Nitra zdolala Banskú Bystricu aj v druhom semifinále, Ručkay asi končí

Séria sa na tretí a štvrtý zápas presunie do Banskej Bystrice, hrá sa v nedeľu a v pondelok.

Miroslav Kováčik z HK Nitra (vľavo), brankár Zane Kalemba (v strede) a Jason Lepine (vpravo) z HC ´05 Banská Bystrica.(Zdroj: SITA)

NITRA. Hokejisti HK Nitra vedú po úvodných dvoch domácich dueloch semifinále play off Tipsport extraligy nad Banskou Bystricou 2:0 na zápasy.

Vo štvrtkovom druhom stretnutí zvíťazili 4:2, séria sa na tretí a štvrtý zápas presunie pod Urpín. Odvetné duely sú na programe v nedeľu a v pondelok so začiatkom o 17.00 h.

HK Nitra - HC´05 Banská Bystrica 4:2 (1:1, 3:0, 0:1)

/stav série: 2:0/

Góly: 11. R. Tománek (Stümpel, Miroslav Kováčik), 23. M. Novák (T. Chrenko), 32. Stümpel (R. Tománek, J. Ručkay), 36. P. König (Stümpel, R. Tománek) - 6. Veilleux (T. Matoušek), 41. White (M. Hudec)

Vylúčení: 8:8 na 2 min, navyše: James Martin 5+DKZ za seknutie, Veilleux (obaja Banská Bystrica) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška, Lokšík - Tvrdoň, Výleta, 3229 divákov

Nitra: Kristan - Nádašdi, D. Milo, P. König, Ordzovenský, M. Novák, F. Kuzma, Hrazdíra, Ďurkech - J. Ručkay, Miroslav Kováčik, Bajtek - H. Ručkay, Stümpel, R. Tománek - M. Bača, T. Chrenko, Martin Segľa - Piačka, Lelkeš, R. Mráz

Banská Bystrica: Kalemba - Lepine, Macháček, James Martin, Bambúch, Rosandič, Kania - R. Konečný, White, Rapáč - Kafka, Heizer, Handlovský - Lamper, M. Hudec, Lunter - Veilleux, Zigo, T. Matoušek - Kadura

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: "Vstup sme nemali dobrý, inkasovali sme, čo nás rozhodilo, rovnako tak ako provokacie zo strany hostí. Ale vyhrali sme to hokejom."

Vladimír Országh, trénera Banskej Bystrice: "Mali sme veľmi dobrý vstup do zápasu, dali sme gól, no zlomovým momentom bola päťminútová presilovka. Stalo nás to veľa síl a pribrzdilo v aktivite. Nitra potom dala dva góly a to bol ten rozdiel v dnešnom stretnutí."

Ručkay ma zlomený palec

Útočník HK Nitra Henrich Ručkay svojim spoluhráčom v boji o historickú účasť vo finále zrejme už nepomôže. Druhé semifinále nedohral a po ataku od protihráča Jamesa Martina má zlomený palec na ruke.

Nepríjemný moment sa udial v 11. minúte duelu, keď obranca hostí Martin sekol Henricha Ručkaya po ruke a ten odstúpil z hry. Bystrický bek inkasoval za faul vyšší trest s platnosťou do konca zápasu (5+DKZ).

Ručkay bol doposiaľ so 8 kanadskými bodmi (4+4) jedným z najproduktívnejších hráčov tímu trénera Antonína Stavjaňu.

Skóre otvorili Bystričania

V druhom semifinálovom tretnutí začali lepšie hostia, na konci šiestej minúty sa dostal na dostrel urastený Kanaďan Keven Veilleux a otvoril skóre stretnutia.

V 8. minúte dostal Nitran Kováčik puk za bránkovú čiaru, ale rukou, takže skóre sa nemenilo. V 11. minúte však už áno, Nitrania využili presilovú hru, keď po Stümpelovej strele poslal odrazený puk za Kalembov chrbát kanonier Tománek - 1:1.

V tretej minúte druhej časti zápasu domáci otočili stav, Michal Novák poslal od modrej čiary puk na bránku hostí a ten skončil za chrbtom banskobystrického brankára.

V polovici stretnutia poslal Tománek puk spoza brány do skrumáže pred brankára hostí a Stümpel ho pretlačil za bránkovú čiaru.

V 36. minúte využila Nitra ďalšiu presilovku, Stümpel pripravil pozíciu Königovi a puk po jeho bombe skončil v bráne hostí - 4:1.

Na začiatku tretej tretiny hrali presilovku hostia a už po 14. sekundách ju využili, keď Kristana prestrelil White. Stretnutie sa napokon už len dohralo a Nitra po triumfe 4:2 vedie v sérii 2:0 na zápasy.