Slováci nezvládli záver a prehrali s Francúzskom 3:5

Slováci s Francúzskom viedli už 3:1. Napokon prehrali 3:5.
Slováci s Francúzskom viedli už 3:1. Napokon prehrali 3:5. (Autor: TASR)
Sportnet|12. máj 2014 o 12:00

Ani vedenie 3:1 našim na body v zápase s Francúzskom nestačilo. Vůjtek: Teraz nás čaká tvrdý boj o záchranu.

MS v Minsku - skupina A

Slovensko - Francúzsko 3:5 (1:0, 2:1, 0:4)

Góly a asistencie: 16. Nagy (Sloboda), 24. Nagy (Šatan), 37. Šatan (Miklík, Valach) - 27. Amar (Desrosiers, T. da Costa), 51. Amar (Guttig), 51. Roussel (Besch), 57. Fleury (Guttig, T. da Costa), 60. Roussel

Rozhodcovia: Kaval, Patafie (obaja USA) - Deďuľja (Biel.), Fluri (Švajč.), vylúčení: 7:5, presilovky: 1:3, oslabenia: 1:0

Slovensko: Laco - Sloboda, Ďaloga, Brejčák, Marinčin, Valach, Švarný, Čerešňák - Šatan, Hrivík, Nagy - Pánik, Viedenský, Tatar - Miklík, Marcinko, Réway - Skokan, Mikúš, Tybor - Šťastný

Francúzsko: Huet - Manavian, Amar, Auvitu, Besch, Janil, Chakiachvili, Fauvel - Treille, Meunier, Desrosiers - Rousell, S. da Costa, Bellemare - Fleury, Guttig, T. da Costa - Berthon, Ritz, Raux - Henderson

((foto))

Slovenskí hokejoví reprezentanti na majstrovstvách sveta v bieloruskom Minsku stále čakajú na prvé víťazstvo.

V treťom stretnutí v základnej A-skupine prehrali s Francúzskom 3:5, keď súper otočil skóre štyrmi gólmi v záverečnej desaťminútovke.

Nagy dal gól v oslabení

Zverenci trénera Vladimíra Vůjteka sa presadili a hernú prevahu v prvej tretine premenili na gól Ladislava Nagya po sóle vo vlastnom oslabení.

Ten istý hráč potom pridal svoj druhý presný zásah a hoci Francúzi v presilovke znížili, ich aktivitu v druhej časti zabrzdil gólom na 3:1 kapitán Miroslav Šatan (v zápase 1+1).

Francúzi zápas otočili

Francúzi ale predviedli v záverečnej tretine dokonalý obrat, keď najskôr v priebehu 26 sekúnd v presilovkách vyrovnali a necelé štyri minúty pred koncom rozhodol o ich triumfe Damien Fleury. Slováci potom ešte inkasovali na 3:5 pri hre bez brankára.

Slovensko odohrá svoj štvrtý duel na šampionáte v stredu o 19.45 SELČ proti Nórsku. Francúzov čaká o deň neskôr o 19.45 h súboj so Švédskom.

Povedali po zápase

Miroslav Šatan (útočník a kapitán SR, zdroj: RTVS): "Opäť sme mali zbytočne vylúčenia, Francúzi využili presilovky a rozhodli. Pri našich početných výhodách chýbal už iba gól. Vyrovnaním na 3:3 sa Francúzi dostali ´na koňa´, my sme hrali nervózne a robili zbytočné fauly. V tretej časti to bol z našej strany veľmi zlý výkon. Máme mužstvo, ktoré sa prebudováva, takéto veci sa dajú čakať. Hlavy vešať nebudeme, turnaj pokračuje ďalej. Čaká nás ďalší duel a v ňom nesmieme robiť chyby."

