Tóth skončil v Číne po problémoch na 28. mieste

Matejovi Tóthovi sa v Číne nedarilo úplne podľa predstáv.
Matejovi Tóthovi sa v Číne nedarilo úplne podľa predstáv. (Autor: TASR/AP)
SITA|4. máj 2014 o 08:44

Slovenské družstvo mužov na 20 km obsadilo na 26. ročníku Svetového pohára v chôdzi v čínskom Tchaj-cchangu 12. miesto

TCHAJ-CCHANG. Víťazom daždivých pretekov mužov na 20 km na 26. ročníku Svetového pohára v chôdzi v čínskom Tchaj-cchangu sa stal Ukrajinec Ruslan Dmytrenko v národnom rekorde 1:18:37 h pred domácim Ce-lin Cchajom (1:18:52) a Rusom Andrejom Ruzavinom (1:18:59).

Slovenský reprezentant Matej Tóth obsadil v mimoriadne silnej konkurencii 113 chodcov až 28. miesto časom 1:21:33 h. V tímovej súťaži dominovali nečakane Ukrajinci, slovenské kvarteto skončilo na 12. priečke.

Dvadsaťosmeročný Dmytrenko, vlani 6. na MS v Moskve, rozhodol o svojom víťazstve, keď v predposlednom dvojkilometrovom okruhu ušiel svojím najväčším súperom a približne 20-metrový náskok pred Ce-lin Cchajom, ktorého mohutne povzbudzovali domáci fanúšikovia, si udržal až do cieľa. Až siedmi chodci sa dostali pod 1:20 h, 22 ich prekonalo hranicu 1:21 h a priam neuveriteľných 44 sa dostalo pod 1:23 h. V cieli klasifikovali 100 pretekárov.

Líder svetového rebríčka chodcov Matej Tóth, ktorý je špecialista na 50 km, vo svojej štvrtej dvadsiatke v jarnej časti sezóny nenadviazal na výkony z predošlých troch. V polovici trate sa zosunul na 33. miesto a do konca pretekov sa už výraznejšie nezlepšil.

"Chýbala mi energia a aj keď som približne 4-minútové tempo na kilometer držal, nedokázal som už zrýchliť. V závere ma začal výrazne pobolievať zadný stehenný sval, zrejme z chladu a dažďa, preto som zvoľnil. Chcel som preteky dokončiť najmä pre družstvo. Našťastie, už bola v tom čase za mnou veľká medzera, takže napriek spomaleniu ma už nik nepredbehol," komentoval svoje tchaj-cchangské vystúpenie 31-ročný Tóth. Jeho tchajcchanské medzičasy - 5 km 20:22 (14. miesto), 10 km 40:20 (33.), 15 km 1:00:41 (30.).

O sedem miest za nim na 35. priečke skončil Anton Kučmín vo svojom druhom najlepšom čase kariéry 1:22:12 h. Za osobným rekordom z aprílových pretekov v Poděbradoch zaostal len o 13 sekúnd. "S výkonom som spokojný, v druhej polovici sa mi podarilo zrýchliť a predstihnúť zopár súperov. K úplnej spokojnosti mi chýba len o čosi lepšie umiestenie. Škoda, že som mal v závere znova drobné žalúdočné problémy, mohol z toho byť aj osobný rekord. Práve pre ne som musel tempo opatrne regulovať," prezradil Kučmín, ktorému v cieli dvadsiatky prišlo zle a musel vyprázdniť obsah svojho žalúdka.

Ďalší dvaja Slováci sa umiestnili až v ôsmej desiatke. Dušan Majdán, tiež špecialista na 50 km, skončil 73. za 1:26:12 h, nádejný Patrik Spevák bol o jednu priečku za ním, ale o vyše minútu si zlepšil osobný rekord na 1:26:15 h a o 15 sekúnd prekonal aj limit na augustové ME v Zürichu.

Dušan Majdán: "Príliš som nezaostal za osobným rekordom, takže som viacmenej spokojný. Jarná časť sezóny bola náročná, ale teraz je dôležité nazbierať sily a pripraviť sa dobre na ME v Zürichu."

Patrik Spevák: "Z osobného rekordu i limitu na európsky šampionát mám radosť. Verím, že som ešte nepovedal posledné slovo a budem napredovať."

Preteky na 20 km sa skončili pohromou pre viacerých favoritov. Olympijský šampióna vicemajster sveta z Moskvy na tejto trati Ting Čchen skončil až pätnásty, úradujúci svetový šampión Rus Alexander Ivanov súťaž nedokončil. Ešte 4 km pred cieľom išiel vo vedúcej skupine, no diskvalifikovali ho. Majster sveta z Moskvy na 50 km Robert Heffernan z Írska bol 23. (1:21:00), štvrtý z moskovského šampionátu na 20 km Portugalčan Joao Vieira sa vzdal, piaty z toho istého podujatia Denis Strelkov skončil 30. a úradujúci vicemajster Európy na 50 km Poliak Grzegorz Sudol dokonca až 62.

V súťaži junioriek na 10 km obsadila jediná Slovenka Monika Hornáková z Dubnice 34. miesto, ale časom 50:57 zaostala o 1:40 min za svojím osobným maximom. Preteky ovládli Číňanky, zvíťazila Tan-tan Tuan za 43:05 min, s náskokom 32 sekúnd pred Ťia-jü Jang.

Monika Hornáková: "V posledných dňoch som sa cítila zle, neviem, čomu to pripísať. Necítim sa ani chorá, ani unavená z tréningu a mala som pocit, že som sa aj dobre aklimatizovala. Žiaľ, celé preteky som sa cítila slabá. Som sklamaná."

26. ročník Svetového pohára v chôdzi v čínskom Tchaj-cchangu

Muži - 20 km: 1. Ruslan Dmytrenko (Ukr.) 1:18:37 h, 2. Ce-lin Cchaj (Čína) 1:18:52, 3. Andrej Ruzavin (Rus.) 1:18:59, 4. Jusuke Suzuki (Jap.) 1:19:19, 5. Miguel Ángel López (Šp.) 1:19:21, 6. Čen Wang (Čína) 1:19:40,... 28. Matej Tóth 1:21:33, 35. Anton Kučmín 1:22:12, 73. Dušan Majdán 1:26:12, 74. Patrik Spevák (všetci SR) 1:26:15 (osobný rekord).

Družstvá: 1. Ukrajina (Dmytrenko, Hlavan, Kovalenko/Losev, Liaščenko) 18, 2. Čína (Ce-lin Cchaj, Čen Wang, Ting Čchen/ Wej Jü, Tchung-ta Pien) 25, 3. Japonsko (Suzuki, Takahaši, Saito/Fudžisawa, Morioka) 35, 4. Kanada 36, 5. Rusko 50, 6. Španielsko 61,... 12. Slovensko (Tóth, Kučmín, Majdán/Spevák) 136.

Juniorky - 10 km: 1. Tan-tan Tuan 43:05 min, 2. Ťia-jü Jang (obe Čína) 43:37, 3. Anežka Drahotová (ČR) 43:40,... 34. Monika Hornáková (SR) 50:57.

Družstvá: 1. Čína (Tan-tan Tuan, Ťia-jü Jang/ Chaj-lu Cchun) 3, 2. Španielsko (Garcíová-Carová, Pérezová/Sánchezová-Pueblová) 13, 3. Austrália (Smithová, Montagová/Hoskingová) 20.