Kuzminová vyhrala aj posledné preteky sezóny

(Autor: SITA/AP)
Sportnet|23. mar 2014 o 13:41

Po sobotňajšom triumfe v stíhacích pretekoch vyhrala Anastasia Kuzminová aj preteky s hromadným štartom, ktoré sú poslednými v sezóne.

BRATISLAVA. Deväťdielny seriál Svetového pohára v biatlone vyvrcholil v nedeľu v nórskom Holmenkollene záverečnými dvoma pretekmi.

V masových pretekoch žien sa rozhodovalo aj o celkovom prvenstve medzi Fínkou Mäkäräinenovou a obhajkyňou Nórkou Bergerovou.

Slovenský biatlon mal jediné zastúpenie v podobe Anastasie Kuzminovej s jasnou úlohou, zveľadiť si postavenie v SP a poradila si s ňou bravúrne.

Na 12,5 km trati zvíťazila s náskokom 3,8 sekundy pred Slovinkou Tejou Gregorinovou a 8,3 sekundy ju delilo od tretej Francúzky Marie Dorinovej Habertovej.

Na slávnom Holmenkollene začala Kuzminová posledné preteky sezóny pomalšie a po polovici súťaže jej ešte s troma chybami na strelnici v ľahu patrilo až 19. miesto.

V nasledujúcich dvoch položkách v stoji však 29-ročná rodáčka z ruského Ťumenu chybila už len raz a po poslednej streľbe sa zaradila s minimálnym odstupom na 3. miesto.

Záverečný úsek do cieľa už dvojnásobná olympijská šampiónka v rýchlostných pretekoch premenila na svoje víťazstvo, keď sa vzdialila štvorčlennej skupinke súperiek.

"Je to niečo úžasné," vyjadrila sa Anastasia Kuzminová na tlačovej besede hneď po pretekoch. "Vôbec som sa nenazdávala, že to takto dnes dopadne, v podstate som o tom ani nepremýšľala, nejaký cieľ som si nedávala. Teraz si naplno uvedomujem, aké dôležité je rýchlo a presne zastrieľať. Záverečná streľba stojmo mi vyšla dokonale a hneď som sa vyšvihla do popredia. Ak by som mala porovnávať obe víťazstvá počas dvoch dní, tak každé bolo iné, s rozdielnymi dôležitými okamihmi."

Veľký krištáľový glóbus za celkové prvenstvo v seriáli SP Fínka získala Kaisa Mäkäräinenová. Tridsaťjedenročná rodáčka z Ristijärvi skončila v nedeľňajších pretekoch žien na 12,5 km s hromadným štartom v rámci záverečného 9. kola SP v nórskom Osle/Holmenkollene na 7. mieste, jej priama konkurentka v boji o celkový titul Tora Bergerová bola štrnásta.

10. Anais Bescondová (Fr.) 38,6 (3)

Konečné hodnotenie SP (20 z 22 pretekov, dva sa škrtali): 1. Mäkäräinenová 860, 2. Bergerová 856, 3. Domračevová 793, 4. Soukalová 613, 5. Viluchinová 612, 6. Kuzminová 606, 7. Eckhoffová 566, ...31. Gereková 267, 62. P. Fialková 48

Konečné poradie v pretekoch s hromadným štartom (3 z 3): 1. Domračevová 151, 2. Kuzminová 139, 3. Mäkäräinenová 130, 4. Bergerová 121, 5. Viluchinová 102, 6. Henkelová 100, ...43. Gereková 12