Taliani spomínajú na Gire na Pantaniho, Quintana je mladý favorit

Taký mladý favorit na trojtýždňových pretekoch nebol roky. Nairo Quintana bude o titul súperiť s veteránmi Rodriguezom a Evansom.

Na archívnej snímke z 6. júna 1988 taliansky cyklista Marco Pantani počas 21. etapy pretekov Giro d´Italia.(Zdroj: archív TASR/AP)

BELFAST, BRATISLAVA. Taliani v ňom videli nového veľkého šampióna. Na bicykli bol divoch, bol nevypočitateľný a sám jazdil aj proti veľkej presile. Cyklistický pirát. Vo februári uplynulo desať rokov od smrti Marca Pantaniho.

Tohtoročné Giro si v troch etapách pripomenie výnimočného cyklistu stúpaniami, kde dosiahol najpamätnejšie víťazstvá - Oropa a Montecampione (finiš v 14. a v 15. etape).

V roku 1998 na Montecampione neúnavne útočil, aby sa striasol najväčšieho súpera Pavla Tonkova a jediný raz vyhral Giro.

O rok na to na Orope zmietol všetkých rivalov. Pred stúpaním mu spadla reťaz, musel zastať, stratil čas. I tak bol v cieli prvý, na ceste za víťazstvom predbehol 49 súperov a v celkovom hodnotení mal veľký náskok.

O päť dní ho po ďalšom etapovom triumfe z pretekov vylúčili. Mal príliš hustú krv. Čo mohlo byť spôsobené dopingom. Pozitívny test však Pantani nikdy nemal. Pantani zomrel v ústraní na predávkovanie kokaínom.

Traja favoriti

Na veľkých etapových pretekoch víťazia skúsení pretekári okolo tridsiatky. Hlavným favoritom na Gire je však iba 24-ročný Kolumbijčan Nairo Quintana. Za posledných desať rokov nevyhral žiadnu Grand Tour mladší jazdec. Vlani bol jediný, kto sa dokázal priblížiť na Tour k víťazovi Froomovi.

Otázna je však jeho aktuálna forma. V tomto roku veľa nesúťažil. Na Tirreno – Adriatico bol druhý a na Okolo Katalanska piaty.

„Všetci začíname na nule a každé veľké preteky prinášajú aj prekvapenia. Možno zvíťazí niekto, koho ani nepovažujete za favorita,“ odmietol na tlačovke Kolumbijčan, že by mal byť víťazom. Šéf jeho tímu opatrne hovoril o cieli byť medzi najlepšou trojicou.

Cadel Evans a Joauim Rodriguez

O prvenstvo by mali s Quintanom najviac bojovať veteráni – Cadel Evans a Joauim Rodriguez. Austrálčan síce má už 37 rokov, ale minulý týždeň vyhral Giro del Trentino. Jazdil veľmi odvážne a zdolal mnohých mladších súperov.

Rodriguez prichádza na Giro s jediným cieľom – konečne zvíťaziť. Deväťkrát už skončil na veľkých pretekoch v top 10, na pódiu stál trikrát. Chýba mu len víťazstvo. Giro mu vždy profilom vyhovovalo.

„Trasa je pripravená ako pre mňa. Je čas, aby som konečne vyhral,“ vraví Rodriguez pre cyclingnews. Na ardenských klasikách pred dvomi týždňami však mal dva pády a narazil si rebrá. „Odpočíval som a trénoval, už som v poriadku,“ tvrdí.

O prekvapenie by sa mohol postarať niektorý z ďalších Kolumbijčanov alebo dvoch silných Poliakov (Majka, Niemiec). Po rokoch sa vracia na Giro aj bývalý skvelý šprintér Alessandro Petacchi, ktorý na Gire vyhral 22 etáp.

Rozhodne posledný týždeň

Giro roky láka fanúšikov na náročné stúpania. S oveľa strmším sklonom ako bývajú na Tour de France. Tento rok má až sedem etáp cieľ v stúpaní.

Extrémne náročný bude opäť posledný týždeň. Rozhodujúce budú zrejme 16. a 20. etapa. Šestnásta kopíruje vlaňajšiu trasu cez priesmyky Gavia (2618 m), Passol delo Stelvio (2758 ) s cieľom na Val Martelllo (2059).

Pre snehovú búrku ju museli vlani organizátori okresať na minimum. V silnej metelici prišiel do cieľa neskorší víťaz Vincenzo Nibali. Teraz by snežiť nemalo, všetky tri priesmyky sú však náročné aj osve, nie to v krátkom slede za sebou.

"Táto etapa je zosobnením toho, čo znamená Giro d’Italia. Gavia a Stelvio sú mýtické kopce, kde túži vyhrať každý ambiciózny vrchár. Fausto Coppi, Andy Hampsten či Marco Pantani práve na týchto miestach získavali sekundy na svojich súperov," hovorí bývalý cyklista Luca Scinto.

Zoncolan je peklo

Giro tento rok ponúka vyše 10 ťažkých stúpaní. To najťažšie je však až na úplnom konci v 20. etape - Monte Zoncolan (1730 m). Nevyniká výškou, ani dĺžkou ale extrémne prudkým sklonom. Priemerný sklon 11,9 percenta v takej dĺžke na trojetapových pretekoch nenájdete.

Za menej ako osem kilometrov prekonajú cyklisti vyše tisíc výškových metrov. Aj profesionáli majú problém vyšliapať hore a na bicykle si dávajú prevody z horských bicyklov.

„Je to najťažší kopec, aký som kedy išiel,“ vravel Quintana, keď tento rok v rámci prípravy vyšliapal hore.

V roku 2011 tu zvíťazil Španiel Igor Anton. „Bolo to čisté utrpenie, peklo,“ vravel v cieli Anton. „Máte pocit, že sa to nikdy neskončí. Neviem, či niekde je ťažší kopec.“

Víťaza Gira spoznáme 1. júna v Terste. Na štarte tento rok nie je ani jeden slovenský cyklista.