AKTUALIZOVANÉ 19:26

Slovensko zdolalo Francúzsko 3:1, Šatan dal dva góly, skvelý Laco sa sťažoval na stravu

O dva góly z troch našich sa postaral náš elitný útok. Šatan navždy nechal za sebou v tabuľke strelca Golonku.

Gólová radosť: sprava Vladimír Mihálik, strelec gólu Dávid Skokan, Juraj Valach a Patrik Lušňák počas prípravného zápasu s Ruskom.(Zdroj: TASR)

GRENOBLE. Slovenská hokejová reprezentácia vrátila francúzskej štvrtkovú prehru 2:4 a v sobotňajšom medzištátnom prípravnom zápase zvíťazila 3:1.

Miroslav Šatan, kapitán národného tímu, sa presadil v Grenobli dvakrát a s 84 gólmi je už najúspešnejším Slovákom v histórii všetkých reprezentácií. Doteraz sa o líderskú pozíciu delil s 82-gólovým Jozefom Golonkom.

Okrem Šatana sa pod Alpami z gólu tešil aj Radoslav Tybor, pre ktorého to bol tretí reprezentačný zásah.

Skvelým výkonom sa prezentoval brankár Ján Laco, ktorý zneškodnil viaceré veľké príležitosti domácich. Debut v reprezentácii absolvoval proti Francúzsku Martin Réway.

• Slovenskí hokejisti hrali vo Francúzsku 4. zápas v rámci prípravy pred MS v Bielorusku.
  • Dva zápasy predtým odohrali v Bratislave s Rusmi (1:3 a 4:3), jeden vo Francúzsku, prehrali ho 2:4.
  • Dnes bola v Grenobli na programe odveta v rámci prípravnej série Euro Hockey Challenge. Naši ju vyhrali 3:1.
  • Nenastúpili obranca Čerešňák a útočníci Bartek, Bulík a Bakoš, naopak, naši dnes hrali už aj so Šatanom, Mikúšom a Nagyom, ktorí v prvom zápase nehrali.

Francúzsko - Slovensko 1:3 (0:0, 0:2, 1:1)

Góly a asistencie: 48. Da Costa (Fleury, Amar) - 23. Šatan (Nagy, Mikúš), 28. Tybor (Miklík, Mihálik), 53. Šatan (Nagy, Mikúš)

Vylúčení: 6:9 na 2 min, navyše: 15. Manavian 5+DKZ za napadnutie zozadu - 29. Nagy 10 min nešp. správanie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 3000 divákov, strely na bránku 29:23

Francúzsko: Hardy - Manavian, Amar, Auvitu, Besch, Janil, Chakiachvili, Baazi, Dusseau - Treille, Meunier, Ritz - Fleury, Da Costa, Guttig - Lamperier, Henderson, Raux - Beron, Berthon, Tardif

Slovensko: Laco - Sloboda, Ďaloga, Stehlík, Mihálik, Valach Švarný, Brejčák, Štajnoch Šatan, Mikúš, Nagy - Miklík, Špirko, Tybor - Haščák, Lušňák, Skokan - Réway, Šťastný, Zuzin

Najbližší program:

Vůjtekovci sa najbližšie zídu po veľkonočných sviatkoch v Poprade, na východe Slovenska odohrajú dva zápasy v rámci Euro Hockey Challenge s Fínskom (vo štvrtok 24. apríla v Košiciach a v sobotu 26. apríla v Poprade).

Generálkou na MS bude potom turnaj Slovakia Cup v Bratislave (1.-3. mája), kde sa stretnú s Lotyšskom a Nórskom.

Hlas trénera:

Vladimír Vůjtek, tréner SR: "Oproti štvrtkovému zápasu sme mali dnes na ľade skúsenejšie mužstvo a zachytili sme úvod stretnutia. Potešila ma aktivita hráčov, bojovnosť a ich dôraz pri napádaní. Som spokojný, keďže nám vyšli aj oslabenia, hrali sme v nich obetavo. Výborne zachytal Ján Laco. Výkon debutanta Martina Réwaya ťažko hodnotiť, tým, že nehral presilovky s oslabenia, sa na ľad dostával iba sporadicky."

"Sme radi, že to Šatanovi s Mikúšom a Nagyom sype, na ich výkonoch budeme stavať aj v ďalších fázach prípravy a boli by sme radi, keby im to išlo spolu aj naďalej a my s nimi mohli počítať ako jedným definitívnym útokom na šampionáte."

Hlasy opôr:

Miroslav Šatan (útočník a kapitán Slovenska): "Začali sme stretnutie oveľa lepšie ako vo štvrtok. Počas väčšiny času sme mali hru pod svojou kontrolou a tým pádom sa zrodilo pre nás zaslúžené víťazstvo. Som rád, že som strelil ďalšie dva góly. Nečakal som to a ani na to nemyslel. Som spokojný s tým, že som stále schopný pomôcť tímu gólmi. Francúzi veľmi dobre korčuľovali, ale my sme si vypracovali viacero šancí. Máme čo zlepšovať v obrane, ale našťastie sme mali v bránke výborného Jána Laca."

Ján Laco (brankár Slovenska): "Zbytočne veľa vylúčených hráčov kúskovalo hru, ale dôležité je, že sme zápas mali pod kontrolou a vyhrali ho. Pri mojom zákroku koncom čepele hokejky v druhej tretine som konal podvedome. Hokejku som len nastrčil a dúfal, že ju puk trafí. Tešíme sa už domov, aby sme si užili trošku sviatky, lebo z hľadiska organizácie o nás vo Francúzsku nebolo postarané až tak, ako by sa žiadalo. Predovšetkým strava bola žalostná."

ONLINE:

Koniec, Slováci vrátili Francúzom dvojgólovú prehru z prvého zápasu.

53. min: Po viacerých dobrých šanciach na oboch stranách sme strelili tretí gól. Opäť ho dal Miro Šatan, ktorý tak Jozefa Golonku prekonal už o dva góly v reprezentačnej histórii. Šatan dal 84 gólov.

Francúzi predsa len znižujú, presadila sa rovnaká dvojica ako v prvom zápase v Gape. Následne bol opäť faulovaný Nagy, Laco dnes Slovensku "urobil" už 11 trestných minút pre Francúzov.

V úvode tretej tretiny sa Francúzi snažia znechutiť našich tvrdou hrou do tela.

Aj v závere tretiny potvrdil Laco skvelú súčasnú formu, vychytal ďalšieho Francúza, dnes drží slovenský tím nad vodou práve on.

36. min: Už sa to snáď ukludní. Laco si výkonom v druhej tretine vypýtal jasnú pozíciu jednotky v bránke našich na MS. Azda po 10 minútach nehráme oslabení a môžeme aj útočiť na bránku domácich.

32. min: Laco zachránil našich od inkasovania prvého gólu, hráme v dvojnásobnom oslabení. Na trestnej lavici sú opäť Štajnochj a Ďaloga. Laco zneškodňuje aj ďalšie šance domácich v následnej presilovke pri vylúčení Mikúša. A von ide aj Mihálik, ďalšia presilovka domácich 5 na 4.

V 28. minúte je to 2:0 pre Slovensko. Po tom, čo sa Radoslav Tybor trápil s chorobou, je už zjavne fit a zvyšuje náskok našich.

Začala sa druhá tretina. Našim sa konečne podarilo skórovať. Šatan prekonáva Golonku v počte reprezentačných gólov, dal ich už 83.

Prvá tretina sa skončila, počas dlhej presilovky sme toho vymysleli málo na to, aby sme strelili čo i len jediný gól. Až na spomínanú Stehlíkovu bombu.

19. min: Stehlíkova rana trafila od modrej hornú žŕdku Hardyho bránky.

16. min: Domácim pokazil presilovku Manavian. Nestačil mu zákrok na Nagya v úvode zápasu, teraz ho fauloval o mantinel a zozadu natoľko vážne, že ho rozhodca poslal do kabín, Slovensko hrá 5-minútovú presilovku. Nagy tak zákrokmi na seba urobil pre tím 9 minút presilovky počas prvej tretiny.

14. min: Von ide náš obranca Švarný.

12. min: Nagy, Šatan a Mikúš ukazujú, že spolu útočiť vedia, na druhej strane sa zrazil strelec dvoch gólov z prvého zápasu Da Costa s Lacom, nikomu sa nič nestalo.

8. min: Vylúčený bol ďalší Francúz za faul na Nagya, ale následne aj Ďaloga a Štajnoch, takže naši Francúzov v tejto štatistike rýchlo dobehli.

Už od 15. sekundy sme hrali za faul na Nagya presilovku, ale nehrali sme ju príliš dobre.

Zápas sa začal. Chytá Ján Laco. Premiéru v národnom drese prežíva 19-ročný útočník Martin Reway.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež:Slováci vo Francúzsku prehrali 2:4, Hudáček dostal tri góly z troch striel