Cancellara ušiel Saganovi a vyhral Okolo Flámska

Peter Sagan skončil šestnásty, populárnu klasiku vyhral Švajčiar Fabian Cancellara.

Šťastný víťaz Fabian Cancellara.(Zdroj: TASR/AP)
 • Ide o zrejme najpopulárnejší jednorázový pretek sezóny. Na trati bolo 150 až 250-tisíc ľudí.
 • Sagan prišiel do cieľa s takmer poldruhaminútovýn odstupom na 16. mieste. Michael Kolář nedokončil

Švajčiar Fabian Cancellara sa stal víťazom ďalšieho z pätice cyklistických monumentov Okolo Flámska.

Na 260 km trati zo západu na východ Flámska medzi Bruggami a Oudenaarde obhájil vlaňajšie prvenstvo, tentoraz však v závere nebojoval o víťazstvo so Slovákom Petrom Saganom.

Jazdec tímu Trek Factory dosiahol na Okolo Flámska už tretí triumf v kariére, okrem posledných dvoch edícií uspel aj v roku 2010.

Cancellara odsunul na ďalšie priečky Grega van Avermaeta a Stihna Vandenbergha. Peter Sagan prišiel do cieľa s takmer poldruhaminútovýn odstupom.

Sagan bol na čele pretekov

Slovenský šampión Peter Sagan sa od začiatku pohyboval na čele pelotónu a kontroloval si vývoj pretekov. Nevyhol sa síce technickým problémom, ale nezaplietol sa do žiadneho pádu. Výrazne mu pomáhali aj tímoví kolegovia.

Prvý prejazd legendárneho Paterbergu poriadne preriedil pelotón. Vtedy sa začali naozajstné preteky.

Necelých 20 km pred cieľom, keď boli vpredu Stijn Vandenbergh a Greg van Avermaet, zaútočil z poľa favoritov Fabian Cancellara, ktorého sa dokázal držať len Sep Vanmarcke.

Sagan trocha strácal a pri druhom výstupe na Paterberg sa poriadne vytrápil a výraz jeho tváre naznačoval, že rezignoval na stíhanie súperov. Vpredu jazdila štvorica cyklistov, ktorá postupne zvyšovala náskok pred prenasledovateľmi. Záverečnú taktickú bitku napokon v šprinte vyhral Cancellara.

Okolo trate sa tlačili desaťtisíce ľudí

Okolo Flámska alebo v pôvodnom znení Roonde van Vlaanderen boli druhým z pätorky cyklistických monumentov. Víťazstvo na 260 km dlhej trase medzi Bruggami a Oudenaarde znamená uznanie a rešpekt cyklistického sveta na dlhé roky.

Okolo trate sa boli desaťtisíce fanúšikov. Cesta bola na mnohých miestach vydláždená kockami typickými pre belgické klasiky.

Organizátori zaradili do itinerára pretekov aj 17 krátkych, ale o to ostrejších stúpaní. Po kockách na Oude Kwaremont sa cyklisti štverali trikrát, dva razy zasa v závere pretekov otestovali svoje sily na legendárnom Paterbergu. Preteky zo západu na východ Flámska sa začali jazdiť v roku 1913.

V rebríčku je štvrtý

Sagan je v najnovšom vydaní svetového rebríčka UCI po pretekoch Okolo Flámska na 4. mieste. Jazdec tímu Cannondale v nedeľu na cestách medzi Bruggami a Oudenaarde nebodoval a neudržal doterajšiu 2. priečku.

Sagan má naďalej na svojom konte 143 bodov. Lídrom renkingu je Alberto Contador, ktorý na Okolo Flámska neštartoval. Pred Sagana sa dostali nedeľňajší víťaz Fabian Cancellara i Alexander Kristoff.

Cyklistické preteky Okolo Flámska (Bruggy - Oudenaarde, 260 km)

1. Fabian Cancellara (Švaj.) Trek Factory 6:15:25 h, 2. Greg Van Avermaet (Belg.) BMC Racing, 3. Sep Vanmarcke (Belg.) Belkin, 4. Stijn Vandenbergh (Belg.) Omega Pharma - Quick-Step všetci rovnaký čas, 5. Alexander Kristoff (Nór.) Kaťuša, 6. Niki Terpstra (Hol.) Omega Pharma - Quick-Step obaja +20, 7. Tom Boonen (Belg.) Omega Pharma - Quick-Step, 8. Geraint Thomas (V. Brit.) Sky, 9. Björn Leukemans (Belg.) Wanty - Groupe Gobert, 10. Sebastian Langeveld (Hol.) Garmin Sharp všetci +28, ... 16. Peter Sagan (SR) Cannondale +1:24, Michael KOLÁŘ (SR/Tinkoff Saxo) nedokončil

Svetový rebríček UCI - stav k 6. aprílu

1. Alberto Contador (Šp.) Tinkoff-Saxo 198, 2. Fabian Cancellara (Švaj.) 190, 3. Alexander Kristoff (Nór.) Kaťuša 151, 4. Peter Sagan (SR) Cannondale 143

Online prenos

16:49 - cieľ Fabianovi Cancellarovi sa finiš podaril a vyhral už svoje tretie preteky Okolo Flámska, Sagan prišiel so stratou jeden a pol minúty.