Vladimír Vůjtek, tréner SR /zdroj: RTVS/:"Je to ťažko pochopiteľné. Ešte desať minút pred koncom to vyzeralo, že to v pohode zvládneme. Francúzi ale vyrovnali a potom sme už nemali sily zápas dotiahnuť do úspešného konca. Musíme otvorene povedať, že sme nehrali dobre celých šesťdesiat minút. Máme tu dvanásť nováčikov a skúsenosti chýbajú. Je to už tretí zápas, ktorý nám ušiel na konci, vždy urobíme nejakú zbytočnú chybu alebo zbytočný faul. Sme v kritickej situácii. Teraz nás čaká tvrdý boj o záchranu. Výsledky nie sú dobré, aj keď nehráme zle. Musíme pracovať na tom, aby sme chlapcov vrátili na úroveň spred týždňa."

Dave Henderson (tréner Francúzska): "Po prehre s Talianskom sme mali pohovor s hráčmi a povedali sme si pár vecí. Dnes sme od druhej tretiny začali lepšie korčuľovať. Vyšla nám presilovka o dvoch hráčov. Ukázal sa charakter nášho tímu. Sme veľmi šťastní z tohto výsledku."

Ladislav Nagy, autor dvoch gólov SR /zdroj: RTVS/: "Chlapci si musia vstúpiť do svedomia. Nemôžeme hrať polovicu zápasu v oslabení, nesmieme robiť takéto fauly. Keď vyhrávame 3:1, už to musíme dotiahnuť. Ale prišli oslabenia a nezvládli sme ich. Musíme ešte bojovať v každom ďalšom zápase."

Richard Pánik, útočník SR /zdroj: RTVS/: "Prestali sme hrať, oni využili presilovku piatich proti trom, my nie a to bol kľúčový moment. V takýchto dôležitých zápasoch nesmieme byť toľko vylučovaní. S týmto sme nepočítali, musíme teraz bodovať v ďalších zápasoch."

Ján Laco, brankár SR /zdroj: RTVS/: "Zase ten záver... Na takomto podujatí nemôžeme hrať toľko oslabení. To je samovražda a dnes sa to opäť potvrdilo. Išli sme do zápasu s tým, že chceme vyhrať, urobiť pre to všetko, ale asi sme neurobili."

Tomáš Tatar (útočník SR): „Vedieme 3:1, urobíme fauly, dostaneme dva góly a je vyrovnané. Mohli sme sa dostať do zápasu ešte pri našej presilovke o dvoch hráčov, ale na rozdiel od nich sme nedali góly. Keď už niekto vyrovná z 1:3 na 3:3, nakopne ho to a hrá oveľa lepšie. Zápas nás mrzí, rovnako aj to, že vedieme vo všetkých stretnutiach a napokon ich prehráme. Musíme začať zbierať body, lebo to nebude dobré.“

Michel Miklík (útočník SR): „Vôbec sme nezvládli tretiu tretinu. Zápas sme mali v pohode dohrať, asi sme si mysleli, že sa nič nestane. Zbytočné vylúčenia dostali súpera na koňa. Prestali sme korčuľovať a z toho pramenili vylúčenia. Stále hovoríme o tom, že by sme mali hrať šesťdesiat minút. Príde však zápas a nie je to tak.“

Marek Hrivík (útočník SR): „Teraz to budeme mať náročné, ale verím, že tento tím to môže zvládnuť v každom zápase. Musíme hrať najlepšie ako vieme.“

Juraj Valach, obranca SR: "V tretej tretine sme doplatili na ľahkovážnosť z našej strany. Dali sme im možnosť hrať presilovku o dvoch hráčov, čo využili. To bola naša blbosť, tam sme výsledok stratili. Potom sme sa už z toho nevedeli spamätať. Zaplatili sme za našu neskúsenosť, máme v tíme veľa nováčikov, ktorí ešte takéto zápasy nehrali. Nechcem sa vyhovárať, to je jednoducho fakt."

Online prenos

Zápas sa skončil. Slovensko - Francúzsko 3:5.

