Chicago aj vďaka Hossovmu gólu otáča sériu so St. Louis na 3:2

Takto strelil  gól do bránky St. Louis Marián Hossa.
Takto strelil gól do bránky St. Louis Marián Hossa. (Autor: SITA/AP)
TASR|26. apr 2014 o 07:03

Hokejisti Chicaga sa priblížili k postupu zo štvrťfinále play off Západnej konferencie NHL.

NEW YORK. Obhajcovia Stanleyho pohára Chicago v noci na sobotu zdolali St. Louis 3:2 po predĺžení a v sérii vedú 3:2 na zápasy.

Prehrávali v nej už pritom 0:2 po dvoch prehrách na ľade St. Louis, teraz prvýkrát na ľade tohto súpera uspeli.

Slovenský krídelník Marián Hossa otváral svojím prvým gólom v tohtoročnom play-off skóre súboja v 17. minúte, keď na dvakrát prekonal Ryana Millera.

Hossa odohral 21 minút a so siedmimi streleckými pokusmi bol najaktívnejším hráčom zápasu. Pripísal si aj mínusový bod a dve trestné minúty.

Michal Handzuš strávil na ľade necelých desať minút a raz ohrozil bránku St. Louis, ktorému citeľne chýbal v zostave zranený Brendan Morrow, ktorý už nezasiahne do bojov o Stanleyho pohár.

Toews: Všetko sa to udialo veľmi rýchlo

Toews pri útočnej snahe domácich naskočil na ľad a po vyhodení obrancu Duncana Keitha sa dostal do sóla. Blues zle striedali, tesne pred strelou Davida Backesa zišiel z ľadu Roman Polák, ale puk sa rýchlo dostal k Toewsovi tak, že naskakujúci Jay Bouwmeester k nemu už nestačil dokorčuľovať.

"Vôbec som nevedel, že tam niekto je. Puk som len vyhodil von a zrazu pristál na Jonathanovej hokejke. Nemohol som tomu uveriť, ale veľmi som sa potešil," povedal Keith, ktorého vyhodenie ešte jemne tečoval časťou výstroja Andrew Shaw.

"Všetko sa to udialo veľmi rýchlo. Naskočil som na ľad, dostal som puk a rútil som sa sám na brankára. Pri oslave gólu som nevedel, či je to realita, alebo snívam," opísal Toews.

"V tejto sérii vyhráva ten, kto nespraví chybu. My sme ju dnes urobili a preto sme prehrali. Hrali sme dobre, miestami sme dominovali a myslím, že to bol výkon na hranici našich možností. Prišla však zbytočná chyba a zaplatili sme za ňu," povedal tréner St. Louis Ken Hitchcock.

Mason mal 37 úspešných zákrokov

Philadelphii sa podarilo vyrovnať sériu s New York Rangers vďaka výhre 2:1 na 2:2. Veľkú zásluhu na úspechu mal v piatok brankár Steve Mason, ktorý pri svojom prvom štarte v play-off 2014 od prvej minúty predviedol 37 úspešných zákrokov.

Dvadsaťšesťročný brankár zaznamenal 37 úspešných zákrokov a vo svojom šiestom zápase v play-off sa tešil z prvého víťazstva. Predtým naposledy vychytal triumf v play-off v roku 2008 ešte ako 19-ročný mladík v drese Kitchener Rangers v juniorskej Ontario Hockey League.

"Je to skvelý pocit. Dlho som na víťazstvo v play-off čakal. Jedno víťazstvo však neznamená nič a my chceme dosiahnuť viac," povedal Mason.

Getzlaf prekonal Selänneho

Anaheim presvedčivo zvíťazil nad Dallasom 6:2, v sérii vedie 3:2 na zápasy a v ďalšom dueli vonku môže spečatiť postup.

Po jednozápasovej pauze spôsobenej zranením hornej časti tela sa do zostavy úspešne vrátil kapitán Ryan Getzlaf. V prvej tretine síce po jeho hrúbke vyrovnal v oslabení svojim štvrtým gólom v play-off kapitán Stars Jamie Benn, ale potom nazbieral Getzlaf tri kanadské body za gól a dve asistencie.

"Rozbiehal som sa pomalšie, ale bolo to stále lepšie a lepšie. Fanúšikovia nás fantasticky hnali vpred, atmosféra bola poriadne napumpovaná. Tribúny nám dodali veľa energie," povedal Getzlaf, ktorý po zásahu do tváre ešte v prvom zápase hrá so špeciálnym chráničom na dolnej časti prilby.

Dvadsaťosemročný center sa v štatistike play-off dostal už na 66 bodov, čím o dva prekonal v historických klubových tabuľkách Teemu Selänneho.

Výsledky 1. kola play off NHL

štvrťfinále Východnej konferencie, 4. zápas:

Philadelphia - NY Rangers 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)

Góly: 9. Read (Akeson, Coburn), 28. Voráček (B. Schenn, Streit) - 5. Moore (B. Boyle)

/na zápasy 2:2/

štvrťfinále Západnej konferencie, 5. zápasy:

St. Louis - Chicago 2:3 pp (0:1, 1:1, 1:0 - 0:1)

Góly: 32. Oshie (Steen, Jackman), 42. Pietrangelo (J. Schwartz) - 17. MARIÁN HOSSA (Bickell, Hjalmarsson), 38. B. Smith (Brookbank, P. Kane), 68. Toews (Shaw, Keith)

Michal Handzuš odohral 9:43 min a mal 1 strelu, Marián Hossa (obaja Chicago) odohral 21:03 min, 2 min sedel na trestnej lavici, mal 7 striel, dal 1 gól a mal 1 mínusový bod.

/na zápasy 2:3/

Anaheim - Dallas 6:2 (2:1, 1:1, 3:0)

Góly: 6. Bonino (Getzlaf, Perry), 11. Rakell (Beauchemin, Sbisa), 22. Perreault (Getzlaf, Maroon), 42. Silfverberg (Cogliano, S. Koivu), 45. Getzlaf (Perry), 47. Perry (Perreault, Fowler) - 10. Jamie Benn, 29. Horcoff (Fiddler, Jordie Benn)