Slovenskí hokejisti v Košiciach prehrali s Fínskom 0:3

Brankár Jaroslav Janus sa snažil, ale prehre s Fínskom nezabránil. Odveta sa hrá v sobotu v Poprade.

Brankár Jaroslav Janus inkasuje gól v prvom z dvoch prípravných zápasoch proti Fínsku.(Zdroj: TASR)
Manchester United vs. Everton na Old Trafford >>

Prípravný hokejový zápas

Slovensko - Fínsko 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)

Góly: 8. Keränen (Teräväinen, Pakarinen), 15. Hytönen (Immonen, Hietanen), 45. Teräväinen (Keränen).

Rozhodovali: Baluška, Kubuš - M. Korba, Rovenský, vylúčenia: 3:4 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 8347 divákov - vypredané.

Slovensko: Janus - K. Sloboda, M. Ďaloga, Marinčin, V. Mihálik, Valach, Švarný, Deyl, J. Brejčák - Šatan, J. Mikúš, Nagy - Miklík, Marcinko, Tybor - Bartek, Špirko, Reway - M. Bakoš, Bulík, P. Zuzin - A. Šťastný

Fínsko: Saros - Hietanen, Mäntylä, Karalahti, Korpikari, Taimi, Lindell, Kivistö, Märttinen - Hytönen, Immonen, Tuppurainen - Pakarinen, Teräväinen, Keränen - J. Sallinen, T. Sallinen, Huhtala - Pöysti, Wirtanen, Savinainen - Lahti

Slovenskí hokejoví reprezentanti si pripísali počas záverečnej prípravy na májové MS tretiu prehru, keď vo štvrtok v Košiciach podľahli Fínsku 0:3.

Fíni mali od začiatku stretnutia navrch, boli predovšetkým pohyblivejší i agresívnejší v osobných súbojoch a Slovákom znepríjemňovali hru už v ich obrannom pásme.

Vo fínskom drese sa blysol gólom a asistenciou 19-ročný talentovaný útočník Teuvo Teräväinen z tímu Rockford IceHogs (AHL), ktorý v základnej časti prebiehajúcej sezóny NHL odohral aj tri zápasy v drese obhajcu Stanleyho pohára Chicaga Blackhawks.

Zverenci Vladimíra Vůjteka si tak vo vzájomnej bilancii nepripísali šieste víťazstvo. Najbližšiu príležitosť vyhrať budú mať už v sobotu o 17.00 v Poprade, keď odohrajú druhý duel v rámci 3. kola Euro Hockey Challenge.

Povedali po zápase

Vladimír Vůjtek (tréner SR): "Videli sme zaujímavý, rýchly hokej. Fínske mužstvo bolo kepšie v koncovke. Najmä v druhej tretine nás Fíni prevýšili. Blahoželám fínskemu mužstvu a trénerovi k víťazstvu. Je to stále príprava, máme k dispozícii 31 hráčov, niektorým to ide lepšie, niektorým horšie. Pomaly sa snažíme hľadať optimálnu zostavu."

Erkka Westerlund (tréner Fínska): "Sme radi, že na tomto zápase bolo vypredané hľadisko, bolo príjemné hrať v takej atmosfére. Odohrali sme veľmi dobré stretnutie z pohľadu obrany a najmä brankára."

Martin Réway (útočník Slovenska): "Tá nula na konte našich gólov mrzí. Mali sme nejaké príležitosti, ale nepremenili sme ich. Musíme sa z toho poučiť a zlepšiť koncovku v druhom zápase v Poprade. Trochu som sa obával veľkých rozmerov košického klziska, ale nakoniec som to nejako zvládol. V Poprade na užšom priestore by to malo byť pre mňa lepšie."

Miroslav Šatan (útočník Slovenska): "Fíni dobre korčuľovali a využili svoje šance. My sme sa snažili korčuľovať s nimi, ale naše šance zostali nevyužité. Fíni dobre prehusťovali priestor pred bránkou a dlhšie nám trvalo, kým sme prišli na to, že musíme posúvať puky dozadu na obrancov. Určite to bol zápas vo vyššom tempe ako predtým tie vo Francúzsku a z hľadiska blížiaceho sa svetového šampionátu je to len dobre."

