Sagan vyhral klasiku E3 Harelbeke, v špurte zvíťazil s veľkým náskokom

Peter Sagan si vybojoval zatiaľ najcennejší triumf v sezóne.
Peter Sagan si vybojoval zatiaľ najcennejší triumf v sezóne. (Autor: TASR/AP)
Peter Filin|28. mar 2014 o 12:33

Vlani skončil Peter Sagan na druhom mieste, tento rok nedal súperom v závere šancu.

E3 Harelbeke:

• Peter Sagan asi 30 kilometrov pred cieľom unikol v skupine pelotónu aj najväčšiemu súperovi Cancellarovi
  • pôvodné sedemčlenná skupina sa zredukovala na štyroch jazdcov, Sagan zvíťazil v záverečnom špurte, zvyšní traja pretekári nie sú na rozdiel od slovenského pretekára špurtérmi, Sagan mal preto uľahčenú situáciu
  • jednodňová belgická klasika, ktorá sa prvýkrát konala v roku 1958, má dlžku 212,2 kilometra a časť z nej vrátane niekoľkých stúpaní museli pretekári absolvovať na dlažobných kockách, ktorým sa tiež hovorí pavé alebo mačacie hlavy
  • na štarte boli ďalší dvaja Slováci Martin Velits a Michal Kolář, ani jeden z nich preteky nedokončil

HARELBEKE, BRATISLAVA. Belgické úzke cesty s kamennými úsekmi mu skvele sedia. Peter Sagan vybojoval v piatok najcennejší triumf v tejto sezóne. Vyhral klasiku E3 Prijs Harelbeke.

„Počas pretekov som sa cítil postupne lepšie a lepšie. Pelotón rozdelilo niekoľko pádov v závere. Zaútočil som, pretože som sa chcel zbaviť súperov,“ cituje Sagana cyclingnews. „Víťazstvo je dôkazom, že som dobre pripravený na ďalšie štarty.“

Preteky sa mu podarilo dokončiť aj vďaka rýchlej pomoci od tímového kolegu približne v polovici trate.

„Musím poďakovať Gattovi, že mi rýchlo dal svoj bicykel asi po sto kilometroch. Neskôr som dostal náhradný zo sprievodného vozidla.“

V rebríčku piaty

Klasika sa jazdí na cestách a dlažobných kockách západného Flámska. Na trase bolo tento rok 17 prudkých kopcov, ktorým miestni hovoria hellingeny.

Rozhodujúci únik sa odohral práve po jednom z nich (Oude Kwaremont) asi 33 kilometrov pred cieľom. Do štvorčlennej skupiny sa prebil aj Peter Sagan.

V závere súperi skúšali slovenského majstra zničiť sériou rýchlych nástupov. Až päťkrát sa o únik pokúšal Stijn Vandenberg, raz Niki Terpstra. Skupinka však prišla do cieľa pokope. V šprinte sa tešil Sagan. „Chceli sa ma striasť. Vedeli, že v šprinte som silnejší. Musel som sa iba držať za nimi.“

Vďaka úspechu sa posunul vo svetovom rebríčku o 28 miest nahor. Teraz je piaty.

Favorita zdržal pád

Vlani mal v tejto fáze sezóny na konte už päť víťazstiev, tento rok má zatiaľ o dve menej.

Veľký favorit Fabian Cancellara zaostal, keď doplatil na pád pred ním.

„Nemal som dnes šťastie a nemohol som ukázať, čo dokážem. Boli to však zaujímavé preteky a som s výsledkom spokojný,“ vravel pre Het Nieuwsblad Cancellara.

Klasika v Harelbeke bola dlho v tieni slávnejšieho Okolo Flámska (Ronde van Flaanderen), hoci sa jazdí od roku 1958.

Kladie na cyklistov rovnaké nároky a tak sa stala populárnym testom pred dôležitým štartom. Čiastočne trasu populárneho Ronde kopíruje.

Vzácny hetrik

Posledné roky tu dominovala dvojica Tom Boonen – Fabian Cancellara. Spolu vyhrali deväťkrát.

V minulých rokoch platilo, že víťaz z Harelbeke má výborné výsledky aj na prestížnych klasikách: Okolo Flámska a Paríž – Roubaix.

Všetky tri preteky v rade dokonca vlani vyhral Cancellara a rok predtým to dokázal Boonen. Je to však veľmi výnimočný úspech.