16:43 - 4 km Vanmarcke, Vandenberg, Van Avermaet a Cancellara už budú finišovať. Cancellara nepochopiteľne nezachytil únik dvojice súperov, kolegovia z úniku mu však neunikli. Zase je štvorica pokope, posledné kilometre sú veľmi taktické.

16:41 - 6 km Kto vyhrá? Cancellara už dva triumfy z Okolo Flámska má. Vanmarcke, Vandenberg ani Van Avermaet ani jeden. V šprinte by mal byť z nich najlepší Vanmarcke z tímu Belkin.

16:39 - 8 km Na čele je už štvrica. Za nimi sa vydal Alexander Kristoff, víťaz Miláno - San Remo. Náskok štvorice je 12 sekúnd. Z nej vzíde nový víťaz. Cancellara nie je taký silný šprintér, najmä teraz odovzdal najviac síl. A stále je na čele malej skupinky.

16:36 - 10 km Do cieľa ostáva rovina. Z auta kričia Cancellarovi šéfovia do vysielačky: Go, go, go." Jeho strata na Van Anermaeta je šesť sekúnd. Za sebou ale ťahá aj Vanmarcka a Vandenbergha.

16:33 - 12 km Všetci sú na Paterbergu. Van Avermaet uniká. Cancellarovi trochu došli sily. naopak výborne ide Vanmarcke.

16:31 - 13 km Cancellara šliape s veľkou silou. Čoskoro sa dotiahne s Vanmarckom na vedúcu dvojicu. Sagan je stále v skupine s Bonnenom.

16:29 - 15 km Z hlavnej skupiny pokračujú ojedinelé útoky, jeden sa podaril Fabianovi Cancellarovi. Dvojica na čele však dobre spolupracuje, Stijn Vandenbergh aj Greg Van Avermaet sú veľmi dobrí jazdci. Majú už 45 sekundový náskok. Van Avermaet je skúsenejší. Cancellara ich náskok sťahuje.

Sagan si stále rukou privoláva pomoc z auta. Pred chvíľou si vybral fľašu s pitím.

16:22 - 18 km Do hlavnej skupiny sa dotiahli zozadu ďalší jazdci. Cannondale aj s Petrom Saganom je vpredu. Strata na dvojicu lídrov je takmer minútová. Cyklisti na dlažobných kockách stúpajú do predposledného kopca.

16:18 - 22 km Stijn Vandenbergh a Greg Van Avermaet majú náskok 23 sekúnd na skupinu favoritov. Viacerí však taktizujú a vyčkávajú.

16:08 - 29 km Najlepšie má preteky rozbehnutý stále tím OmegaPharma-QuickSTep. Z 13 jazdcov v prvej skupine sú až štyria z belgického tímu, nikto z nich však nechce ťahať skupinu. V úniku má svojho človeka. Sagan sám ťahá skupinu lídrov. Nikto mu nechce striedať.

Strata je tridsať sekúnd.

Po poslednom stúpaní na Paterberg ostáva do cieľa asi 8 km po rovine. Vlani vyhral Fabian Cancellara a práve tu sa striasol Sagana. Na rovine navyše fúka vietor. Sólový únik bude o to ťažší.

16:00 - 35 km Na čele je dvojica Devenys - Boasson Hagen. Za nimi je asi desaťčlenná skupina favoritov. Aj s Bonenom, Cancellarom a Saganom.

15:50 - 40 km Staršia žena, ktorá stála na ostrovčeku v strede cesty, sa zrazila s belgickým jazdcom Johanom Vansummerenom.

Diváčku aj jazdca odviezla sanitka do nemocnice. Podľa prvých informácií utrpel jazdec zranenia hlavy. Žena sa nachádza v kritickom stave. Informuje agentúra TASR.

15:45 - 43 km Hlavné pole prešlo Koppenberg. Sagan ho zvládol tesne za Cancellarom i Boonenom. Devolder pokračuje, ale má veľkú stratu. Je to obdivuhodné, že ide ďalej.

Takto Peter Sagan na Koppenbergu počas týždňa trénoval

15:34 - 51 km Ďalší veľký pád. Na zemi je okolo desať pretekárov, veľa jazdcov BMC a Tinkoff-Saxo. Tretí az bol na zemi Stijn Devolder. Fabian Cancellara zrejme definitívne stratil svojho najdôležitejšieho pomocníka.