Martin Marinčin (obranca Slovenska): "Pred domácimi fanúšikmi sme sa chceli vytiahnuť. Nestrelili sme gól. Zatiaľ čo Fíni premieňali ponúknuté šance. Musíme sa viac tlačiť do bránky, pretože odtiaľ padajú góly. Do začiatku majstrovstiev sveta je ešte dosť času na to, aby sme to vylepšili. Mne veľké rozmery ľadu vyhovujú, rád sa hrám s pukom. Paradoxne sa vôbec neteším na zápas v Poprade, pretože je tam nekvalitný ľad."

Tomáš Marcinko, center SR: "Myslím si, že najmä na začiatku druhej tretiny sme prestali korčuľovať a vtedy nás Fíni prevýšili. Inak to bol celkom vyrovnaný zápas, i keď sme ho prehrali o tri góly a aj to o niečom svedčí. Ak by sme premenili šance, ktoré sme mali, tak to mohlo byť úplne iné."

Ladislav Nagy, útočník SR: "Hralo sa mi zle, mal som ťažšie nohy. V tretej tretine som sa začal cítiť lepšie, ale nebolo to ono. Dúfam, že v Poprade to bude lepšie."

Rusi vyhrali v Nemecku

Ruskí hokejisti zdolali vo štvrtkovom zápase 3. kola Euro Hockey Challenge Nemecko v Mníchove 4:2. Víťaznú premiéru si v rámci prípravy na májové MS v Bielorusku odkrútil aj elitný krídelník Zbornej Alexander Ovečkin, do štatistík kanadského bodovania sa však nezapísal.

Euro Hockey Challenge - 3. kolo

Nemecko - Rusko 2:4 (0:4, 1:0, 1:0)

Góly: 31. Plachta, 44. Schütz - 4. Nikulin, 5. Plotnikov, 6. Tichonov, 14. Glinkin

Dánsko - Bielorusko 5:4 (1:1, 1:2, 3:1)

Góly: 14. Kristensen, 29. Storm, 50. B. Jensen, 53. Storm, 53. Jakobsen - 13. Stepanov, 24. Kalužnij, 38. Kovyršin, 44. Stepanov

Online prenos Slovensko - Fínsko

Zápas sa skončil Slovensko - Fínsko 0:3. Najlepším hráčom našich bol vyhlásený Martin Marinčin.

57. min. Prvá formácia Šatan, J. Mikúš, Nagy si vytvorila veľký tlak pred fínskou bránkou, diváci sa prvýkrát výraznejšie ozvali. Mladík Saros v bránke Fínska však všetky šance vyriešil.

53. min. Trojgólové manko vyzerá byť pri momentálnej streleckej úspešnosti sedem minút pred koncom z nášho pohľadu už nedostihnuteľné, hovorí komentátor Pavol Gašpar na Dvojke RTVS.

50. min. Slováci prečkali vylúčenie Martina Marinčina. Fíni mali počas presilovky viacero šancí, nevyužili ich. Naopak presilovku budú hrať naši, začíname ju s útokom Šatan, J. Mikúš, Nagy.

pucik_15.jpg 45. min. Slováci začali tretiu tretinu aktívne, Fíni však strelili tretí gól. Teräväinen prekonal Janusa.

44. min. Bulík spoza bránky hľadal Bakoša, Slováci si vypracovali ďalšiu dobrú príležitosť.

41. min. Začala sa tretia tretina. Reway vytvoril príležitosť Špirkovi, fínsky brankár odolal.

"Musíme hrať ďalej a verím, že to tam padne," povedal RTVS mladý útočník Martin Reway. V druhej tretine mal zopár dobrých príležitostí.

Slovensko - Fínsko 0:2. Aj druhá tretina sa skončila výsledkom 0:1. Až 14 striel v druhej tretine vystrelili Fíni.

38. min. Na trestnú lavicu rozhodca Baluška poslal Slováka Deyla i Fína Keränena. Počas hry štyroch na štyroch hneď začali šancou Fíni.

