AKTUALIZOVANÉ 21:58

Doprastav vyhral na Slávii 3:2 a získal majstrovský titul

Hráčky Doprastavu zvíťazili vo štvrtom stretnutí finále play off extraligy volejbalistiek.

Hráčky Doprastavu.(Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Hráčky Doprastavu Bratislava zvíťazili v sobotňajšom štvrtom stretnutí finále play off extraligy volejbalistiek na ihrisku Slávie EU Bratislava 3:2, v sérii triumfovali 3:1 a získali tretí majstrovský titul v klubovej histórii.

Slávia, ktorá nechýbala vo finále ani raz od vzniku samostatnej slovenskej extraligy v roku 1993 a svoju unikátnu sériu natiahla na 22 finálových sezón, tak neobhájila majstrovský titul z vlaňajška.

Do klubovej vitríny, v ktorej je 14 titulov slovenských šampióniek, tak pridali zverenky trénera Martina Hančíka ôsme striebro.

Celkovo sa Doprastav a Slávia stretli vo finále piatykrát. Po sobote vedú "modro-žlté" v bilancii 3:2.

Finále - 4. zápas:

VK Slávia EU - VK Doprastav 2:3 (-19, 18, -22, 13, -8)

120 minút, rozhodovali: Juráček a Královič, 500 divákov /konečný stav série: 1:3, titul získal Doprastav/

zostavy:

Slávia: Kuciaková, Hudecová, Smataníková, Kóšová, Rákošová, Pištěláková, libero Doležajová (Doludová, Svatošová, Sikelová, Mitrengová, szabóová)

Doprastav: Hatinová, Drobňáková, Potocká, Koseková, Mesková, Stankovianska, libero Nikmonová (Skalová, Abrhámová, Martináková, Ovečková)

Domáce nastúpili na zápas s nožom na krku a s vedomím, že v prípade prehry by sa sezóna pre ne skončila. Slávia sa rýchlo ujala vedenia 7:3, postupne jej náskok narástol až na rozdiel rozdiel siedmich bodov (14:7). Potom však jej hráčky zbytočne znervózneli, začali robiť chyby a prestalo im vychádzať aj podanie. Doprastavu sa podarilo vyrovnať a postupne priebeh duelu otočil. Za stavu 18:19 zaznamenali hosťujúce hráčky sériu 5:1 a po 26 minútach vyhrali prvé dejstvo 25:19.

Druhý set bol vyrovnaný do stavu 14:13. Dôležité body potom zaznamenala výborne hrajúca smečiarka Slávie Kuciaková a domáce sa ujali päťbodového vedenia (18:13). Tréner Doprastavu Tomáš Varga sa snažil oživiť zostavu, do zápasu po prvý raz v priebehu finálovej série poslal blokárku Abrhámovú, ale domáce si už náskok udržali a vyrovnali na 1:1.

Vyrovnaná bola aj prvá polovica kľúčového tretieho dejstva. Za stavu 14:14 zabrali Doprastavu kľúčové hráčky Hatinová so Stankovianskou a zverenkyne trénera Tomáša Vargu sa dostali do rozhodujúceho náskoku. Slávia síce zabojovala, z 18:24 stiahla na 22:24, ale tretí set napokon prehrala 22:25.

Vo štvrtom dejstve domáce nenechali nič na náhodu a rýchlo sa dostali do dvojciferného náskoku (11:3). Hráčky Doprastavu set vypustili a sústredili sa na rozhodujúce piate dejstvo. V ňom sa aj zásluhou domácich chýb dostal Doprastav do vedenia 5:1 a následne si náskok sústredeným výkonom udržiaval. Hoci sa domáce snažili, ale na lepšie hrajúce súperky v sobotu nemali. Doprastav vyhral skrátený piaty set 15:8, celú sériu 3:1 na zápasy a získal majstrovský titul.

Hlasy:

Martin Hančík (tréner Slávie EU Bratislava): "V prvom rade gratulujem súperovi a Tomášovi (trénerovi Doprastavu Vargovi, pozn.), že získal svoj prvý titul. Za výkony vo finálovej sérii si to zaslúžili. My sme nezvládali kľúčové momenty a nemohli sme preto pomýšľať na úspech. Veril som ešte v domáce víťazstvo i že súperky potrápime. Škoda prvého setu, v ktorom sme viedli 14:7, ale pokazili sme trikrát servis a nezlomili sme nalomeného súpera. Napriek tomu sme dokázali vstať a odohrali sme výborný druhý a štvrtý set. Škoda tajbrejku, nezvládli sme jeho úvod a potom sa to ťažko dobiehalo. Doprastav mal viac skúsených hráčok a vyhral zaslúžene. Mohli sme urobiť ešte lepší výsledok, ale ja som aj tak spokojný, pretože sme napokon boli Doprastavu vo finále viac než vyrovnaným súperom. Sme jediní z našej ligy, kto ho zdolal."

Tomáš Varga (tréner Doprastavu Bratislava): "Bol to veľmi emocionálny zápas. V prvom rade ďakujem dvanástim najúžasnejším ženám na svete, že po štvrtom sete sa postavili na nohy a zvládli veľmi dôležitý tajbrejk. Som nesmierne rád, že som mohol viesť ako tréner týchto dvanásť žien. Nerád vyzdvihujem individuality a neurobím to ani teraz. Opäť to bol bojovný výkon, vyhrali sme tímovo. Rovnako, ako sme hrali aj celú sezónu, v rozhodujúcich momentoch zabrali všetky hráčky. Oslavy budú, ale až keď opadnú emócie. Ja osobne tomu stále nemôžem uveriť. Je to môj prvý titul a veľmi si ho vážim. Celá sezóna bola pre mňa veľká škola."

Prehľad všetkých finále v doterajšej 22-ročnej histórii:

1992/93 Slávia UK Bratislava - Milanotrade Banská Bystrica 3:0, 3:1 (hralo sa na dva víťazné zápasy)

1993/94 Slávia UK Bratislava - Žilina 3:0, 3:0

1994/95 Slávia UK Bratislava - hrala sa štvorčlenná skupina, v ktorej Slávia UK Bratislava vyhrala všetky zápasy

1995/96 Žilina - UK Artmedia Bratislava 3:0, 2:3, 3:0

1996/97 Žilina - UK Artmedia Bratislava 3:1, 3:0, 3:1 (od tejto sezóny sa hrá na tri víťazstvá)

2003/04 Slávia UK Bratislava - Seta Tehelne Žilina 3:0, 1:3, 3:0, 3:1

2004/05 VK OMS SH Senica - Slávia UK Slovenská sporiteľňa Bratislava 3:2, 1:3, 3:0, 3:1

2005/06 VK OMS Senica - Slávia UK Slovenská sporiteľňa Bratislava 3:0, 3:0, 3:0

2006/07 VK OMS Senica - Slávia UK Bratislava 3:0, 3:1, 3:0

2007/08 Slávia UK Kúpele Dudince Bratislava - VO ŠG Nitra 3:1, 3:0, 3:2

2008/09 VK Doprastav Bratislava - Slávia UK Kúpele Dudince Bratislava 3:0, 3:1, 3:0

2009/10 Slávia UK Bratislava - VK GAT Solutions Senica 3:2, 3:0, 3:0

2010/11 Slávia UK EU Bratislava - VK Doprastav Bratislava 0:3, 3:1, 0:3, 3:1, 3:0

2011/12 VK Doprastav Bratislava - Slávia EU Bratislava 3:1, 3:2, 1:3, 2:3, 3:1

2012/13 Slávia UK EU Bratislava - VK Doprastav Bratislava 3:1, 3:0, 1:3, 3:2

2013/14 VK Doprastav Bratislava - VK Slávia EU Bratislava 3:1, 1:3, 3:0, 3:2