Slovenskí tenisti otočili štvorhru a zdolali Rakúsko 3:0

Slovenská dvojica Michal Mertiňák a Martin Kližan (na fotke) vybojovala víťazný bod zápasu Davisovho pohára Slovensko - Rakúsko. (Autor: SITA)
TASR|5. apr 2014 o 14:01

Slováci už v sobotňajšej štvorhre rozhodli zápas Davisovho pohára s Rakúskom.

2. kolo 1. skupiny euro-africkej zóny Davisovho pohára

Kližan, Mertiňák - Peya, Thiem 6:7 (4), 3:6, 7:6 (5), 6:4 a 6:4.

Slovenskí tenisti postúpili do septembrovej baráže o svetovú skupinu Davisovho pohára. V stretnutí 2. kola 1. skupiny euro-africkej zóny vedú v bratislavskom NTC nad Rakúskom už 3:0.

Rozhodujúci tretí bod pridali v sobotňajšej štvorhre Martin Kližan s Michalom Mertiňákom. Tí otočili nepriaznivý vývoj duelu a zdolali dvojicu Alexander Peya, Dominic Thiem za 3:57 v päťsetovej dráme 6:7 (4), 3:6, 7:6 (5), 6:4 a 6:4.

"Brutálny zápas," zhodnotil sobotňajšie dianie bezprostredne po zápase do kamier RTVS Kližan.

"Otočili sme z 0:2 na sety a z brejku dole, čo je naozaj neskutočné. Potvrdilo sa, že v Davisovom pohári sa oplatí bojovať až do konca. Rozhodlo to, že sme si od tretieho setu začali viac veriť na returne, padalo nám to tam a získali sme sebavedomie," povedal Kližan.

((foto))

Kližan cítil únavu

"Na konci som už cítil únavu, ale kondične som to zvládol a bola to z našej strany super štvorhra. Že do nej nastúpim som vedel už dávnejšie, trochu sme Rakúšanov ´kamuflovali´ a tento ťah vyšiel Milošovi Mečířovi na jednotku. Konečne sme sa dali ako tím dokopy a keď takto budeme pokračovať, máme šancu postúpiť medzi elitu."

Radosť netajil ani kapitán Mečíř: "V tenise treba hrať do poslednej loptičky a dnes sa to potvrdilo. Za stavu 0:2 na sety som už príliš neveril, ale k dobrému výkonu Miša Mertiňáka sa postupne pridal aj Maťo Kližan a dokázali to spolu otočiť, čo je fantastické."

"Odľahlo mi, pretože v nedeľu by to bolo ešte ťažšie. Ak mám povedať pravdu, nerátal som ani trošku s tým, že už po sobote bude rozhodnuté v náš prospech. Teraz potrebujeme, aby si chlapci so sebou do baráže zobrali takú formu ako mali teraz plus rovnakého bojového ducha," povedal Mečíř.

Rakúsky kapitán Clemens Trimmel ľutoval nevyužité šance: "Bol to zaujímavý a vyrovnaný duel, v ktorom sme boli raz hore a raz dole. Škoda nevyužitých šancí, ale v kľúčových momentoch sme boli o niečo horší ako náš súper."

Súpera spoznajú v utorok

Nedeľňajšie dvojhry od 13.00 h tak už budú iba formalitou. Nasledujúceho súpera pre jesenné play-off o svetovú skupinu 2015 spoznajú Slováci v utorok 8. apríla.

Žreb sa uskutoční o 12.00 h SELČ v londýnskom sídle Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF). Play-off je na programe 12. - 14. septembra.

V súbojoch o elitnú šestnástku budúceho ročníka sa predstaví osem krajín, ktoré neuspeli na prelome januára a februára v osemfinálovom 1. kole svetovej skupiny (abecedne Argentína, Austrália, Belgicko, Holandsko, Kanada, Srbsko, Španielsko a USA), a osem postupujúcich z troch regionálnych zón (4x euroafrická, 2x ázijsko-oceánska, 2x americká).

