AKTUALIZOVANÉ V NEDEĽU O 8:22

Gáborík dvoma gólmi rozhodol o výhre Los Angeles

Montreal bol blízko druhého víťazstva v sérii s Bostonom. Favoritovi na výhru v celej súťaži aj s dvojicou Slovákov v zostave sa však podarilo otočiť.

Prvý zápas série Los Angeles s Anaheimom rozhodol takto Marián Gáborík v predĺžení.(Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA. Útočník Los Angeles Kings Marián Gáborík zažiaril v úvodnom zápase semifinále Západnej konferencie zámorskej hokejovej NHL proti Anaheimu (3:2 pp).

Slovenský reprezentant sa podieľal na všetkých troch góloch Kings a duel ukončil s bilanciou 2+1.

V 10. minúte si pripísal asistenciu na presnom zásahu Aleca Martineza a sedem sekúnd pred koncom tretej tretiny strelil vyrovnávajúci gól na 2:2, čím poslal zápas do predĺženia.

V ňom napokon po 12 minútach rozhodol o triumfe LA a vyhlásili ho za prvú hviezdu zápasu. Los Angeles sa ujali vedenia v sérii 1:0.

Gáborík takto rozhodol v predĺžení

Iba poslal puk do bránky

V predĺžení slovinský útočník Kopitar našiel Gáboríka pred Hillerom a slovenský krídelník ho aj so šťastím usmernil do bránky.

"Dostal som skvelú prihrávku, iba som sa to všemožne snažil dostať do bránky,“ povedal pre LA Times Gáborík.

Slovák sa stal prvý hráčom histórie NHL, ktorý v play-off vyrovnal v posledných desiatich sekundách riadneho hracieho času a v predĺžení strelil víťazný gól.

Atmosféru po prvom kalifornskom derby v semifinále konferencie pochválil bek Drew Doughty. "Bolo to asi najhlučnejšie, čo som v tejto aréne zažil. Všetci sme si to užívali, no najmä sa sústredili na víťazstvo. To nás zaujímalo," povedal Doughty.

Útočník Anaheimu Andrew Cogliano priznal, že takáto prehra jeho tím bolí. "Čo však už teraz narobíme? Nič, stáva sa. Musíme kráčať ďalej. Ešte to bude dlhá séria, dnešok to len potvrdil,“ povedal Cogliano. "Bol to veľmi zaujímavý duel. Lepší zápas od tohto by sa hľadal len veľmi ťažko.“

Boston predviedol veľký obrat

Séria medzi Bostonom a Montrealom je po druhom zápase vyrovnaná 1:1. Montrealu nestačilo ani dvogólové vedenie, keď vyhrával už 3:1. Dva góly strelil Rakúšan Vanek.

Boston v tretej tretine strelil štyri góly, zápas vyhral a sériu vyrovnal. "Dosiahli sme veľmi dôležitý triumf, o tom niet pochýb. Bojovali sme až do konca a vyšlo to. Niečo nám síce nevyšlo, no zostali sme pozitívne naladení. Podaril sa nám obrat, čo môže byť veľmi dôležité, najmä po prvom neúspešnom zápase,“ poznamenal útočník Bostonu Jarome Iginla

Pri dvoch góloch Bostonu asistovali aj slovenskí obrancovia. Andrej Meszároš mal podiel na úvodnom zásahu zápasu v 14. min z hokejky Daniela Pailla, Zdeno Chára asistoval pri víťaznom góle Reillyho Smitha v 57. min na 4:3.

Chára odohral takmer 27 minút a bol na ľade pri všetkých piatich góloch Bostonu, čiže skončil zápas s bilanciou 5 plusových bodov.

NHL sobota

semifinále Východnej konferencie, 2. zápas

Boston - Montreal 5:3 (1:0, 0:2, 4:1)

- stav série 1:1

Góly: 14. Paille (Söderberg, MESZÁROŠ), 51. Hamilton (Marchand, P. Bergeron), 55. P. Bergeron (Marchand), 57. R. Smith (Krug, CHÁRA), 59. Lucic (Krejčí, K. Miller) - 22. Weaver (Plekanec, Gallagher), 39. Vanek (Subban, Pacioretty), 47. Vanek (Subban, Desharnais)

Zdeno Chára odohral 26:59 min, 1 asistencia, 2 strely na bránku, 2 zblokované strely, 2 trestné minúty a 5 plusových bodov, Andrej Meszároš (obaja Boston) odohral 16:35 min, 1 asistencia, 1 strela na bránku, 2 trestné minúty

semifinále Západnej konferencie, 1. zápas

Anaheim - Los Angeles 2:3 pp (1:1, 0:0, 1:1 - 0:1)

- stav série: 0:1

Góly: 12. Beleskey (Getzlaf, Fowler), 49. Selänne (Maroon, Getzlaf) - 10. Martinez (GÁBORÍK, Kopitar), 60. GÁBORÍK (M. Richards, Kopitar), 73. GÁBORÍK (Kopitar, Doughty)

Marián Gáborík (LA) odohral 22:12 min, mal 4 strely a 1 plusový bod, dal 2 góly a pridal 1 asistenciu.