Česi prehrali so Švédmi po nájazdoch

Čech Jakub Hertl skóroval už v 1. minúte zápasu.
Čech Jakub Hertl skóroval už v 1. minúte zápasu. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|11. máj 2014 o 19:59

Švédi prehrávali s Čechmi už 1:3, predĺženie si vynútili dvomi využitými presilovkami.

Reprezentanti Švédska zvíťazili v nedeľňajšom stretnutí A-skupiny na 78. majstrovstvách sveta v hokeji nad hráčmi Česka 4:3 po samostatných nájazdoch.

O dvoch bodoch pre Švédov rozhodol v rozstrele Joachim Lindström, ktorý skóroval aj v riadnom hracom čase a pridal aj jednu asistenciu.

Víťazný samostatný nájazd

Švédi prehrávali v dueli už 1:3, ale dokázali sa dotiahnuť vďaka dvom úspešným presilovým hrám.

Samostatný nájazd Linusa Klasena

Lídrom A-skupiny je po stretnutiach 2. kola Nórsko so šiestimi bodmi, Švédsku patrí druhá pozícia (5 bodov), Česku štvrtá (3 body).

B-skupina

Švédsko - Česko 4:3 sn (1:2, 1:1, 1:0 - 0:0, 1:0)

Góly: 12. Möller (Backlund), 37. Möller (Ericsson, Lindström), 49. Lindström (Nygrén, Möller), roz. nájazd Lindström - 1. Hertl (Němec, Rolinek), 20. Hudler (Ševc, Kovář), 32. Zaťovič (Hertl, Němec). Rozhodovali: Gofman, Olenin (obaja Rus.) - Fluri (Švaj.), Schrader (Nem.), vylúčení: 6:4, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, 6018 divákov

Švédsko: Nilsson Gustafsson, Ekholm, Fransson, Erixon, Ahnelöv, Rahimi, Nygrén Lindström, Backlund, Möller Ericsson, Järnkrok, Nyquist Hjalmarsson, Sjögren, Axelsson Danielsson, Lundqvist, Klasen - Rasmussen

ČR: Salák - Kindl, Němec, Ševc, Vitásek, Zámorský, Kolář, Jordán - Jágr, Rolinek, Hertl Sobotka, Červenka, Klepiš Sekáč, Novotný, Hudler - Petružálek, Jan Kovář, Zaťovič

Českí hokejisti dvíhali ruky nad hlavu už v 8. sekunde stretnutia. Hertl po vyhratom úvodnom buly našiel voľný priestor, prebral prihrávku od Němca v nájazde a strelil druhý najrýchlejší gól v histórii svetových šampionátov.

Švédom sa proti dobre organizovanej českej hre len ťažko presadzovalo, no v 12. minúte našiel recept po Backlundovom neúspešnom pokuse Möller. Dvadsaťpäť sekúnd pred prvou sirénou si však Hudler vykorčuľoval po prihrávku na ľavý kruh a po Kovářovom prisunutí nedal strelou z prvej Nilssonovi šancu - 1:2.

Aj v druhej tretine sa hral rýchly hokej s bohatou porciou gólových akcií. Skóre sa menilo až v 32. minúte, keď ďalšiu presnú Němcovu prihrávku premenil na gól Zaťovič. "Tre Kronor" v závere zovreli Čechov v obrannom pásme a z tlaku vyťažili druhý gól, cez Backlundovu clonu prepasíroval puk do siete opäť Möller.

V 49. minúte Nygrén naservíroval puk pred opustenú bránku Lindströmovi a ten gólom na 3:3 poslal duel do predĺženia. Ani ďalších päť minút ofenzívneho hokeja víťaza neurčilo, dvojbodové rozuzlenie v prospech Švédov zariadil Joakim Lindström.