AKTUALIZOVANÉ 20:42

Košice vyhrali pred 5212 divákmi nad Nitrou 4:3 po nájazdoch

Oba tímy predviedli ofenzívny hokej, prvé finále rozhodol Bartoš.

Na snímke radosť hráčov Košíc po prvom góle, druhý sprava autor gólu Juraj Cebák.(Zdroj: TASR)
NEAPOL vs. AC MILAN v talianskej Serii A naživo >>

KOŠICE. Hokejisti HC Košice vyhrali v stredajšom prvom finále Tipsport extraligy na vlastnom ľade nad HK Nitra 4:3 po samostatných nájazdoch a v sérii na štyri víťazstvá sa ujali vedenia 1:0.

Oceliari v zápase trikrát viedli o jeden gól, tím spod Zobora vždy dokázal vyrovnať. Bodku za duelom urobil až nájazdový rozstrel, v ktorom rozhodol vo štvrtej sérii Peter Bartoš.

Košice bojujú o siedmy titul, Nitra o premiérový. Súboj nedohral domáci útočník Matúš Chovan, ktorý zamieril po strete s Martinom Bačom do nemocnice s podozrením na otras mozgu.

Ďalší Košičan Marek Bartánus zasa dostal trest na 5 minút a do konca duelu za bodnutie hokejkou do Ordzovenského.

Oba tímy predviedli ofenzívny hokej s množstvom šancí. V samostatných nájazdoch bol bezchybný brankár Rastislav Staňa.

Košice - Nitra 4:3 po nájazdoch (2:1, 0:1, 1:1)

stav série: 1:0, druhý zápas sa hrá v Steel aréne vo štvrtok o 17.00 h

Góly a asistencie: 2. Cebák (Bartoš), 17. Spilar (Bartoš, Štrbák), 43. Štrbák (Češík), rozhodujúci nájazd Bartoš - 13. Tománek (L. Novák, Ordzovenský), 39. Lelkeš (L. Novák, M. Novák), 57. H. Ručkay (J. Ručkay)

Vylúčení: 3:5, navyše Bartánus 5+DKZ za bodnutie koncom hokejky, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Jonák, Müllner - Rovenský, Korba, 5212 divákov

HC: Staňa - Macejko, Šeda, Cebák, Štrbák, Klouček, Deyl, Kolba - Svatoš, Marcinko, Bartánus - Spilar, Bartoš, Jenčík - Hrnka, Pašek, Jenčík - Bicek, Češík, Sojčík - Skalický

HK: Kristan - König, Ordzovenský, Milo, Nádašdi, M. Novák, Kuzma, Bača, Ďurkech - L. Novák, Stümpel, Tománek - J. Ručkay, Kováčik, H. Ručkay - Segľa, Chrenko, Bajtek - Piačka, Lelkeš, Mráz

Anton Tomko (tréner Košíc): "Neustále sme vyhrávali, ale vždy sme urobili chybu a súper vyrovnal. Za stavu 3:2 sme mali dobrú príležitosť odskočiť na rozdiel dvoch gólov. Ak by sme viedli 4:2, mohli sme duel vyhrať už v riadnom hracom čase. Teraz už to nie je dôležité, máme za sebou prvý úspešný krok, vedieme 1:0 na zápasy a to je podstatné. Dnes nám pomohli aj diváci, cítili sme ich na striedačke a verím, že v ďalších súbojoch prídu ešte vo väčšom počte. Nájazdy nepovažujem za lotériu, ale za umenie streliť gól. Pripravíme sa na ďalší duel, v ktorom sa musíme vyvarovať chýb, ktoré sme urobili dnes."

Antonín Stavjaňa (tréner Nitry): "Podarilo sa nám trikrát dotiahnuť košické vedenie, potom sme mali aj ďalšie šance, ale stroskotali sme na pozornom Staňovi. V penaltovom rozstrele sme nedali gól. Mrzí ma, že sme nepremenili šance, vyložených sme mali niekoľko. Ak chceme uspieť v Košiciach, tieto príležitosti musíme premieňať."