60. min. - Francúzi do prázdnej bránky stanovili na 5:3. Gól strelil Roussel.

59. min. - Slováci hrajú bez brankára, na ľade tak máme šesť korčuliarov.

pucik_15.jpg 57. min. - Francúzi dokončili obrat na 4:3. Sám pred Lacom zostal Fleury a pretlačil puk do našej bránky.

54. min. - Presilovku 5:3 majú teraz možnosť využiť naši. Ani Hrivík, ani Miklík sa nepresadili, Francúzi sa oslobodili.

pucik_15.jpg 51. min. - V priebehu 26 sekúnd sme stratili dvojgólové vedenie a Francúzi vyrovnali na 3:3. V presilovke sa trafil Roussel. V rovnakom čase vyrovnali na 3:3 aj domáci Bielorusi so Švajčiarmi v skupine B.

pucik_15.jpg 51. min. - Francúzi hrali po ďalšom vylúčení Ďalogu presilovku 5:3. Druhý gól v zápase strelil opäť Amar.

49. min. - Za hákovanie pôjde na trestnú lavicu opäť náš obranca Juraj Valach.

46. min. - Do strkanice pred Huetom sa dostal Viedenský. V zápase sa začína pritvrdzovať.

45. min. - Peknú šancu si spoza Huetovej bránky vypracoval Hrivík. Vystrelil však len do francúzskeho brankára.

41. min. - Začala sa tretia tretina. Francúzi sa určite budú snažiť vyrovnať, do konca zápasu je stále ďaleko.

Marek Hrivík, center prvého slovenského útoku, po II. tretine pre RTVS povedal: „Mojou úlohou počas presiloviek je byť pred bránkou a zakrývať výhľad brankárovi, aby nevidel prihrávky. Francúzi sú nebezpeční, snažia sa hrať cez stred. Musíme s nimi korčuľovať, nemôžeme robiť chyby v tretine. Skúsime ešte dať nejaké góly.“

Skončila sa druhá tretina. Slovensko - Francúzsko 3:1 na góly, 12:16 na strely na bránku, 22:8 na vyhraté vhadzovania.

40. min. - Slováci dovolili v posledných sekundách Francúzom dve veľké šance. Stav zostáva nezmenený, vedie 3:1.

pucik_15.jpg 37. min. - Po prihrávke od Miklíka sa v presilovke trafil aj náš kapitán Miroslav Šatan. Vedieme momentálne 3:1.

Šatan 3:1.

36. min. - Po faule na Viedenského si presilovku opäť zahrajú aj naši hokejisti. Na vylúčenia je momentálne pomer 5 našich ku trom Francúzom.

34. min. - Francúzi našich ďalej tlačia, momentálne sú výrazne aktívnejší a Laco má neustále veľa práce. Šatan pri snahe vyhodiť puk zlomil hokejku.

31. min. - Vďaka sérii presiloviek sú Francúzi vo výraznom tlaku. V druhej tretine vedú na strely na bránku 9:3, darí sa im aj pri vhadzovaniach 8:4.

29. min. - Už päť Slovákov sa muselo posadiť na trestnú lavicu, rozhodcovia si našich vychutnávajú. Posledným vylúčeným je momentálne Marinčin.

pucik_15.jpg 27. min. - Vylúčenie Karola Slobodu Francúzi potrestali gólom. Presne sa trafil od modrej Amar.

25. min. - Už štvrté vylúčenie našich v zápase. Na trestnú lavicu ide obranca Karol Sloboda.

pucik_15.jpg 24. min. - Po výbornej prihrávke od Miroslava Šatana sa opäť presadil sám pred Huetom Ladislav Nagy. Vedieme 2:0.

Nagy 2:0.

23. min. - Vylúčený Tomáš Tatar je na ľadovej ploche, Francúzom sa nič väčšie počas presilovky vymyslieť nepodarilo.