Hlavné pole prešlo Paterberg. Kto zaostal, už stratu nedoženie.

15:20 - 59 km O chvíľu čaká cyklistov kombinácia troch stúpaní Oude Kwaremont, Paterberg a Koppenberg. Tá by mala oddeliť skupinu favoritov od zvyšku. Obávaným stúpaním je najmä Koppenberg.

Stúpanie na Koppenberg

15:11 - 65 km Ďalší pád. Do stĺpu narazil Rus Vladimir Isajčev. S nim skončili na zemi ďalší traja jazdci. Vyzerá to s ním zle. Leží pri ceste.

Náskok úniku klesol na minútu. Na čele hlavnej skupiny sa objavil už aj Cannondale.

15:03 - 70 km Vždy, keď sa na čelo hlavnej skupiny vráti OmegaPharma-QuickStep, náskok úniku začne klesať. Na rovine fúka silnejší vietor. Ten môže rozdeliť pelotón na viac skupín.

14:59 - 73 km Žiadny jazdec ešte nevyhral Okolo Flámska štyrikrát. Dnes sa prvým môže stať Tom Boonen.

"Bol by som rád, keby ma predbehol. Určite na dosiahnutie tejto méty má," hovoril Johan Muuseuw, legenda klasík a trojnásobný víťaz Ronde.

14:50 - 78 km Hlavné pole je stále veľmi početné. Odstup na skupinku v úniku klesol na 2:30. Sagan a spol. takto zapózovali pred pretekmi fanúšikom.

14:38 - 87 km Dvaja najsilnejší jazdci v úniku sú Daryl Impey a Taylor Phinney. Obaja sú kvalitní časovkári. Phinney je aj majstrom sveta do 23 rokov. Odborníci predpokladajú, že v budúcnosti by tu mohol bojovať o víťazstvo.

Phinney štartuje na Okolo Flámska prvý raz. "Zatiaľ som viac adaptovaný na Paríž - Roubaix ako na Okolo Flámska. Mám zatiaľ čas. Aj Cancellara nevyhral veľkú klasiku, až keď mal 26 rokov," hovoril pre cyclingnews Phinney.

Odstup vedúcej skupiny sa stále drží nad hranicou troch minút.

14:26 - 103 km Dirk Demol, športový riaditeľ tímu Trek, po páde kričal z auta na Stijna Devoldera: "Nepanikár." Devolder je dvojnásobný víťaz na Okolo Flámska a mal byť najdôležitejším mužom pre Fabiana Cancellaru. Hlavné pole by po viacerých pádoch malo byť teraz opäť po kope.

14:12 - 103 km Sagan sa drží zatiaľ v bezpečí v predu pelotónu. Napriek všetkým technickým problémom jeho i ostatných je stále v hre o prvenstvo. Hlavné pole ničí a drobí množstvo pádov.

14:02 - 111 km Na veľmi úzkom prejazde jednou z uličiek spadlo čelo pelotónu. Mechanika potreboval aj Peter Sagan, menil koleso.

Okolo Flámska sú nepredvídateľné preteky. Cesty sú veľmi úzke a na krátkych kopcoch môže pád alebo pomalší jazdec brzdiť súperov za sebou. V rozhodujúcej chvíli môže prísť favorit o dobrý výsledok práve pre chybu či drobný problém súpera.

„Na Koppenbergu stačí, že sa niekomu vzprieči koleso, spôsobí to reťazovú reakciu. Všetci za ním musia zosadnúť a tlačiť. Je neuveriteľne strmý a keď je mokro, predné koleso sa vám ľahko podkĺzne,“ vraví dvojnásobný víťaz Peter van Petegem.

13:59 - 112 km Peter Sagan má dnes k dispozícii špeciálne upravený bicykel. Rám modelu Synapse Hi-Mod je oproti bežne predávaným dlhší a nižší. Dlhšia zadná stavba by mala lepšie tlmiť nárazy pri jazde po kamenných cestách.

13:48 - 120 km Po pádoch v pretekoch už v skončili Jurgen Roelandts, Johan Vansummeren či Luke Durbridge.

Vansumeren, ktorý je napríklad víťazom Paríž – Roubaix skončil v nemocnici po tom, čo mu do cesty vošla staršia žena. Roelandts tu pred rokom vybojoval tretie miesto.

13:16 - 140 km Deväť cyklistov v úniku práve prešlo cez kopec s názvom Kortekeer, krátke (800 metrov), ale intenzívne (6,9%) stúpanie. Prenasleduje ich Daryl Impey, ktorý musel meniť koleso. Na pelotón má skupina aktuálne náskok 4,33 min.

