Sagan vyhral bodovaciu súťaž Tirreno - Adriatico

Peter Sagan sa počas pretekov Tirreno - Adriatico presadil aj v piatkovej etape. (Autor: TASR/AP)
SITA|18. mar 2014 o 16:20

Celkovým víťazom pretekov Tirreno - Adriatico sa stal Alberto Contador.

SAN BENEDETTO DEL TRONTO. Španielsky cyklista Alberto Contador sa stal celkovým víťazom pretekov Tirreno - Adriatico, na ktorých Slovák Peter Sagan vyhral bodovaciu súťaž.

Utorňajšiu záverečnú 7. etapu, ktorou bola časovka na 9,1 km v San Benedette del Tronto, ovládol Talian Adriano Malori, ktorý trať zvládol za 10:13 min.

Contador pred Quintanom a Kreuzigerom

Jazdec tímu Movistar zdolal časovkárskych špecialistov: na druhom mieste skončil s odstupom 6 sekúnd Fabian Cancellara zo Švajčiarska, tretí bol Bradley Wiggins z Veľkej Británie a štvrtý úradujúci majster sveta v tejto disciplíne, Nemec Tony Martin.

Contador v celkovom poradí triumfoval pred Nairom Quintanom z Kolumbie a Čechom Romanom Kreuzigerom. Španiel v utorok obsadil 29. miesto, keď dosiahol čas 10:54 min.

S Quintanom prehral na trati časovky o 3 sekundy, ale z predchádzajúcich etáp mal dostatočný vyše dvojminútový náskok.

Sagan stratil 39 sekúnd

Peter Sagan v utorňajšej časovke zaostal za víťazným Malorim o 39 sekúnd. Po pondelňajšom 3. mieste mal dostatočný náskok na súperov na to, aby sa stal víťazom bodovacej súťaže.

"Dlho po prekročení cieľovej čiary som nemohol uveriť, že som dosiahol tento kvalitný čas. Dnešné víťazstvo je ako zo sna. Mojím tohtoročným cieľom bolo priblížiť sa čo najviac k elitným svetovým časovkárom. Ukazuje sa, že som na správnej ceste," vyhlásil pre taliansku televíziu Rai Malori.

Velits je v rebríčku 29. a Sagan 30

Slovák Peter Velits z BMC figuruje po utorku na 29. mieste svetového rebríčka UCI WorldTour 2014, Sagan sa nachádza o priečku nižšie. Na čele je Kolumbijčan Carlos Betancur z AG2R.

Velits obsadil v konečnom hodnotení pretekov Paríž-Nice deviatu priečku a na konte má 10 bodov. O bod menej má Sagan, ktorý sa stal v utorok víťazom spomenutej bodovacej súťaže na Tirreno-Adriatico.

Cyklistické preteky Tirreno - Adriatico

Výsledky 7. etapy (časovka na 9,1 km, San Benedetto del Tronto - San Benedetto del Tronto): 1. Adriano Malori (Tal./Movistar) 10:13 min, 2. Fabian Cancellara (Švajč./Trek) + 6 s, 3. Bradley Wiggins (V. Brit./Team Sky) +11, 4. Tony Martin (Nem./Omega Pharma - Quick-Step) +15, 5. Tom Dumoulin (Hol./Giant) + 19, 6. Alex Dowsett (V. Brit./Movistar) +20 ..., 23. Peter SAGAN (SR/Cannondale) +39.

Konečné poradie: 1. Alberto Contador (Šp./Tinkoff - Saxo) 25:28:45 h, 2. Nairo Quintana (Kol./Movistar) +2:05 min, 3. Roman Kreuziger (ČR/Tinkoff - Saxo) +2:14, 4. Jean-Christophe Peraud (Fr./AG2R) +2:39, 5. Julian Arredondo (Kol./Trek) +2,54, 6. Domenico Pozzovivo (Tal./AG2R) +3:04... 29. SAGAN +11:11

Poradie bodovacej súťaže: 1. SAGAN 26, 2. Contador 24, 3. Matthias Brandle (Rak./IAM) 20

Rebríček UCI WorldTour 2014 k 18. marcu: 1. Carlos Betancur (Kol./AG2R) 114 b., 2. Simon Gerrans (Aus./Orica) 114, 3. Alberto Contador (Šp./Tinkoff-Saxo) 112, 4. Cadel Evans (Aus./BMC Racing) 88, 5. Rui Costa (Por./Lampre) 88, 6. Nairo Quintana (Kol./Movistar) 84 ... 29. Peter VELITS (SR/BMC Racing) 10, 30. Peter SAGAN (SR/Cannondale) 9

Poradie tímov: 1. AG2R (Fr.) 216, 2. Tinkoff - Saxo (Rus.) 183, 3. Lampre (Tal.) 171, 4. Movistar (Šp.) 158, 5. Orica (Aus.) 153, 6. BMC Racing (USA) 100