21. min. - Druhú tretinu začíname v oslabení, prvú strelu Ján Laco bez problémov chytil.

Ladislav Nagy, strelec slovenského gólu, po I. tretine pre RTVS povedal: „Vystrelil som a padlo to tam, som rád. Musíme zlepšiť korčuľovanie, nejako stojíme. Francúzi hryzú. Spravili sme zbytočné fauly. Keď budeme hrať 5 na 5, nemáme sa čoho báť. Miro Šatan sa strelecky musí chytiť (úsmev, pozn.), v presilovke som mu to tam trikrát hodil. Dúfam, že mu to padne.“

Chyba francúzskeho brankára Hueta.

Prvá tretina sa skončila. Slovensko - Francúzsko 1:0 na góly, 6:6 na strely na bránku, 15:8 na vyhraté vhadzovania.

20. min. - Veľkú šancu mal pol minúty pred koncom Fleury, Ján Laco však výborne zasiahol a puk chytil. Na trestnú lavicu ide ešte pred koncom tretiny Tomáš Tatar.

pucik_15.jpg 16. min. - V oslabení sa trafil Ladislav Nagy. Podarilo sa mu pri vylúčení Skokana zaútočiť a strelou prekonal Hueta.

Nagy 1:0.

15. min. - Počas úvodnej štvrťhodiny sme Francúzov jednoznačne prestrieľali 8:2. Naši vedú aj v štatitike vyhratých vhadzovaní 7:5. Prvým vylúčeným z našich je Dávid Skokan a Francúzi si tak zahrajú presilovku.

10. min. - Veľmi dobre dnes hrá naša druhá formácia Tatar, Pánik, Viedenský. Veľmi dobre svojou aktivitou dopľňa prvý útok.

8. min. - Presilovku hráme veľmi aktívne, Sloboda, ale ani Šatan puk po svojich strelách do siete však nedostali.

7. min. - Aj druhú presilovku v zápase si zahrajú Slováci. Našim presilovkovým formáciam sa darí Francúzom zatlačiť, ale gól to ešte neprinieslo.

3. min. - Prvú presilovku v zápase si zahrajú hokejisti Slovenska po faule na Marinčina. Fauloval útočník Treille.

1. min. - Slováci začali zápas náporom a s pukom na vlastných hokejkách. Zaujal najmä druhý útok Tatar, Pánik, Viedenský.

0. min. - Hokejisti oboch mužstiev vykorčuľovali na ľadovú plochu. O pár minút sa zápas začne.

15:24 - "Musíme viac útočiť, musia nám pomôcť aj obrancovia," povedal pred zápasom RTVS Ladislav Nagy. "Ak strelíme dva rýchle góly a potom sa položia," dodal.

Všetko, čo potrebujete vedieť o MS v hokeji 2014 na jednom mieste

Všetko o MS v hokeji 2014

12:00 - Tréner Vladimír Vůjtek by mal proti Francúzom postaviť rovnakú zostavu, aká dohrala zápas proti Kanade.

Na včerajšom tréningu korčuľovala formácia Viedenského s Pánikom a Tatarom na krídlach, Réway vedľa Marcinka s Miklíkom a Mikúš v žltej formácii s Tyborom a Skokanom.

Bez zmeny bol aj prvý útok Hrivíka so Šatanom a Nagyom. Na tréningu nechýbali ani Haščák a Mihálik, ktorí ešte nie sú zapísaní na súpiske. Čakajú, ako sa vyvinie situácia v zámorí. Chytať bude opäť Ján Laco. Čítajte viac.

11:59 - Francúzsky káder nie je iba o známom brankárovi Cristobal Huet. Silu majú aj v útoku, ktorý vedú agilní útočníci Stéphane da Costa, ten dal na šampionáte už dva góly, a Antoine Roussel. Obaja hrajú v NHL, najmä druhý patrí k oporám Dallasu. Čítajte viac.