Nikdy ste netrénovali tenistu s vyšším renkingom. Čo to pre vás znamená?
„Beriem to ako najväčší úspech, míľnik. V tenise sú hranice - dostať sa do stovky a keď má hráčka potenciál, tak potom aj do top 10. Sú to len čísla, ale v tenisových kruhoch sa veľmi cenia. Pre Dominiku aj pre mňa je to motivácia do ďalšej roboty.“
Spoluprácu ste začali na jeseň 2012. Cibulková vlani klesla v rebríčku z 15. na 23. miesto. Čo sa zmenilo, že tohto roku prišiel taký vzostup?
„Aj keď vlaňajšok nedopadol výsledkovo tak, ako by sme chceli, dal nám veľa ponaučení. Tento rok je dôkazom, že sme si vybrali tie správne cesty a tvrdá drina prináša úžitok. Dominika je teraz iná hráčka, ako bola pred rokom. Vlani ukázala možnosti, ale nebola schopná konštantne podávať vysoké výkony. Zlepšila sa hlavne po mentálnej stránke, začala viac veriť vo svoje schopnosti. Môže za to najmä finále grandslamu v Melbourne.“
Nie každá hráčka býva pri neúspechoch trpezlivá. Ako to bolo s vašou zverenkyňou?
„Už na začiatku pred jeden a pol rokom som Dominike pripomínal, že môže prísť aj k stagnácii, nestabilným výkonom. Že to chce čas a musí tomu veriť. Jej herný štýl potreboval istú rekonštrukciu, aby bola výkonnosť ustálenejšia. Mala dosť trpezlivosti, dôvera jej neodchádzala.“
Základom hry zostal agresívny tenis, no prejavuje sa väčšia variabilnosť - vie skrátiť hru či využívať uhly. Čo sa dá ešte zlepšiť?
„Čo sa týka hry, Dominika sa zmenila. Pozične sa nachádza bližšie pri základnej čiare, aby mohla odtiaľ útočiť alebo sa brániť. Pri jej postave nemá páky ako vyššie hráčky. Má však skvelé nohy. Stále pracujeme na podaní, je to jej najslabší úder. Robí pokroky. Mojou víziou je, aby viac využívala slajzy, či už v obrane, alebo pri zmene rytmu. Dá sa pracovať na každom údere. No teraz je to skôr o tom, aby si svoju hru konštantne udržala a treba ďalej robiť na mentálnej príprave a taktických zámeroch.“
Na konci minulého roka ste zmenili raketu. Ako sa to prejavilo v jej hre?
„Zmenila model rakety, je o pol centimetra dlhšia a tvrdosť výpletu išla až o päť kíl dole - predtým mala 27 x 26. To sú veci, ktoré rozhodli, že sa na kurte cíti istejšie, lepšie jej to letí, údery má pod kontrolou. Skúšali sme aj dlhšiu raketu, ale už to nebolo ono.“
Vlani začala spoluprácu s fyzioterapeutkou Ivetou Stankovou a kondičným trénerom Róbertom Berešom. Aký je ich podiel na výsledkoch?
„Veľmi výrazný. Sú to ďalšie dôležité články, ktoré ovplyvnili Dominiku. Odkedy má Ivetu Stankovú, tak ešte nebola zranená a aj na dlhších turnajoch je na tom zdravotne veľmi dobre. Nehovoriac o tom, že Iveta robí s ňou aj mentálne tréningy - je psychicky odolnejšia. Aj po kondičnej stránke je na tom lepšie ako predtým, zmenila životosprávu.“
Ešte máte v pláne jeden turnaj na tvrdom povrchu a potom už príde antuková sezóna. Z vlaňajška na nej obhajuje pomerne málo bodov, čo by jej pri dobrých výsledkoch mohlo posilniť postavenie v desiatke. Sledujete body?
„Nepozerám sa, že čo obhajuje, vidím iba ďalšie turnaje. Antuka patrí medzi jej obľúbené povrchy, chceme sa na ňu dobre pripraviť. Držíme sa toho, aby naďalej hrala tenis ako na začiatku roka. Jedným z našich cieľov bolo dostať sa do top 10 a ďalším je udržať sa v desiatke i na konci roka.“
Kde sú jej limity?
„Je to hráčka top 10 a ešte sa bude zlepšovať. Domča sama cíti, že môže ísť vyššie. Kvalita jej hry každým turnajom stúpa a aj v dňoch, keď sa nezobudí na sto percent, je schopná podávať stabilné výkony, čo doteraz nebolo pravidlom.“
Ste aj šéfom tímu v Pohári federácie, o dva týždne hrá Slovensko baráž o záchranu v elitnej svetovej osmičke v Kanade. A pritom Cibulková nastúpi v tom čase na turnaji WTA v Kuala Lumpure. V tejto chvíli, akoby ste sedeli na dvoch stoličkách, nemyslíte?
„Je to zložitá situácia. Pozerám sa na to ako tréner Dominiky a zároveň ako kapitán FedCupu. Ona pôjde do Malajzie, ja s tímom do Kanady.“
Potrebovali by ste ju aj v Quebecu, aby sa Slovensko zachránilo. Je to správne rozhodnutie?
„Bola to vzájomná komunikácia, hľadali sme najlepšie riešenie. Dominika hrá v reprezentácii rada, ale teraz je priaznivá situácia. Po výbornom rozbehu môže sezóna vystreliť veľmi dobre. Minulé roky ukázali, že po fedcupových zápasoch bola viac náchylná na zranenia, potom chýbala na turnajoch. Vlani ju takto ovplyvnili v prvej polovici roka. Nechceli sme to riskovať. Podobne zvyknú rozmýšľať aj iné tenistky svetovej špičky. Dominika vynechaním jedného zápasu reaguje na vývoj tejto sezóny, potom sa do zostavy vráti.“
Bolo to treba vysvetľovať ďalším hráčkam v tíme?
„Nie, žiadne problémy neboli.“
Zvládne Cibulková turnaj na tvrdom povrchu v Kuala Lumpure a prechod na antuku v Stuttgarte aj bez vás?
„O to sa nebojím. Dominiku som nesprevádzal ani vo februári v Acapulcu a poradila si - turnaj vyhrala.“
Aké sú šance Slovenska, že sa zachráni v baráži aj bez svojej prvej hráčky?
„Stále sú veľmi vysoké. Kanada má silný tím na čele s tenistkou prvej dvadsiatky Eugenie Bouchardovou, ale my máme skúsené i mladé hráčky - dobré typy: Danielu Hantuchovú, Magdalénu Rybárikovú, Karolínu Schmiedlovú, Janu Čepelovú. Aj bez Dominiky pocestujeme do Quebecu s tým, že chceme vyhrať.“