Online prenos

tenis_lipticka_15.jpg 6:4 - Piaty set. Tretí mečbal pri podaní Mertiňáka Slováci využili a zápas vyhrali.

tenis_lipticka_15.jpg 5:4 - Piaty set. Slováci vzali súperovi v rozhodujúcom sete za stavu 4:4 podanie. Naši sú tak jediný gem v ktorom budú podávať od výhry.

tenis_lipticka_15.jpg 1:2 - Piaty set. Michal Mertiňák svoje prvé podanie v rozhodujúcom sete nezvládol a Rakúšania išli do vedenia. Hneď v nasledujúcej hre naši však opäť vzali podanie súperovi.

tenis_lipticka_15.jpg 6:4 - Štvrtý set. Hrá sa už viac ako tri hodiny. Slováci štvrtý set vyhrali a o zápase sa rozhodne v piatom.

tenis_lipticka_15.jpg 3:2 - Štvrtý set. Našim sa podarilo prvýkrát prelomiť vo štvrtom sete servis ich súperom. Vedú 3:2 a idú podávať.

tenis_lipticka_15.jpg 7:6 - Tretí set. Pár minút dozadu sa zdalo, že Rakúšania jasne vyhrajú 3:0 na sety. Mertiňák s Kližanom však zabojovali a získali tretí set v skrátenej hre. Stále zápas nevzdávajú.

tenis_lipticka_15.jpg 6:6 - Tretí set. Aj tretí set sa bude musieť za stavu 6:6 rozhodnúť v skrátenej hre.

tenis_lipticka_15.jpg 4:4 - Tretí set. Slováci ešte predsalen zabojovali a vzali Peyovi podanie. Stav je momentálne 4:4 v treťom sete.

tenis_lipticka_15.jpg 2:3 - Tretí set. Slováci pred poloprázdnym hľadiskom, v ktorom počuť oveľa viac fanúšikov Rakúska stratili podanie ako prví aj v treťom sete. Prehrávajú 2:3 a Rakúšania podávajú.

Karol Kližan.

tenis_lipticka_15.jpg 3:6 - Druhý set. Rakúšania vyhrali aj druhý set a rozdiel o ktorý sú od našich lepší sa ešte zvýraznil. Na kurte pôsobia lepšie.

tenis_lipticka_15.jpg 2:4 - Druhý set. Skvelý Alexander Peya, tretí svetový hráč v rebríčku štvorhry výborným úderom zobral Kližanovi podanie. Naši prehrávajú 2:4.

tenis_lipticka_15.jpg 2:2 - Druhý set. Jednotlivé hry v druhom sete sú síce už vyrovnanejšie ako v prvom, opäť sa však tenistom darí vyhrávať si vlastné podania.

tenis_lipticka_15.jpg 6:7 - Prvý set. Veľmi vyrovnaný prvý set napokon vyhrali Rakúšania až po skrátenej hre 7:6.

tenis_lipticka_15.jpg 6:6 - Prvý set. Hneď prvý set sa dostal do skrátenej hry. Po dvoch prehratých servisoch už nikto z hráčov na servise nezaváhal a za stavu 6:6 sa rozhodne v tajbrejku.

tenis_lipticka_15.jpg 4:4 - Prvý set. Hráči v posledných dvoch hrách úplne zbúrali predpoklady. Po našom stratenom podaní sa našim hneď podarilo získať to súperove.

tenis_lipticka_15.jpg 3:4 - Prvý set. Prvým hráčom, ktorý prišiel v zápase o svoje podanie bol napokon Martin Kližan. Veľa brejkov v zápase však určite neuvidíme.

tenis_lipticka_15.jpg 3:3 - Prvý set. Podanie je pre hráčov na oboch stranách kurtu zásadná zbraň. Všetkým sa ho darí vyhrávať.

tenis_lipticka_15.jpg 1:1 - Prvý set. Obe dvojice si prvé vlastné podanie ustrážili, viac sa s jeho získaním však natrápili Rakúšania.