AKTUALIZOVANÉ 21:47

Sagan mal v Belgicku víťazstvo na dosah, s tretím miestom je spokojný

Klasiku Gent - Wevelgem rozhodol hromadný šprint. Peter Sagan začal špurtovať priskoro a skončil tretí.

John Degenkolb (v strede) si ide po víťazstvo v cieľovom mestečku Wevelgem.(Zdroj: SITA/AP)
 • 1. Degenkolb, 2. Demare, 3. Sagan, 80. M. Velits, 135. Kolář
 • Sagan sa v rebríčku UCI prepracoval už na druhé miesto
 • na budúcu nedeľu ho čaká slávna klasika Okolo Flámska

WEVELGEM, BRATISLAVA. Niekoľko desiatok metrov pred cieľom sa zdalo, že Peter Sagan si na klasike Gent - Wevelgem ide po víťazstvo.

V záverečnom hromadnom šprinte vystrelil dopredu, niekoľko sekúnd sa držal na čele, ale na posledných metroch sa pred neho dostali Nemec John Degenkolb a Francúz Arnaud Demare.

Degenkolb v tesnom finiši zvíťazil o pol kolesa. Sagan, ktorý na belgických pretekoch obhajoval vlaňajšie prvenstvo, prišiel napokon tretí.

Pódiové umiestnenie je však úspechom. Sagan jazdil v závere takticky veľmi dobre a aj pred šprintom bol v dobrej pozícii.

„S tretím miestom som spokojný. Bol to dobrý špurt, aj keď som možno v závere vyštartoval trošku skôr,“ povedal.

V pretekoch štartovali aj ďalší dvaja Slováci. Martin Velits z tímu Omega Pharma-Quick Step skončil 80. a Michael Kolář z Tinkoff-Saxo 135.

Slnko, bezvetrie a tiché preteky

Gent - Wevelgem bol ďalšou z radu jarných klasík. Nepatrí síce medzi tzv. monumenty - päticu najvýznamnejších jednodňových pretekov - no víťazstvo v nej má veľkú cenu.

Peter Sagan si ho vo veľkom štýle vybojoval minulý rok, keď ušiel súperom, vyhral s veľkým náskokom a cieľom prešiel na zadnom kolese.

V nedeľu však k žiadnym únikom favoritov neprišlo. Vo Flámsku vládlo slnečné počasie a bezvetrie, ktoré odrádzalo od významnejších útokov a vyhovovalo najmä šprintérom.

Dvadsať kilometrov pred cieľom sa však od pelotónu oddelila trojica Silvan Dillier, Stijn Devolder, Andrey Amador a získala viac než polminútový náskok.

Pelotón dlho taktizoval, najsilnejšie tímy spočiatku nechceli pracovať na čele, ale jazdcov v úniku napokon 1000 metrov pred páskou dostihli.

Preteky poznačilo niekoľko pádov. Sagan sa našťastie všetkým vyhol. Naopak, výborný šprintér André Greipel skončil so zlomenou kľúčnou kosťou v nemocnici.

cielova.jpg

Cieľová fotografia. Sagan prichádza tretí.

Sagan je rebríčku UCI už druhý

Záverečný špurt so zhruba 25 jazdcami potvrdil, že vlnitý, ale nie príliš náročný profil trate Gent - Wevelgem vyhovuje šprintérom.

Sagan na dlhej a širokej rovinke podľa Cyclingnews urobil chybu, keď zaútočil priskoro a na posledných metroch mu už chýbali sily.

Po piatkovom víťazstve na E3 Prijs Harelbeke si pripísal ďalšie pódiové umiestnenie a v rebríčku Medzinárodnej cyklistickej únie sa prepracoval už na druhú priečku za Španiela Contadora.

Víťaz Degenkolb patrí k výborným špurtérom. Na španielskej Vuelte dosiahol päť etapových triumfov v jednom ročníku, no nedeľňajšie víťazstvo bolo jeho najväčším v doterajšej kariére.

„Je to jedna z veľkých klasík a som veľmi šťastný za toto víťazstvo,“ povedal v cieli 25-ročný Nemec. „Je to ďalší krok v mojej kariére.“

Sagana čaká budúcu nedeľu ďalšia belgická klasika, slávne preteky Okolo Flámska. V priebehu týždňa by mal nastúpiť aj v pretekoch Tri dni De Panne. Ide však skôr o prípravu na nedeľu.

Klasika Gent - Wevelgem (233 km):

1. John Degenkolb (Nem./Giant) 5:34:43 h., 2. Arnaud Demare (Fr./ FDJ.fr), 3. Peter SAGAN (SR/Cannondale), 4. Sep Vanmarcke (Bel./Belkin), 5. Tom Boonen (Bel./Omega Pharma - Quick-Step), 6. Tom Van Asbroeck (Bel./Topsport Vlaanderen), 7. Alexej Catevič (Rus./Kaťuša), 8. Jauheni Hutarovič (Bel./AG2R), 9. Thor Hushovd (Nór./BMC Racing), 10. Jürgen Roelandts (Bel./Lotto) - všetci rovnaký čas ako víťaz ... 80. Martin Velits (SR) Omega Pharma - QuickStep +2:27 min, 135. Michael Kolář (obaja SR) +Tinkoff-Saxo +13:04


Online prenos

17:14 Ďakujeme, že ste s nami sledovali online prenos z pretekov Gent - Wevelgem. Petra Sagana čaká budúcu nedeľu ďalšia belgická klasika, slávne preteky Okolo Flámska.

17:10 Petrovi Saganovi síce nevyšiel záver podľa predstáv, ale miesto na pódiu je pre Slováka ďalším výborným výsledkom.

17:06 Konečné poradie: 1. John Degenkolb, 2. Arnaud Démare, 3. Peter Sagan, 4. Sep Vanmarcke, 5. Tom Boonen.

17:02 Sagan podľa Cyclingnews urobil chybu, keď začal šprintovať príliš skoro. Cieľová rovinka bola dlhá, Degenkolb mal najlepší finiš a na kameru posiela bozky.

V úplnom závere došlo k hromadnému pádu a zrejme v ňom bol aj Cancellara.

16:59 Dramatický finiš. Sagan na cieľovej rovinke dlho viedol, ale v úplnom závere ho predstihli prvý Nemec John Degenkolb a druhý Francúz Arnaud Démare.

degenk.jpg


16:57 Pelotón má vedúce trio na dosah a dostihne ho. Únik končí, rozhodne sa v hromadnom šprinte.

16:54 Štyri kilometre, náskok 20 sekúnd pre vedúce trio. Pelotón začal konečne poriadne pracovať a sekundy rýchlo ubúdajú. Trio vpredu, zdá sa, v uliciach Wevelgemu slabne.

16:53 V kolízii mali svojich favoritov viaceré tímy, ktoré tak prestávajú pracovať na čele, aby stiahli únik.

16:50 Kolízia v pelotóne, padá aj Greipel a končí. Hlavnú skupinu medzitým ťahá najmä Cannondale a Lotto. Konečne trochu sťahujú z náskoku - 27 sekúnd a posledných 6 km.

16:47 Pelotón toto zrejme prešvihol a pretaktizoval. Stijn Devolder (Trek Factory Racing), Silvan Dillier (BMC Racing Team) a Andrey Amador Bikkazakova (Movistar Team) nestrácajú z náskoku a zostáva im posledných 10 000 metrov.

16:44 Záverečných štrnásť kilometrov, bude to ešte zaujímavé. Trio vpredu výborne spolupracuje, zatiaľ čo v pelotóne sa zrejme taktizuje. Strata už stúpa k 40 sekundám a bude veľmi ťažké ju na takom krátkom úseku stiahnuť.

16:40 Vedúca trojka si vypracovala vyše 20-sekundový náskok. V hlavnej skupine pracuje najmä Cannondale s dvoma jazdcami, ale strata po sekundách stúpa.

16:36 Dillier z BMC opäť útočí a spolu s ním Devolder (Trek) a Amador (Movistar). Pelotón ich necháva odísť a Sagan sa posúva dopredu, aby zvýšil tempo. Posledných 18 kilometrov.

16:34 Hlavná skupina prechádza mestečkom Ypres, ktoré bolo počas 1. svetovej vojny dejiskom veľkých bojov.

16:31 Najviac jazdcov má v hlavnej skupine Omega Pharma – QuickStep. Ako veľmi by sa im teraz hodil Mark Cavendish... Brit je však chorý a v Belgicku neštartuje. Akú taktiku vymyslí tím pre Boonena či Štybara?

16:27 Športový riaditeľ tímu Cannondale Zanatta podľa Cyclingnews povedal jazdcom, aby sa občerstvili a nepracovali vpredu. Majú si ušetriť sily na záverečný šprint. Zostáva 23 km.

16:23 30 kilometrov do cieľa. Cyklistov čaká viac-menej iba rovina. Posledný jazdec v úniku Manuele Boaro už bol pohltený hlavnou skupinou, ktorú tvorí zhruba 40 pretekárov vrátane niektorých top šprintérov.

((anketa))

16:18 Ani najťažší kopec Kemmelberg tak nepriniesol výraznú zmenu. Hlavní favoriti sú pokope, nikto sa nepokúsil o únik. Pelotón už prešiel cez posledný, deviaty kopec dnešných pretekov a začína byť stále pravdepodobnejšie, že dnes uvidíme hromadný šprint.

16:14 Sagan ťahal čelo na dlhom úseku a pelotón sa rozdeľuje. Skupinky za ním sa však snažia vrátiť späť. Vpredu je so Slovákom Cancellara, Greipel, ale aj Boonen, ktorého chvíľu nebolo vidieť.

16:12 Pelotón stúpa na Kemmelberg a Sagan ide výborne. Na kopec sa vyštveral medzi prvými a pri zostupe sa dokonca prediera na čelnú pozíciu. Sú tam aj Cancellara a Boonen.

16:06 Ou, pád zhruba v strede pelotónu. Na asfalte sa objavili viacerí jazdci. Nemali by medzi nimi byť najväčší favoriti, ktorí boli v čase kolízie vpredu.

Podľa Cyclingnews spadli Haussler, Paolini, Dwosett, Pozzato a jeden jazdec Sky.

16:02 V pelotóne sa najväčší favoriti snažia dostať dopredu. Pozícia, na akej prídu na Kemmelberg, je veľmi dôležitá. Pokúsi sa na ňom zaútočiť Cancellara či Boonen?

Vrchol Kemmelbergu je 40 kilometrov pred cieľom, to je dosť veľa na únik. Ale napríklad pre Cancellaru to môže byť jediná šanca na víťazstvo.

15:57 Pretekári stúpajú na siedmy z 9 kopcov. V tomto rozvrhu si môžete pozrieť, čo nás ešte čaká.

Manuele Boaro z tímu Tinkoff-Saxo, ktorý bol od začiatku v unikajúcej skupinke, ešte podniká posledný útok. Nemá šancu, ale na čele pretekov aspoň na chvíľu pekne spropaguje svoj tím.

15:54 Na zábere nižšie je vidieť vedúcu skupinu, druhú skupinu za nimi a v pozadí stíhajúci pelotón. Rozdiely sú naozaj malé. Cyklistom chýba do cieľa 50 kilometrov.

gent_foto.jpg

15:49 Medzi štvoricou na čele a pelotónom je teraz niekoľko jazdcov: Dillier, Parrinello, Mondory a Grivko.

15:43 Pelotón prechádza kľukatými cestičkami, Saganov zelený dres je vidieť na veľmi dobrej pozícii vpredu. Z hlavného balíka sa odpútavajú viacerí jazdci, stále žiadny z favoritov.

15:39 Zostáva 60 km do cieľa, pelotón sa blíži k skupinke v úniku. Jej náskok klesá pod 90 sekúnd.

15:35 V pelotóne stúpa napätie. Niektorí jazdci sa snažia sformovať útok, aby pred druhým a záverečným stúpaním na Kemmelberg získali náskok.

15:25 V pelotóne sa začína konečne útočiť, zatiaľ bez veľkého mena. Boonen stráži situáciu na čele hlavného balíka.

Vedúca skupinka v úniku má teraz ďaleko slabšie tempo ako pelotón a jej náskok klesá pod dve minúty. Dvojica Boaro a Veuchelen sa s tým snaží niečo spraviť a ich rýchlosti nestíha Lander.

15:20 Veľmi slušný šprintér Matt Goss sa ocitol na konci pelotónu, spolujazdec mu dáva svoj bicykel. Pre gossa bude ťažké vrátiť sa späť.

15:18 Na Kemmelberg vyšiel aj pelotón. Sagan, Boonen a Cancellara sa držia vpredu, nechýbajú tam ani Demare a Hushovd.

15:15 Jazdci v úniku už stúpajú na Kemmelberg. Ak sa niekto z favoritov dnes pokúsi o únik, bude to práve tu. Šance majú dve - prvý raz 79 kilometrov pred cieľom, druhý 38 kilometrov.

Stúpanie na Kemmelberg je dlhé 3000 metrov, prevýšenie dosahuje 7,3 percenta, v najstrmšej časti 13 percent.

15:12 Tím FDJ.fr dnes pracuje pre šprintéra Arnauda Démara. Najväčšie šance zo Sky zase majú Edvald Boasson-Hagen či Bernard Eisel. Obaja preteky už raz vyhrali, vtedy však zhodne jazdili za Team Columbia (2009, resp. 2010). Zoznam víťazov nájdete tu.

15:03 Zvýšené tempo sa prejavuje v zmenšujúcom sa náskoku vedúcej päťky, 85 kilometrov pred cieľom prudko padá pod päť minút.

14:58 Pelotón medzitým stúpa na 3. z 9 kopcov, Catsberg, vedú ho stajne FDJ.fr a Team Sky. Jazdci Sky sa snažia zvýšiť tempo, najprv Stannard, potom Eisel.

14:56 Mohol by sa z Petra Sagana, špecialistu na jednodňové klasiky, časom stať favorit Tour de France? Táto otázka sa vracia so železnou pravidelnosťou, včera na ňu odpovedal práve tímový manažér Cannondalu Roberto Amadio.

„V budúcnosti sa môže zamerať na etapové preteky,“ povedal pre Velonews. „Je silný v časovkách aj kopcoch. S dobrým tréningom môže vyhrať Tirreno-Adriatico alebo Paríž – Nice. Začať odtiaľ a ďalej postupovať.“ Ak bude tvrdo pracovať a zhodí kilá, premena sa mu môže podariť v priebehu dvoch-troch rokov, myslí si Amadio.

14:49 Na trati sa veľa nedeje, až tak, že manažér Saganovho Cannondalu Roberto Amadio si zdriemol. Oddychujúc v tímovom vozidle ho zachytila televízna kamera. Sagan je medzitým bezpečne v prvej tretine pelotónu.

14:38 100 kilometrov do cieľa. Preteky sa vracajú do Belgicka. Stúpania sa už teraz budú striedať rýchlejšie. Podrobný rozvrh nájdete tu.

14:33 Vedúca skupina na dlažobných kockách vo francúzskom Casseli.

14:26 Kuriózna situácia v pelotóne. Jeho časť odbočila na zlú cestu a v balíku nastali zmätky. Našťastie, zlý smer si veľmi rýchlo uvedomili.

14:19 André Greipel dostal defekt a mení bicykel. Rýchlo sa vrátil na chvost pelotónu. Spolujazdci mu pomáhajú dostať sa vyššie.

14:09 Po dvoch stúpaniach na Casselberg sa jazdci vyšplhajú ešte na Catsberg, kým sa vrátia späť do Belgicka. Pätica v úniku má náskok 8 minút a 50 sekúnd, do konca zostáva 115 kilometrov.

14:07 Fabiana Cancellara z Treku pred pretekmi vyspovedala belgická televízia Sporza. „Počasie je dobré, máme pekný jarný deň,“ povedal jeden z favoritov. „Vo finiši môže byť stovka jazdcov. Uvidíme, čo sa stane na (kopci) Kemmeli.“

13:54 Kto má dnes najväčšie šance vyhrať? Možné sú, samozrejme, vydarené úniky, ale pri peknom počasí bude veľmi ťažké odraziť v rovinatom závere stíhanie pelotónu. Ak je niekto, komu sa to môže podariť, sú to Švajčiar Fabian Cancellara, Belgičan Tom Boonen alebo Nór Edvald Boasson-Hagen.

Pravdepodobnejší však je hromadný šprint, kde sa môžu presadiť špecialisti, Francúz Arnaud Démare, Nemci André Greipel a John Degenkolb, či Američan Tyler Farrar. Veľmi slušné šance má aj víťaz Miláno - San Remo, Nór Alexander Kristoff.

Najväčším favoritom je však podľa cyklistických portálov Peter Sagan, jazdec, ktorý vyhráva v šprintoch aj únikoch.

13:39 Sme zhruba 140 kilometrov pred cieľom. Vedúca skupina prekročila belgicko-francúzske hranice a to znamená, že sa blížia prvé kopce a skutočné preteky.

Casselberg, prvé z deviatich dôležitých stúpaní, je tu o zhruba 20 kilometrov. Jazdci ho musia zvládnuť dvakrát. Náskok vedúcej pätice klesá pod osem minút.

