Brit Froome vyhral preteky Okolo Romandie, Yates Okolo Turecka

Až v záverečnej časovke sa Christopher Froome dostal pred Slovinca Spilaka a vyhral etapové preteky vo Švajčiarsku.

Víťaz jubilejného 100. ročníka cyklistických pretekov Tour de France Chris Froome vyhral aj preteky Okolo Romandie.(Zdroj: SITA/AP)

NEUCHATEL. Britský cyklista Christopher Froome obhájil triumf na pretekoch Okolo Romandie vo Švajčiarsku.

Rozhodol o tom v záverečnej nedeľňajšej časovke na 18,5 km v Neuchateli, ktorú vyhral s tesným náskokom pred Nemcom Tonym Martinom. Slovenský reprezentant Peter Velits podujatie nedokončil.

Preteky Okolo Romandie

Výsledky 5. etapy - časovky jednotlivcov na 18,5 km: 1. Chris Froome (V. Brit./Team Sky) 24:50, 2. Tony Martin (Nem./ Omega Pharma - Quick-Step) +1, 3. Jesse Sergent (N. Zél./Trek) +8, 4. Rigoberto Uran (Kolum./Omega Pharma - Quick-Step) +15, 5. Jon Izagirre (Šp./Movistar) +20, 6. Riccardo Zoidl (Rak./Trek) +29, 7. Simon Spilak (Slov./Katuša), 8. Rui Costa (Portug./Lampre) obaja +31, 9. Thibaut Pinot (Fr./FDJ.fr) +35, 10. Mathias Frank (Švajč./IAM Cycling) +36

Konečné poradie: 1. Froome 16:18:46, 2. Spilak +28, 3. Costa +1:32, 4. Frank +1:44, 5. Vincenzo Nibali (Tal./Astana) +1:48, 6. Benat Intxausti (Šp./Movistar) +1:52, 7. Jakob Fuglsang (Dán./Astana) +1:56, 8. Izagirre +2:07, 9. Jesus Herrada (Šp./Movistar) +2:15, 10. Pinot +2:31

V Turecku vyhral Yates

Brit Adam Yates sa stal celkovým víťazom pretekov Okolo Turecka a dosiahol prvý úspech svojej zatiaľ len päťmesačnej profesionálnej kariéry.

Záverečnú etapu v okolí Istanbulu vďaka skvelej práci celého tímu Omega Pharma-QuickStep vyhral ďalší britský cyklista Mark Cavendish, pre ktorého to bol štvrtý čiastkový úspech na tohtoročnej edícii pretekov Okolo Turecka.

Cavendish sa stal víťazom bodovacej súťaže o zelený dres. Slovák Juraj Sagan finišoval v nedeľu na 106. priečke a celkovo mu patrí 97. pozícia.

Cyklistické preteky Okolo Turecka

8. etapa (Istanbul - Istanbul, 121 km): 1. Mark Cavendish (V. Brit.) Omega Pharma-QuickStep 2:35:00 h, 2. Elia Viviani (Tal.) Cannondale, 3. Andrea Guardini (Tal.) Astana, 4. Kris Boeckmans (Belg.) Lotto-Belisol, 5. Greg Henderson (N. Zél.) Lotto-Belisol, 6. Theo Bos (Hol.) Belkin všetci čas ako víťaz, ... 106. Juraj Sagan (SR) Cannondale +1:19 min

Konečné poradie: 1. Adam Yates (V. Brit.) Orica GreenEDGE 30:26:22 h, 2. Rein Taaramae (Est.) Cofidis, Solutions Crédits +5 s, 3. Romain Hardy (Fr.) Cofidis, Solutions Crédits +39, 4. Davide Formolo (Tal.) Cannondale +40, 5. Davide Rebellin (Tal.) CCC Polsat Polkowice +44, 6. Juan José Cobo (Šp.) Torku Sekerspor +45, ... 97. Juraj Sagan (SR) Cannondale +42:06 min

Preteky v Karpatoch vyhral Mühlberger

Víťazom Karpatských pretekov kuriérov sa stal rakúsky cyklista Gregor Mühlberger z tímu Tirol Cycling. V záverečnej 6. etape tohto kvalitne obsadeného podujatia pre pretekárov do 23 rokov triumfoval Rumun Eduard Grosu, ktorý zvíťazil aj v sobotňejšej 5. etape.

Vďaka bonifikácií desiatich sekúnd Grosu stiahol náskok na vedúceho Mühlbergera na 4 sekundy, ale na celkové víťazstvo to 21-ročnému pretekárov tímu Vini Fantini Nippo nestačilo.

Celkovo tretiu priečku obsadil Poliak Przemyslaw Kasperkiewicz s odstupom 38 sekúnd. Spomedzi slovenských cyklistov bol v nedeľňajšej 6. etape najvyššie Erik Baška (Dukla Trenčín Trek) na 57. mieste.

V celkovom poradí bol najlepším Slovákom Ondrej Glajza jazdiaci v drese slovenskej reprezentácie. Skončil na 58. mieste s časovým mankom 6:25 min za víťazom.

Karpatské preteky kuriérov je jedno z najvýznamnejších meraní síl cyklistov do 23 rokov na území Európy. Viedli územím štyroch krajín vrátane Slovenska. Tento ročník sa začal v maďarskom Veszpréme a vyvrcholil v poľskom Tarnowe.

Karpatské preteky kuriérov

6. etapa (Dabrowa Tarnowska - Tarnów, 148 km): 1. Eduard Grosu (Rum.) 3:34:28 h, 2. Willi Willwohl (Nem.) 3. Amaury Capiot (Bel.) +2,...57. Erik Baška (SR) - rovnaký čas ako víťaz,...86. Ondrej Glajza (SR) +2:05.

Konečné poradie po 6. etape: 1. Gregor Mühlberger (Rak.) 16:05:40 h, 2. Eduard Grosu (Rum.) +4, 3. Przemyslaw Kasperkiewicz (Poľ.) +38, 4. Koen Bouwman (Hol.) +40, 5. Jochem Hoekstra (Hol.) +1:04, 6. Antoine Warnier (Bel.) +1:10,... 58. Ondrej Glajza +6:25, 68. Erik Baška +8:32, 90. Mário Daško +17:25.