Hirscher vyhral slalom a získal malý glóbus

Najlepším slalomárom sezóny je Rakúšan Marcel Hirscher.
Najlepším slalomárom sezóny je Rakúšan Marcel Hirscher. (Autor: SITA/AP)
TASR|16. mar 2014 o 12:13

Svetový pohár v alpskom lyžovaní pokračoval svojim finále v slalome vo švajčiarskom stredisku Lenzerheide.

LENZERHEIDE. Rakúsky lyžiar Marcel Hirscher pridal k veľkému glóbusu za celkové prvenstvo vo Svetovom pohári malú glóbus za slalom.

V záverečných pretekoch sezóny vo finále SP vo švajčiarskom Lenzerheide triumfoval s náskokom 76 stotín pred svojím konkurentom v boji o slalomový titul Nemcom Felixom Neureutherom.

Tretí skončil so stratou 1,08 s Hirscherov krajan olympijský šampión Mario Matt.

Zabojoval už v prvom kole

Hirscher si vytvoril dobrú východiskovú pozíciu už po 1. kole, keď sa usadil na čele o šesť stotín pred Neureutherom.

V druhom kole mal na poslednom medzičase rovnaký čas ako Nemec, no v záverečnej časti trate dokázal zrýchliť a napokon suverénne triumfoval, čím zmazal 15-bodové manko na Neureuthera. Pre Hirschera, ktorý na ZOH v Soči vybojoval v slalome striebro, to bolo piate víťazstvo v sezóne, celkovo 23. v kariére.

"Dopadlo to najlepšie, ako mohlo. Koniec dobrý, všetko dobré. Po sobotňajšom obrovskom slalome som cítil únavu, no dnes som dal do toho všetko a jazda na hranici rizika sa mi vyplatila," povedal pre agentúru AP Hirscher.

Vybojoval už šesť glóbusov

V zbierke má už šesť glóbusov - tri veľké, dva malé za slalom a jeden za obrovský slalom. Neureuthera mrzelo, že mu prvenstvo v hodnotení slalomu ušlo pomedzi prsty.

"Dnes to boli brutálne ťažké preteky. Som trochu sklamaný, ale musím uznať, že Marcel vyhral zaslúžene a právom mu patrí sezónna trofej za slalom," povedal Nemec v rozhovore pre televíznu stanicu ARD.

Fenningerová vyhrala obrovský slalom

Rakúšanka Anna Fenningerová pridala k veľkému krištáľovému glóbusu za celkové prvenstvo v hodnotení Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní 2013/2014 aj malý za víťazstvo v obrovskom slalome.

Definitívne o ňom 24-ročná rodáčka z Adnetu rozhodla triumfom v nedeľňajšom finálovom obrovskom slalome sezóny vo švajčiarskom Lenzerheide.

Fenningerová mala v tejto technickej disciplíne veľmi dobrý záver, vyhrala posledné štyri preteky a na záver predstihla v hodnotení aj doterajšiu líderku Jessicu Lindellovú-Vikarbyovú. Švédku zdolala v hodnotení obrovského slalomu o 26 bodov.

Fenningerová bola po prvom kole v Lenzerheide druhá, v druhom sa posunula na prvú priečku. Krajanku Evu-Mariu Bremovú zdolala o 25 stotín, tretia skončila Lindellová-Vikarbyová, ktorá potrebovala na zisk malého glóbusu čas o 33 stotín lepší.

Výsledky finálového slalomu SP mužov

1. Marcel Hirscher (Rak.) 2:07,74 (1:06,99-1:00,75), 2. Felix Neureuther (Nem.) +0,76 (1:07,05-1:01,45), 3. Mario Matt (Rak.) +1,08 (1:08,02-1:00,80), 4. Stefano Gross (Tal.) +1,90, 5. Markus Larsson (Švéd.) +2,22, 6. Axel Bäck (Švéd.) +2,28, 7. Manfred Mölgg (Tal.) +2,46, 8. Patrick Thaler (Tal.) +2,49, 9. Alexis Pinturault (Fr.) +2,77, 10. Ivica Kostelič (Chor.) +2,90

Obrovský slalom žien: 1. Anna Fenningerová 2:01,28, 2. Eva-Maria Bremová (obe Rak.) +0,25 s, 3. Jessica Lindellová-Vikarbyová (Švéd.) +0,33, 4. Nadia Fanchiniová (Tal.) +0,58, 5. Lara Gutová (Švajč.) +0,61, 6. Maria Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) +0,62