AKTUALIZOVANÉ 23:55

Plzeň zdolala Lyon 2:1, Neapol remizoval s Portom 2:2 a vypadol

Český majster sa doma pokúsil zmazať trojgólové manko z prvého zápasu, za stavu 2:1 zahodil penaltu. Vo štvrťfinále Európskej ligy si nezahrá ani jeden Slovák.

Stanislav Tecl z penalty trafil iba pravú žrď.(Zdroj: SITA/AP)
Finále populárneho Audi cupu za skvelých 115 € >>

BRATISLAVA. Tohtosezónna púť futbalistov Viktorie Plzeň v pohárovej Európe sa skončila.

Úradujúci český majster síce vyhral v odvete osemfinále Európskej ligy UEFA doma nad Olympique Lyon 2:1, ale v prvom zápase prehral 1:4.

Plzeň nastúpila v základnej zostave s tromi Slovákmi, ale sen o rýchlom góle neprišiel. Naopak, v nadstavenom čase prvého dejstva umlčal tribúny presný zásah hosťujúceho Bafetimbiho Gomisa.

Viktorke sa po zmene strán podarilo otočiť skóre v priebehu dvoch minút, keď pri vyrovnávajúcom góle Daniela Kolářa asistoval slovenský stredopoliar Patrik Hrošovský.

Nádej na obrat svitla domácim v 70. minúte, no Stanislav Tecl z penalty trafil iba pravú žrď a Lyon si už náskok postrážil.

Neapol vyhrával 1:0

Vypadol aj SSC Neapol, ktorý napriek výraznej streleckej prevahe iba remizoval doma s FC Porto 2:2. Domáci zlikvidovali jednogólové manko z prvého zápasu zásluhou Gorana Pandeva už v prvom polčase a aj v druhom mali výraznejšie šance.

V drese Neapola vybehol slovenský stredopoliar Marek Hamšík na trávnik v 68. minúte, potom ale šokovali štadión dva údery hostí z ich prvých dvoch striel na bránku - najskôr v 69. minúte Nabil Ghilas vyrovnal a definitívne k.o. uštedril súperovi štvrťhodinu pred koncom Ricardo Quaresma. V nadstavení už iba vyrovnal Duvan Zapata.

Juventus aj Benfica idú ďalej

Ďalej ide aj Juventus Turín, ktorý v talianskom derby dokázal vyhrať na pôde Fiorentiny 1:0 a po remíze 1:1 v prvom stretnutí bude figurovať pri piatkovom žrebe.

O postupový zásah sa postaral v 71. minúte Andrea Pirlo z priameho kopu. Dve minúty predtým videl domáci Gonzalo Rodriguez červenú kartu.

Náskok 3:1 spred týždňa si udržala Benfica Lisabon, hoci sa v domácej odvete s Tottenhamom Hotspur bála o postup do poslednej sekundy. Na úvodný gól domácich totiž po prestávke dvakrát v krátkom slede reagoval Nacer Chadli a pokoj na kopačky Benfiky priniesla až premenená penalta Limu na 2:2 v nadstavenom čase.

Bez problémov sa do štvrťfinále dostala Valencia, ktorá uspela s bulharským Ludogorecom Razgrad v oboch zápasoch.

Futbalistom holandského AZ Alkmaar stačila v odvete na ihrisku ruského tímu Anži Machačkala na postup aj bezgólová remíza, keďže v prvom dueli vyhrali doma 1:0.

Zverenci trénera Dicka Advocaata tak Anži odplatili vyradenie z play off minulého ročníka Európskej ligy.

Vypadol aj Švento so Salzburghom

O tom, že štvrťfinále EL bude definitívne bez slovenského zastúpenia rozhodlo stretnutie Red Bull Salzburg - FC Bazilej, ktorý musel arbiter v prvom polčase prerušiť pre hádzanej predmetov na hraciu plochu zo sektora priaznivcov hostí.

Salzburčania aj s Dušanom Šventom v základnej zostave (hral do 83. min) sa síce ujali vedenia, ale napriek početnej prevahe po vylúčení Čecha Mareka Suchého v 9. min dvakrát inkasovali po zmene strán a ich pohárová púť sa končí.

FC Sevilla postúpila na trávniku mestského rivala

Andalúzske mestské derby veľkých rivalov zo Sevilly rozhodol v prospech FC až rozstrel zo značky pokutového kopu. Hostia zlikvidovali v riadnom čase dvojgólový náskok Betisu z prvého duelu a v penaltovej lotérii triumfovali 4:3.

Žrebujú v piatok, hrajú v apríli

Žreb štvrťfinále Európskej ligy sa uskutoční v piatok 21. marca o 13.30 SEČ v Nyone, zápasy v tejto fáze sú naplánované na 3. a 10. apríla (odvety).

Finále sa uskutoční v stredu 14. mája v Turíne na štadióne Juventusu.

Úradujúcim víťazom európskej pohárovej súťaže číslo dva je Chelsea Londýn, ktorá však účinkuje vo štvrťfinále Ligy majstrov.

Európska liga - odvety osemfinále:

Viktoria Plzeň - Olympique Lyon 2:1 (0:1)

Góly: 60. Kolář, 62. Tecl 45.+2 Gomis, rozhodoval: Marciniak (Poľ.)

/za Plzeň Čišovský (ŽK) a Hrošovský celý zápas, Ďuriš do 84. min, Bakoš od 74. min/

/prvý zápas 1:4, postúpil Lyon/

Neapol - Porto 2:2 (1:0)

Gól: 21. Pandev, 91. Zapata - 69. Ghilas, 76. Quaresma

Hamšík nastúpil v 68. minúte, striedal Pandeva

Anži Machačkala - AZ Alkmaar 0:0

ČK: 90.+3 Mkrtchyan (Anži), rozhodoval: Thomson (Škót.)

/prvý zápas 0:1, postúpil Alkmaar/

ACF Fiorentina - Juventus Turín 0:1 (0:0)

Gól: 71. Pirlo, ČK: 69. Rodriguez (Fiorentina), rozhodoval: Webb (Angl.)

/prvý zápas 1:1, postúpil Juventus/

Benfica Lisabon - Tottenham Hotspur 2:2 (1:0)

Góly: 34. Garay, 90.+5 Lima (z 11m) 78. a 79. Chadli, rozhodoval: Skomina (Slovin.)

/prvý zápas 3:1, postúpila Benfica/

FC Valencia - Ludogorec Razgrad 1:0 (0:0)

Gól: 59. Paco, rozhodoval: Sidiropoulos (Gr.)

/prvý zápas 3:0, postúpila Valencia/

Red Bull Salzburg (Rak.) - FC Bazilej (Švaj.) 1:2 (1:0)

- prvý zápas: 0:0, do štvrťfinále postúpil Bazilej

Góly: 22. Soriano - 51. Streller, 60. Sauro, ČK: 86. Alan - 9. M. Suchý,rozhodoval: Gräfe (Nem.)