AKTUALIZOVANÉ 11:28

Montreal postúpil, Boston vyhral v Detroite, Gáborík dal pekný gól

Boston vedie nad Detroitom v sérii 2:1, San Jose nad Los Angeles 3:0, Tampa už vypadla.

Jeff Carter z Los Angeles Kings (vpravo) takto dáva gól brankárovi San Jose Sharks Anttimu Niemimu. Obranca Jason Demers je vľavo.(Zdroj: SITA/AP)

NEW YORK. Prvým tímom postupujúcim z 1. kola play off zámorskej hokejovej NHL sa stal Montreal, ktorý zdolali v štvrtom súboji štvrťfinále Východnej konferencie Tampu Bay 4:3 a v celej sérii triumfovali hladko 4:0 na zápasy.

Pred Slovákom Petrom Budajom dostal v domácej bránke opäť prednosť Carey Price, ktorý úspešne kryl 20 z 23 striel súpera. Montreal narazí na jedného z dvojice Detroit - Boston.

Slovenský útočník Richard Pánik odohral v sérii len úvodné dva zápasy v Tampe, potom sa už do zostavy nedostal.

"Vyšiel nám záver základnej časti a sebavedomie sme si preniesli aj do play off. Hoci sa tri zápasy skončili len jednogólovým rozdielom, v každom sme diktovali tempo a boli sme lepší," povedal tréner Montrealu Michel Therrien.

"Bol to veľmi hektický rok, ale ja to vidím do budúcna pozitívne. V play off debutovalo 12 hráčov, máme mladý tím a som si istý, že na budúcu sezónu budeme oveľa silnejší," povedal tréner Tampy Cooper.

Chára bol oporou

V treťom dueli série Bruins zvíťazili na ľade Red Wings suverénne 3:0 a ujali sa vedenia 2:1 na zápasy.

Kapitán Bostonu Zdeno Chára bol s 25:38 minútami najvyťaženejším korčuliarom na ľade, zaznamenal dva strelecké pokusy a plusový bod. Jeho spoluhráč Andrej Meszároš tentoraz šancu v obrane Bruins nedostal.

Domáca útočná dvojica Tomáš Tatar a Tomáš Jurčo sa bodovo nepresadila, obaja si zhodne zapísali po mínuske.

V ďalšom súboji NY Rangers vyhrali na ľade Philadelphie 4:1 a v sérii sa ujali vedenia 2:1 na zápasy.

Gáborík dal prvý gól

Ani krásny gól Mariána Gáboríka, ktorý bol zároveň jeho prvý v play off, nezabránil prehre Los Angeles v treťom zápase so San Jose 3:4 po predĺžení.

Gáborík v obrannom pásme zobral puk Andrewovi Desjardinsovi, prešiel s ním cez celé klzisko a peknú individuálnu akciu zakončil bekhendovou strelou (na videu cca v 1:20 minúte).

Los Angeles prehrávali v sérii play off 0:3 naposledy v roku 2000 s Detroitom a podľahli vtedy nakoniec 0:4.

"Určite sa nevzdávame, ale bude to veľmi náročné," povedal tréner Los Angeles Darryl Sutter. Štvrtý duel je na programe vo štvrtok opäť na ľade Kings.

1. kolo play off NHL

štvrťfinále Východnej konferencie

Montreal - Tampa Bay 4:3 (2:0, 1:1, 1:2)

Góly a asistencie: 3. Briere (Weise, Bournival), 16. Eller (B. Gionta), 26. Gallagher (Plekanec, Gorges), 60. Pacioretty (Vanek, P.K. Subban) - 25. Palát, 44. Hedman (Palát, Kostka), 47. T. Johnson ( J.T. Brown, Paquette)

Brankári: Price - Lindbäck (26. Gudlevskis), strely na bránku: 37:23. Diváci: 21:273.

/konečný stav série: 4:0, Montreal postúpil do semifinále Východnej konferencie/

Philadelphia - NY Rangers 1:4 (1:2, 0:1, 0:1

Góly a asistencie: 18. Streit (Voráček, Giroux) - 4. Stepan (Rick Nash, St. Louis), 11. St. Louis (Girardi, Rick Nash), 26. Girardi (B. Richards, Hagelin), 51. Carcillo (B. Boyle)

Brankári: Emery (53. Mason) - Lundqvist, strely na bránku: 32:23. Diváci: 20.096.

/na zápasy 1:2/

Detroit - Boston 0:3 (0:2, 0:0, 0:1)

Góly a asistencie: 9. Hamilton (R. Smith, Bergeron), 16. Caron (S. Thornton, K. Miller), 59. Bergeron

Brankári: Howard - Rask, strely na bránku: 23:34. Diváci: 20.066.

štvrťfinále Západnej konferencie

Los Angeles - San Jose 3:4 pp (0:1, 2:1, 1:1 - 0:1)

Góly a asistencie: 25. Stoll (Toffoli, Doughty), 28. GÁBORÍK, 41. J. Carter (Kopitar, Doughty) - 4. Burns (J. Thornton, D. Boyle), 40. Nieto (Demers, Marleau), 50. Hertl (Wingels, Vlasic), 67. Marleau (Hannan)

Brankári: Quick - Niemi, strely na bránku: 31:40. Diváci: 18.390.

/na zápasy 0:3/

Slováci v akcii:

Marián Gáborík (Los Angeles) 20:46 1 0 1 +1 3 0

Zdeno Chára (Boston) 25:38 0 0 0 +1 2 0

Tomáš Tatar (Detroit) 15:20 0 0 0 -1 1 2

Tomáš Jurčo (Detroit) 11:43 0 0 0 -1 1 0

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/