Sagan v nedeľu obhajuje prvenstvo na pretekoch Gent – Wevelgem. Pred rokom obdivuhodne ušiel súperom, vyhral s veľkým náskokom a cieľom prešiel na zadnom kolese.

...

Martin VELITS (SR/Omega Pharma - Quick-Step) a Michael KOLÁŘ (SR/Tinkoff-Saxo) nedokončili

Online prenos:

17:08 Peter Sagan nemal v záverečnom špurte za súpera žiadneho špurtéra, preto keď asi 200 metrov pred cieľom začal špurtovať, tak žiaden zo zvyšnej trojice cyklistov naňho nestačil a Sagan niekoľko sekúnd pred dojazdom mohol oslavovať.

17:06 Peter Sagan poráža zvyšnú trojicu v záverečnom špurte.

17:04 Kilometer pred cieľom je jasné, že o víťazovi sa rozhodne v záverečnom špurte.

17:02 V závere pretekov je väčšinu času na čele Sagan, viackrát vyzval zvyšnú trojicu, aby aj oni potiahli skupinu.

16:58 Terpstra šesť kilometrov pred cieľom zaútočil, Sagan sa ho dokázal udržať, vedúca štvorica je stále pokope a jej náskok sa zväčšil na 50 sekúnd.

16:55 Cancellara začal útočiť na vedúcu štvoricu, jej náskok stiahol o 15 sekúnd na 35 sekúnd, do cieľa ostáva už len 10 kilometrov.

16:47 Vo vedúcej skupine je okrem Sagana ešte Niki Terpstra, Stijn Vedenbergh a Geraint Thomas, ich náskok pred skupinou prenasledvateľov narástol na 50 sekúnd, do cieľa ostáva 15 kilometrov.

16:41 Dvadsať kilometrov pred cieľom narástol náskok vedúcej štvorice na 25 sekúnd. Sagan kontroluje svoju pozíciu v skupine.

16:37 Z vedúcej skopiny, v ktorej nechýba Sagan, odpadli traja jazdci. Sagan je na čele a pred skupinou, ktorú vedie vlaňajší víťaz Cancellara, majú náskok 18 sekúnd.

16:32 Pretekári, ktorý boli v úniku polovicu pretekov, už stíhajúca skupina dostihla. Vyformovali sa na čele dve skupiny, vedúca sedemčlenná, v ktorej je aj Sagan a na ňu stráca skupina s Cancellarom asi 12 sekúnd.

16:23 Z vedúcej pätice už odpadli dvaja pretekári a náskok trojice sa zmenšil 33 kilometrov pred cieľom na pol minúty, Sagan sa drží v čele stíhacej skupiny.

15:44 Thor Hushovd (BMC) odstúpil z pretekov, náskok vedúcej pätice pretekárov sa 60 kilometrov pred cieľom zmenšil na dve minúty.

15:30 Peter Sagan mal 70 kilometrov pred cieľom technické problémy a musel vymeniť bicykel, jeden z jeho tímových kolegov ho počkal a spolu dobehli pelotón.

15:03 Tesne pred pretekmi povedal Peter Sagan, že bude veľmi rád ak sa mu podarí zopakovať výkon z vlaňajška, kedy skončil druhý. O neúspechu z nedeľňajších pretekov Miláno - San Remo, na ktorých skončil na desiatom mieste povedal, že toto sklamanie je už za ním.

14:37 V polovici pretekov došlo k väčšiemu pádu v pelotóne. Piati pretekári skončili na zemi, medzi nimi je aj Saganov kolega z Cannondaleu Oscar Gatto.

13:50 V tretine pretekov má vedúca pätica náskok už viac ako sedem minút.

13:10 Od pelotónu sa odtrhla skupina piatich jazdcov a vytvorila si náskok približne 80 sekúnd, sú v nej traja Francúzi Maxime Daniel (Ag2r-La Mondiale), Jerome Cousin (Europcar), Sénéchal (Cofidis), Juhoafričan Jay Thomson (MTN-Qhubeka) a Belgičan Laurens De Vreese (Wanty Groupe Gobert).

Aj takýmto spôsobom sa snažia pretekári vyhnúť dlažobným kockám.

12:35 Na trati sa nachádza týchto 17 stúpaní, za názvom stúpania sa nachádza umiestnenie na trati, dĺžka stúpania a sklon kopca.