12:59 - 151 km Cyklisti sa opäť tlačia v úzkych uličkách, atmosféru naozaj cítiť aj z televíznej obrazovky. Čech Zdeněk Štybar však na náročný povrch doplatil a musel si vymeniť bicykel.

12:46 - 159 km Okolo trate sa tlačia státisíce Belgičanov, cyklistom momentálne už po kolesáa prestalo pršať. Skupina v úniku má aktuálne náskok 5,51 min. Preteky ľudí zabávajú aj na sociálnych sieťach.

12:27 - 192 km V úniku je momentálne skupina 11 cyklistov s náskokom viac ako 5 minút.

12:14 - 195 km Peter Sagan povedal pred štartom: „Nie je tajomstvom, že preteky Okolo Flámska sú z mojich najobľúbenejších. Som tu, aby som ich vyhral. Posledné týždne som tvrdo pracoval na kondícii a myslím, že je všetko v poriadku. Mám z toho dobrý pocit, posledné výsledky ma v tom len utvrdili. Viem, že aj môj tím je skvele motivovaný a dosiahneme spoločne úspech. Myslím si, že trať je náročnejšia ako minulý rok, každý útok bude zaujímavý a budú to preteky o taktike, podpore, ale aj o skúsenostiach. Dúfam, že šťastie bude na mojej strane a všetko dobre dopadne."

„Tohtoročná trasa je náročnejšia ako vlaňajšia. Medzi jednotlivými kopcami sú kratšie úseky. Bude ťažšie si vydýchnuť.“

10:00 - 259 km Cyklisti vyrážajú na 259 kilometrov dlhé preteky. Od štartu v Belgicku prší.

Kliknite - obrázok zväčšíte.

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. Recenzie.sme.sk udelili 60 certifikátov Ocenený expertmi
 2. 5 krokov k vlastnému bývaniu
 3. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 4. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 5. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 6. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 7. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 8. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 9. Inteligencia vo všetkom
 10. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo
 1. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 2. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 3. BILLA a Jamie Oliver pozývajú deti do zázračnej záhradky!
 4. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 5. Odšťavovač s veľkým plniacim otvorom? Nenachytajte sa!
 6. Advokáti budú v stredu bezplatne radiť v 8 mestách
 7. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 8. Apartmány s výnosom až 4% v lyžiarskom stredisku Obergurgl
 9. Finále súťaže CEWE Fotokniha roka 2016
 10. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 1. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 23 403
 2. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 8 570
 3. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 7 843
 4. Nové auto alebo radšej jazdenka? 9 rád pre správne rozhodnutie 7 766
 5. 5 krokov k vlastnému bývaniu 4 726
 6. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo 3 869
 7. Moderný bungalov očami mladých architektov 1 944
 8. Rodinná dovolenka v Burgenlande 1 805
 9. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne 1 775
 10. Continental spúšťa dlhodobý test pneumatík s vodičmi z Facebooku 1 618

Téma: Športové videá


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Laššáková jazdí zadarmo, Kiska za vlaky platí

Najvýhodnejšie podmienky cestovania majú sudcovia Ústavného súdu v Košiciach, nemusia platiť za vlaky ani autobusy.

KOMENTÁRE

Hnev, strach a frustrácia na zmenu nestačia

Nevyháňal migrantov, nestaval múry, nenadbiehal voličom skroteným rasizmom,

DOMOV

Poisťovne otočili. Dopoludnia sa vakcína platila, popoludní nie

Dve z troch poisťovní tvrdia, že očkovanie proti osýpkam preplatia aj deťom, ktorých rodičia to v riadnom termíne odmietli.

EKONOMIKA

Viedenské letisko straší Bratislavou. Bojí sa o tisícky pracovných miest

Najväčšie rakúske letisko chce postaviť tretiu pristávaciu dráhu. Tamojší súd však jej výstavbu zakázal. Teraz inzeruje alarmujúce slogany

Neprehliadnite tiež

Za úspechom Žiliny je aj zbúranie starých mýtov

Vybrali sme osem dôvodov, prečo Žilina vládne slovenskému futbalu.

Na MS nepôjdu ani Chára a Jurčo, účasť Marinčina je otázna

Chára má za sebou náročnú sezónu, Jurčovi tím neodporúčal štartovať. Marinčin má pretrvávajúce zdravotné ťažkosti.

S klubom boli prekvapením súťaže. Fabuľa v Podbrezovej skončil, tvrdí Markíza

Oficiálne potvrdenie od vedenia klubu sa očakáva v utorok.

V nižšej súťaži strávil iba rok. Newcastle sa vracia do Premier League

Zverenci Rafaela Beníteza sú dve kolá pred koncom na druhom mieste The Championship so štvorbodovým mankom.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop