AKTUALIZOVANÉ 10:09

Columbus, Dallas aj Chicago vyrovnali série na 2:2, Hossa asistoval

Hokejisti Chicaga zvíťazili v štvrtom súboji štvrťfinále play off Západnej konferencie NHL.

Fanúšikovia tímu Chicago Blackhawks oslavujú po góle Andrewa Shawa.(Zdroj: SITA/AP)
Zažite atmosféru MS v hokeji na vlastnej koži >>

NEW YORK. Hokejisti Chicaga zvíťazili v štvrtom súboji štvrťfinále play off Západnej konferencie zámorskej NHL, keď v noci na štvrtok zdolali St. Louis 4:3 po predĺžení a vyrovnali sériu na 2:2 na zápasy.

Pri góle na 3:3, ktorý poslal súboj do predĺženia, asistoval slovenský útočník Marián Hossa. V extračase výhru na stranu obhajcu trofeje priniesol gól Patricka Kanea.

Kane využil obrancu ako clonu

Dráma vyvrcholila v predĺžení, v ktorom rozhodla situácia zo 72. minúty, keď Patrick Kane zakončil rýchlu akciu po ľavom krídle presnou strelou zápästím a zaistil Chicagu víťazstvo.

"Súperov obranca urobil chybu a dostali sme sa do prečíslenia. Brandon Saad odviedol kusisko roboty, keď zamieril k vzdialenejšej žrdi a uvoľnil mi tak priestor. Snažil som sa strieľať cez obrancu a využiť ho ako clonu," povedal hrdina večera.

Séria medzi druhým a tretím tímom Centrálnej divízie je zatiaľ maximálne vyrovnaná, o osude troch zo štyroch súbojov museli rozhodnúť až predĺženia.

"V predĺžení sme si verili, vypracovali sme si množstvo šancí a bolo len otázkou času, kedy sa presadíme," doplnil Kane.

Columbus prvýkrát doma vyhral

Columbus zvíťazil v štvrtom zápase 1. kola nad Pittsburghom tiež 4:3 po predĺžení. Vyrovnal tak stav série na 2:2 na zápasy. O prvom domácom triumfe v play off v 13-ročnej klubovej histórii rozhodol v predĺžení Nick Foligno. Pittsburgh pritom vyhrával už 3:0.

Domáci zasypali brankára Marca-Andreho Fleuryho 46 strelami a nakoniec ich ofenzíva slávila úspech. Najprv 24 sekúnd pred naplnením 60. minúty Brandon Dubinsky vyrovnal na 3:3 a v 3. minúte predĺženia Nick Foligno strhol víťazstvo na stranu Columbusu.

Zaujímavosťou série je fakt, že v každom z prvých troch zápasov mužstvo, ktoré prehralo, prešustrovalo náskok 3:1.

"Nemalo by sa to stávať v play off," povzdychol si kapitán Pittsburghu Sidney Crosby, ktorý zatiaľ nie je očakávaným ťahúňom svojho tímu a jeho gólové suchoty trvajú už deväť stretnutí.

Ruff: Cítim, že sme zasa v hre

Na Západe Dallas v American Airlines Center zdolal Anaheim 4:2 a tiež vyrovnal stav série na 2:2 na zápasy. Anaheim síce v súboji, v ktorom nastúpil bez opôr kapitána Ryana Getzlafa a Teemu Selänneho, viedol 2:0, ale potom prišli štyri góly domácich.

"Po prvých dvoch zápasoch som mal zmiešané pocity, no teraz cítim, že sme zasa v hre a konečne je to tá pravá séria play off," pochvaľoval si tréner Dallasu Lindy Ruff.

Výsledky 1. kola play off NHL

štvrťfinále Východnej konferencie - štvrtý zápas:

Columbus - Pittsburgh 4:3 pp (1:3, 1:0, 1:0 - 1:0)

Góly a asistencie: 17. Jenner (Letestu, Wisniewski), 34. Johansen (Anisimov, Dubinsky), 60. Dubinsky (Johansen, J. Johnson), 63. N. Foligno (Umberger, Wisniewski) - 7. Adams (Brandon Sutter, P. Martin), 11. Kunitz (Niskanen, P. Martin), 12. Neal (J. Jokinen, Malkin)

Brankári: Bobrovskij Fleury, strely na bránku: 46:25. Diváci: 18.970.

/na zápasy: 2:2/

štvrťfinále Západnej konferencie - štvrté zápasy:

Dallas - Anaheim 4:2 (0:2, 2:0, 2:0)

Góly a asistencie: 21. Jamie Benn, 27. Fiddler (Horcoff, Jordie Benn), 47. Eakin (Roussel, Lehtonen), 48. Goligoski (Fiddler, Horcoff) - 13. Allen (Fowler, Cogliano), 19. Maroon (Perreault)

Brankári: Lehtonen Andersen (48. Hiller), strely na bránku: 26:23. Diváci: 18.962.

Chicago - St. Louis 4:3 pp (0:0, 2:2, 1:1 – 1:0)

Góly a asistencie: 29. Shaw (Toews, P. Kane), 37. P. Kane (Oduya, Toews), 57. Bickell (Rozsíval, MARIÁN HOSSA), 72. P. Kane (B. Smith) - 39. Tarasenko (Shattenkirk, Sobotka), 40. Lapierre (Ott, Porter), 53. Tarasenko (Pietrangelo)

Brankári: Crawford Miller, strely na bránku: 34:33. Diváci: 22.123.

Marián Hossa odohral 21:11 min, 1 asistencia, 1 plusový bod, 5 striel, 1 zblokovaná strela, Michal Handzuš (obaja Chicago) odohral 13:20 min, 2 trestné minúty, 2 zblokované strely, 27% úspešnosť na vhadzovaní (3 z 11)

Štvrtkový program 1. kola play-off NHL:

Východná konferencia: Detroit - Boston /stav série: 1:2/

Západná konferencia: Minnesota - Colorado /stav série: 1:2/, Los Angeles - San Jose /stav série: 0:3/

Richard Pánik (Tampa Bay) 2 0 0 0 -2 4 4

(Za menom a klubom nasledujú odohrané zápasy, góly, asistencie, body, plus/mínus body, strely na bránku a trestné minúty.)