32. min. Peknú akciu predviedli pred fínskou bránkou naši Reway s Bartekom. Akcia síce gólom neskončila, ale divákov potešila.

pucik_15.jpg 31. min. Hytönen pomedzi nohy obrancu Radka Deyla vystrelil a Janus nedokázal zareagovať. Fínsko vedie už 2:0.

30. min. Fíni sú oveľa aktívnejší ako naši hokejisti. Skvele však chytá brankár Jaroslav Janus a drží stále dobrý výsledok 0:1.

24. min. Pakarinen sa počas našej presilovky dostal do výbornej šance a mohol zvýšiť na 2:0. Jeho strela išla tesne vedľa Janusovej brány.

21. min. Druhá tretina začala dvoma šancami Hytönena. Za našich odpovedal Ďaloga.

"Dali náhodný gól a myslím, že my máme tiež veľa šancí. Mali by sme sa viac tlačiť do bránky a viac strieľať," povedal v prvej prestávke pre RTVS Martin Marinčin.

Prvá tretina Slovensko - Fínsko 0:1. Na strely 7:8, vyhraté vhadzovania 7:6.

19. min. Prvým vylúčeným z nášho družstva je Radoslav Tybor. Rozhodcovia ho na dve minúty poslali na trestnú lavicu pre nebezpečnú hru vysokou hokejkou.

16. min. Strelu švihom poslal na fínskeho brankára Martin Reway. Nádejná strela si cestu do siete nenašla.

15. min. Fínski hokejisti majú prevahu a kombinujú v našom obrannom pásme, do príležitostí ich však naši hokejisti nepustili.

pucik_15.jpg 8. min. Slováci v zápase inkasovali ako prví. Janusa v bránke prepálil Michael Keränen. Slovensko - Fínsko 0:1

6. min. Fíni bránili presilovku veľmi aktívne a k výraznejšiemu tlaku sme sa nedostali. Stále gól nepadol.

3. min. Prvú presilovku v zápase si zahrajú naši hokejisti, po faule jedného z fínskych útočníkov. Na ľade je aj Marcinko.

2. min. Fínske družstvo začalo veľmi aktívne, Janus si od prvých minút dobre zachytá.

17:00 Obe družstvá sú na ľade a v Steel Aréne hrajú obe hymny. V našej bránke začína Jaroslav Janus, Košičan Deyl hrá v obrane s Brejčákom. Andreja Šťastného nahradil Tomáš Marcinko.

Už aj s dvojicou čerstvých košických majstrov obrancom Radkom Deylom a útočníkom Tomášom Marcinkom odohrajú slovenskí hokejoví reprezentanti štvrtkový prípravný zápas v Košiciach proti Fínom.

Do Steel arény sa presunú z Popradu, kde si rozložili tréningový kemp v rámci štvrtého bloku prípravy pred majstrovstvami sveta v Bielorusku (9. - 25. 5.).

Fínska nominácia na dvojzápas so Slovenskom

Brankári: Mikko Koskinen (Sibir Novosibirsk, Rus./KHL), Juuse Saros (Hämeenlinna)

Obrancovia: Oskari Korpikari (Lahti), Tommi Taimi (Pori), Tommi Kivistö (Ilves Tampere), Esa Lindell, Jere Karalahti (obaja Jokerit Helsinki), Tuukka Mäntylä (Metallurg Novokuzneck, Rus./KHL), Jyri Marttinen (Pori), Juuso Hietanen (Torpedo Nižnij Novgorod, Rus./KHL)

Útočníci: Jani Tuppurainen (Jyväskylä), Petteri Wirtanen (Donbas Doneck, Ukr./KHL), Juha-Pekka Hytönen (Lausanne, Švaj.), Veli-Matti Savinainen (Jugra Chanty-Mansijsk, Rus./KHL), Michael Keränen (Ilves Tampere), Tommi Huhtala, Eetu Pöysti (obaja Espoo Blues), Teuvo Teräväinen (Rockford IceHogs, USA/AHL), Iiro Pakarinen (IFK Helsinki), Jarkko Immonen (Torpedo Nižnij Novgorod, Rus./KHL), Miika Lahti (Jyväskylä), Jere Sallinen (Örebro, Švéd.), Tomi Sallinen (Espoo Blues)