Humenné vyhralo vo Svidníku a má prvý mečbal

Chemes Humenné vedie vo finálovej sérii vojelbalovej extraligy mužov s Sláviou Svidník už 3:0 na zápasy.

Hráči Humenného počas prvého finálového zápasu play-off extraligy mužov vo volejbale.(Zdroj: SITA)

SVIDNÍK. Volejbalisti Chemesu Humenné zvíťazili v stredajšom treťom stretnutí finále play off extraligy mužov na palubovke Svidníka za 131 minút 3:1 na sety.

V sérii tak vedú už 3:0 na zápasy a prvý mečbal budú môcť premeniť na zisk titulu v najkratšom možnom čase už vo štvrtok opäť na palubovke Svidníka.

3. finále play off extraligy mužov:

VK Slávia Svidník - Chemes Humenné 1:3 (-26, -19, 22, -20)

131 minút, rozhodovali: Höger - Hodoň

/na zápasy 0:3/

Slávia: Malina, Bucki, Drobňák, Skasko, Száraz, Sopko, libero Vitko (Soták, Kuchárik, Hruboška). Tréner: P. Kalný.

Chemes: Javorčík, Sarnecki, Mizerák, Joščák, Jakubov, De Amo, libero Szymczak (Pavelka, Mlynarčík, Boldy). Tréner: R. Vlkolinský.

Povedali po zápase

Peter Kalný, tréner Svidníka: "Bohužiaľ, stalo sa nám to, čo v obidvoch zápasoch v Humennom. Opäť sme nevyužili jednu šancu, pričom súper takéhoto kalibru viac ako jednu príležitosť nedáva. Celý duel bol v princípe o dobrom variabilnom plachtiacom servise zo strany hostí. My sme sa s ich servisom vytrápili neporovnateľne viac a to bol prvý krok k úspechu Humenčanov. Vrátim sa však k prvému setu, lebo do tretice to bola identická situácia, kedy neuhráme setbalovú koncovku a potom nám to samozrejme chýba."

Richard Vlkolinský, tréner Humenného: "Prvý set bol extrémne vyrovnaný, ani jeden zo súperov si nič nedaroval a diváci sa mali na čo pozerať. Z obidvoch strán sa veľmi riskovalo a nakoniec to vyšlo šťastnejšie pre nás. Tak ako my druhý, Svidník ovládol tretí set a vo štvrtom dejstve sme si pomaličky, ale isto vybudovali náskok. Mali sme vysoké percento úspešnosti nášho útoku a vďaka tomu sme si už zápas až do konca ustrážili. Uhrali sme 11 bodov priamo z podania a to je na palubovke súpera veľký bonus. Myslím si, že okrem servisu sme boli lepší ešte aj v útoku a tiež na prihrávke."

Tretí finálový duel na palubovke Svidníka poznačila hneď v jeho úvode búrka, ktorá mala za následok výpadok elektrického prúdu a prerušenie stretnutia. Duel napokon pokračoval a ten priniesol opäť vyrovnané dianie rovnako ako v prvých dvoch zápasoch v Humennom. Hráči oboch mužstiev sa v jeho závere doťahovali vo vedení, napokon sa zo zisku prvého dejstva tešili za 47 minút Humenčania v pomere 28:26.

Druhé i tretie dejstvo už mali jednoznačnejší priebeh a oba trvali zhodne 28 minút. Hostia si v priebehu druhého setu vypracovali rozhodujúci náskok, ktorý napokon zúročili v triumf o šesť bodov (25:19).

Rovnakou kartou odpovedali aj domáci, ktorými niekoľkými presnými loptami a úspešnými podaniami viedli v závere toho tretieho 22:16. Hoci sa podarilo Humenčanom zahrať ešte niekoľko presných lôpt v rade do ihriska a zdramatizovať jeho priebeh, napokon domácim podľahli 22:25.

Začiatok štvrtého setu patril Humenčanom, ktorí sa najskôr dostali do vedenia 6:3 a po pätnástej výmene viedli už 10:5. Svidník však dokázal zmobilizovať sily a manko na súpera znížil v 23. výmene na 11:12, no to bolo zo strany domácich najbližšie priblíženie sa k súperovi.

Chemes sa opäť dostalo do vedenia s dostatočným päťbodovým rozdielom a do záverečnej lopty si ho udržalo. Po triumfe 25:20 tak vedie Humenné už 3:0 na zápasy, vo štvrtkovom dueli na palubovke súpera tak bude mať k dispozícii prvý mečbal.

tretí zápas o 3. miesto /na tri víťazstvá/

Spartak VKP Myjava - VK Mirad PU Prešov 3:1 (17, 20, -19, 19)

99 minút, rozhodovali: Schimpl - Sarka

/na zápasy 3:0 - Myjava obsadila 3. priečku/