ONLINE:

69. min: Domáci presilovku nevyužili. Staňa zmaril dve šance hostí.

68. min: Košice hrajú presilovku, za hákovanie išiel von Chrenko.

65. min: Košice majú viac šancí rozhodnúť prvé finále. Strely na bránku sú 51:40.

Začalo sa 10-minútové predĺženie. Prvú veľkú šancu mal v 62. minúte domáci Spilar, minul bránku.

Tretia tretina:

Po 60 minútach je to 3:3, ideme do predĺženia.

59. min: Šance na oboch stranách rozhodujúci gól v riadnom hracom čase zatiaľ nepriniesli. Najmä Staňove dva zákroky stáli za to.

57. min: Krásna akcia Ručkayovcov prináša vyrovnanie na 3:3.

54. min: Kováčik druhýkrát v zápase netrafil odkrytú časť Staňovej bránky. Toto môže Nitru mrzieť, Kováčik sa na seba právom hnevá. Na druhej strane vychytal Jenčíka v čistej šanci zázračne betónom Kristan.

49. min: Košičania hrajú lepší hokej, snažia sa zvýšiť náskok, ale zatiaľ sa im to aj napriek pekným kombináciam nedarí.

43. min: Štrbák bekendovou strelou prekonáva Kristana a Košice vedú 3:2.

Druhá tretina:

39. min: Brejk Nitry v oslabení ukážkovo zakončila dvojica Lukáš Novák - Lelkeš, ktorý dostal prihrávku od spoluhráča ako na podnose.

35. min: Nitrania opäť zachytili rozohrávku Košíc, Tománek však druhý gól blafákom nedal. Strely na bránku sú 29:26.

31. min: Nitra má veľa šancí, Kováčik v čistej netrafil bránku. Chrenko však pokazil vylúčením dlhú presilovku Nitry.

27. min: Košičan Bartánus dostal za pichnutie opačným koncom hokejky trest 5 minút a do konca zápasu. Na striedačke Nitry kvôli tomu sedí zranený Ordzovenský. Za Nitru dnes pre ochorenie nehrá ani ďalší obranca Milo.

27. min: Nitra nevyužila ani tretiu presilovku, v druhej tretine sa už taký rušný hokej ako v prvej nehrá.

Prvá tretina:

Nitra nevyužila presilovku, skončila sa prvá tretina, v ktorej sa hral výborný ofenzívny hokej. Strely na bránku sú 19:17 pre Košice.

17. min: Spilar využil presilovku presnou strelou pod hornú žrdku.

16. min: Tománek mohol v oslabení pridať druhý gól, ďalšia hrúbka v defenzíve domácich. Staňa mohol byť rád, že nedostal dve minúty za hodenie hokejky.

13. min: Tománek potrestal zlé striedanie Košíc. Blafákom so šťastím prekonal Staňu. Dal siedmy gól v play off.

V polovici prvej tretiny sú strely na bránku 11:9 pre Košice.

8. min: Presilovku nevyužila ani Nitra. Zápas je už po počiatočnom nápore Košíc vyrovnaný.

4. min: Košice hrajú výbornú presilovku po zákroku obrancu Nitry Baču. Kristan Nitru drží nad vodou. Bača poslal k zemi Chovana, ten išiel do nemocnice pre podozrenie na otras mozgu.

V 61. sekunde otvára skóre obranca Cebák, v štýle útočníka spoza obrancu prekvapil Kristana, ktorý inkasoval z prvej strely.

Košickí diváci vytiahli transparent: "Zlatý hetrik máme, strieborný nechceme, spojme sa pre titul". Vypredané síce nie je, ale atmosféra je v Košiciach od začiatku zápasu výborná. V hľadisku sedia aj stovky fanúšikov Nitry.

Tímy nastúpili na ľad, v hľadisku je v priamom prenose RTVS vidno veľa prázdnych miest. Košice aj Nitra hrajú s kádrami v plnej sile.