AKTUALIZOVANÉ 20:24

Nitra vyhrala tretie semifinále v Bystrici 5:2, Novák má hetrik

Nitra vedie na zápasy 3:1, v stredu môže postúpiť do finále.

Zane Kalemba (vľavo) z HC'05 Banská Bystrica počas 4. zápasu semifinále proti HK Nitra.(Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Štvrtý semifinálový zápas play off hokejovej extraligy zvládli na banskobystrickom ľade lepšie hostia z Nitry, zvíťazili 5:2.

Na zápasy vedú 3:1 a v domácom prostredí budú mať v stredu príležitosť rozhodnúť o svojom historickom postupe do finále.

Banská Bystrica - HK Nitra 2:5 (2:1, 0:1, 0:3)

- stav série: 1:3, hrá sa na štyri víťazstvá

Góly a asistencie: 14. Kafka (Macháček), 18. Heizer (Rapáč, Kafka) - 17. Tománek (Stümpel), 21. L. Novák (Ordzovenský), 50. L. Novák (Stümpel, Ordzovenský), 56. L. Novák, 60. Lelkeš (Ordzovenský)

Rozhodcovia Baluška, Jonák - Holienka, M. Valach, vylúčení 2:5, presilovky 2:0, v oslabení 0:0, 2280 divákov

HC´05: Kalemba - Lepine, Saracino, Kania, Macháček, Rosandič, Bambúch - Lamper, White, Lunter - Kafka, Heizer, Rapáč - Veilleux, Zigo, Handlovský - Kadura, Matoušek, Konečný

HK: Lakosil - König, Ordzovenský, M. Novák, Kuzma, Milo, Nádašdi, Bača - L. Novák, Stümpel, Tománek - Segľa, Chrenko, Hrazdíra - J. Ručkay, Kováčik, Lelkeš - Piačka, Bajtek, Mráz

Hlasy po zápase:

Vladimír Országh, tréner B. Bystrice: "Po celkom dobrom začiatku a ďalšom góle, s ktorým sme išli do vedenia, nám vietor z plachiet zobral druhý inkasovaný gól na začiatku druhej tretiny. Nitra dobre bránila, zavrela stredné pásmo, jej prvá formácia ukázala najväčšiu kvalitu. Do ničoho nás nepúšťali, nám chýbala ľahkosť a väčšia energia. V niektorých fázach si naše mladé mužstvo neverilo, vyhadzovalo puky, urobíme však všetko pre to, aby sme sa pred našich skvelých fanúšikov vrátili. Nitra je veľmi silná doma, no my sme na jej ľade uhrali počas sezóny dobré výsledky."

Karol Kolečáni, asistent trénera Nitry: "Prišli sme so snahou dobrou defenzívou držať domácich na dištanc. Rýchlo sme inkasovali, potom vyrovnali, v presilovke zasa pykali. Od stavu 2:2 sa kvalita pomaly preniesla na našu stranu, vytvorili sme si šance a nesmiernou bojovnosťou sa nám po dlhšom čase podarilo v Banskej Bystrici zvíťaziť. Hráči sú dobre trénovaní, aj oddýchnutí po sérii so Zvolenom, problém s kondíciou nemáme. V bránke sme urobili výmenu, prednosť dostal Lakosil a príležitosti sa chytil dobre."

Lukáš Novák, autor hetriku Nitry: "Dobre sme sa vyspali, inak pripravili. Zodpovedne sme pristúpili na zápas, aj chyby sme mali, no našťastie sme to uhrali. Darilo sa mi, mal som svoj deň, tri góly potešili. Bol to iný zápas, za stavu 2:2 bolo dôležité, kto strelí gól. Podarilo sa to nám a výsledok sme si už potom postrážili. Máme skúsené mužstvo, dokážeme hrať aj pod tlakom. Posledný krok býva najťažší, máme domáce prostredie, skvelých fanúšikov, dúfam, že sériu v stredu rozhodneme."

Radomír Heizer, kapitán B. Bystrice: "Ešte nie je koniec série, Nitra musí pridať jedno víťazstvo, a to je niekedy veľmi ťažké. Zápas sme dobre začali, viedli sme, škoda toho druhého gólu Nitry na začiatku druhej tretiny. Hra sa vyrovnala a viacmenej to už bolo o jednom góle. Zlomil nás Lukáš Novák, včera Nitranov zasa Kafka, na to sa však už netreba pozerať. Prehrávame v sérii 1:3, v kabíne zavládlo sklamanie, no ešte zabojujeme."

ONLINE:

Tretia tretina:

60. min: Do prázdnej bránky rozhodol Lelkeš, Nitra vyhrala tretiu tretinu 3:0.

56. min: Nitra drží Bystricu na dištanc, zatiaľ to vyzerá na jej výhru. A je to tu. Zvýšila na 4:2.

50. min: Matoušek nezvýšil v čistej šanci na 3:2 pre domácich, ale na druhej strane po peknej individuálnej práci to dokázal opäť Novák.

46. min: Nitrania majú bližšie k tretiemu gólu. Segľa nastrelil žŕdku, už druhú v podaní hostí v zápase.

Druhá tretina:

35. min: Dve presilovky nevyužili domáci, jednu hostia. Tempo hry je slušné, atmosféra na štadióne výborná.

27. min: Banská Bystrica hrá chvíľku presilovku piatich proti trom. Šancu na 3:2 hneď po vyrovnaní na 2:2 predtým Rapáč nevyužil, lebo netrafil prázdnu bránku.

Ak bude aj druhá tretina taká dramatická ako záver prvej, isto sa máme na čo tešiť. A gól padol už po polminúte, druhý gól v zápase dal Lukáš Novák strelou od brvna.

Prvá tretina:

18. min: Nitra síce vyrovnala na 1:1 dorážkou do prázdnej bránky (od korčule domáceho hráča), dorážkou do prázdnej bránky však dáva druhý gól Banská Bystrica, ktorá využíva druhú presilovku.

14. min: Presilovku po tej nitrianskej Banská Bystrica využila, gól dal strelec štyroch gólov z nedele Kafka.

11. min: Nitra hrá presilovku, v doterajšom priebehu je lepšia, vyslala aj viac striel než domáci.

4. min: Úvod zápasu nie je zatiaľ taký dramatický ako v nedeľu, kedy už bolo 1:0. Nitran Tománek zatiaľ nastrelil len žrď Kalembovej bránky.

V Banskej Bystrici nie je v pondelok taký početný nitriansky "kotol" ako tomu bolo v nedeľu.

Hudec je v Bratislave

V poradí štvrtý duel série semifinále play-off hokejovej extraligy Banská Bystrica - Nitra sa hrá opäť v Banskej Bystrici.

Na domácom ľade po nedeľňajšom víťazstve hokejisti HC 05 6:4 znížili stav série 1:2. Veľkú zásluhu na znížení mal Petr Kafka, ktorý strelil prvé štyri góly domácich.

Podobný kúsok sa v tejto sezóne podaril iba Romanovi Tomasovi zo Žiliny. Banskobystričania od úvodu viedli a Nitrania iba doťahovali ich náskok. Vyrovnať sa tímu spod Zobora nepodarilo ani raz.

Tréner Bystrice Vladimír Országh sa v obidvoch domácich zápasoch musí zaobísť bez jednej z najväčších opôr Michala Hudeca.

"Momentálne sa neviem sústrediť na hokej. Naša malá dcérka Tamarka prišla túto nedeľu na svet predčasne a nastali komplikácie, pre ktoré chcem byť pri nej a pri mojej priateľke Majke v Bratislave," povedal bratislavský rodák Hudec.

Výsledok - tretí zápas - nedeľa:

Banská Bystrica - Nitra 6:4 (2:1, 2:2, 2:1) - Bystrica znížila sériu na 1:2

Góly a asistencie: 2. Kafka (Rapáč, Macháček), 13. Kafka (Heizer, Rapáč), 22. Kafka (Kania, Rapáč) 28. Kafka (M. Lunter, Heizer), 43. M. Lunter (Zigo), 60. Matoušek - 19. Martin Segľa (F. Kuzma, M. Novák), 36. L. Novák (Tománek, Stümpel), 40. J. Ručkay (D. Milo, Miroslav Kováčik), 45. Lelkeš (R. Mráz)

Vylúčení: 2:3 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš, Lauff - Korba, Rovenský, 2850 divákov

Banská Bystrica: Kalemba - Lepine, Saracino, Kania, Macháček, Rosandič, Bambúch - Veilleux, P. White, Handlovský - Kafka, Heizer, Rapáč - Lamper, Zigo, M. Lunter - Kadura, Matoušek, R. Konečný

Nitra: Kristan (28. Lakosil) - König, Ordzovenský, D. Milo, Nádašdi. M. Novák, F. Kuzma, Ďurkech - L. Novák, Stümpel, Tománek - J. Ručkay, Miroslav Kováčik, Bajtek - Martin Segľa, T. Chrenko, M. Bača - Piačka, Lelkeš, R. Mráz