Gent - Wevelgem

Kliknutím obrázok zväčšíte

13:26 Ak ste náhodou nezaregistrovali, Sagan pred zhruba 48 hodinami vybojoval najcennejší triumf v tejto sezóne - vyhral klasiku E3 Harelbeke.

13:14 Gent - Wevelgem je jednou z mála klasík, kde majú šprintéri reálnu šancu na víťazstvo. O to viac, že tohtoročná trať sa vyhýba veternému pobrežiu.

„Vietor je na Gent-Wevelgem zvyčajne dôležitým faktorom, ale dnes je vo Flámsku teplo a bezvetrie,“ píše Cyclingnews, ktorý má v Belgicku reportérov. „To favorizuje šprintérov.“

12:56 Sagan zatiaľ v pelotóne prežíva pokojný deň pri príjemnom 17-stupňovom počasí. Skutočné preteky sa začnú až v druhej polovici po prekročení hraníc s Francúzskom.

12:52 Poďme si v krátkosti zrekapitulovať, čo sa stalo na prvých desiatkach kilometrov. Prvé útoky sa podľa očakávania začali krátko po štarte. Pelotón pustil päticu Manuele Boaro (Tinkoff-Saxo), Sebastian Lander (BMC) Marcel Aregger (IAM Cycling), Jacobus Venter (MTN-Qhubeka) a Frederik Veuchelen (Wanty-Groupe Gobert) na rozdiel vyše desiatich minút, kým začal jej náskok skresávať.

12:44 Peter Sagan jazdí ako víťaz minuloročných pretekov s číslom 1. Medzi 199 pretekármi na štarte však nebol jediným Slovákom - Martin Velits nastúpil za tím Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team a Michael Kolář za Tinkoff-Saxo. Kompletnú štartovú listinu nájdete tu.

12:43 Preteky sa začali po jedenástej a potrvajú zhruba do piatej. Zlá správa je, že ich nevysielajú na Eurosporte, dobrá, že ich nájdete na Slovak Sporte a pri troške hľadania, ehm, aj na internete.

12:37 Ak ste si pozreli naše preview a profil trate, zhruba viete, čo nás v najbližších štyroch hodinách čaká.

Nedá sa povedať, že Gent - Wevelgem sú tie najdôležitejšie jarné preteky, no víťazstvo v nich má veľkú cenu. Peter Sagan si ho vo veľkom štýle vybojoval minulý rok, keď ušiel súperom, vyhral s veľkým náskokom a cieľom prešiel na zadnom kolese.

Gent - Wevelgem

Kliknutím obrázok zväčšíte

12:33 Prezident, hackeri, letáky, úžera, debakel, 6 ku 4. V týchto dňoch sa pred politikou nedá uniknúť, my sa na ňu pokúsime aspoň na chvíľu zabudnúť pri cyklistike. Pekné nedeľné popoludnie pri online prenose z jarnej belgickej klasiky Gent - Wevelgem.

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Rastie nám pokrivená generácia?
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 4. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 7. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 2. Rastie nám pokrivená generácia?
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 4. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 5. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 7. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Slávnostná imatrikulácia SvF STU v Bratislave
 10. Univerzita vyTVORená nápadmi študentov!
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 20 047
 2. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 4 952
 3. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 2 700
 4. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 2 326
 5. Kedy sa refinancovanie oplatí? 2 243
 6. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 2 123
 7. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 1 689
 8. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 1 625
 9. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 1 519
 10. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 216

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

Neprehliadnite tiež

Noví pomocníci Petra Sagana: Toľko kilometrov sme ešte nikdy nešli

Podľa cyklistickej hierarchie jazdia v treťoligových tímoch. Teraz sa pokúsia pomôcť Petrovi Saganovi k tretiemu titulu majstra sveta za sebou.

Sagana možno čaká deň, keď nezaprší

Aký je nórsky Bergen, mesto, v ktorom bude slovenský cyklista bojovať o tretí titul majstra sveta.

Banská Bystrica nedala šancu dvadsiatke, strelila jej osem gólov

Banská Bystrica sa posunula na priebežné druhé miesto v ligovej tabuľke.

Valach: Ak Petrovi niekto nepomáha a potom ho prešprintuje, divák to vidí

Dva roky za sebou priviedol Ján Valach Petra Sagana k titulu majstra sveta.