.) +25,4 (4), 5. Klemen Bauer (Slovin.) +28,7 (4), 6. Andrejs Rastorgujevs (Lot.) +31,5 (2), ... 38. Matej Kazár +2:41,3 min (4), 56. Martin Otčenáš +5:37,0 (9)

Poradie vo Svetovom pohári celkovo (veľký glóbus): 1. Martin Fourcade (Fr.) 798 bodov, 2. Johannes Thingnes Bö (Nór.) 560, 3. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 557, 4. Dominik Landertinger (Rak.) 541, 5. Dmitrij Malyško (Rus.) 491, 6. Anton Šipulin (Rus.) 483, ... 62. Matej Kazár 44, 68. Pavol Hurajt 35, 77. Tomáš Hasilla (všetci SR) 20

Poradie vo Svetovom pohári v stíhacích pretekoch (malý glóbus): 1. Martin Fourcade (Fr.) 254 bodov, 2. Anton Šipulin (Rus.) 209, 3. Simon Schempp (Nem.) 201, 4. Dominik Landertinger (Rak.) 197, 5. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 195, 6. Johannes Thingnes Bö (Nór.) 195, .... 77. Matej Kazár 5, 78. Tomáš Hasilla (obaja SR) 4

Stíhacie preteky žien na 10 km: 1. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 30:52,0 (2 tr. okr.), 2. Darja Domračevová (Biel.) +1:00,0 (1), 3. Oľga Zajcevová (Rus.) 1:54,3 (5), 4. Teja Gregorinová (Slovin.) 2:25,7 (3), 5. Tora Bergerová (Nór.) 2:38,3 (6), 6. Veronika Vítková (ČR) 2:52,1 (4), 7. Susan Dunkleeová (USA) 3:01,4 (7), 8. Anais Chevalierová 3:07,2 (2), 9. Marie Dorinová Habertová (obe Fr.) 3:12,7 (5), 10. Anastasia Kuzminová 3:13,3 (8), ...15. Jana Gereková 3:26,1 (4), 44. Paulína Fialková (všetky SR) 5:08,0 (4)

Domov»Zimné športy»Svetový pohár biatlonistov vyhral Fourcade, Böa zlá streľba nestopla