Anglicko má plán, ako sa stať majstrom sveta. V Katare

Rooney je najväčším esom Anglicka.
Rooney je najväčším esom Anglicka. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|15. máj 2014 o 16:09

Angličania majú skvelú ligu, no ich reprezentácia na najlepších nestačí. Za osem rokov sa to má v Katare zmeniť.

BRATISLAVA. Na ôsmich veľkých turnajoch v rade nepostúpila anglická reprezentácia ďalej ako do štvrťfinále. Naposledy sa jej to podarilo v roku 1996, keď na domácom európskom šampionáte vypadla v semifinále.

Pritom anglické kluby v poslednom desaťročí dominujú. Od sezóny 2004/2005 bolo až sedem finálových zápasov Ligy majstrov s anglickou účasťou, kluby Premier League si pripísali tri celkové triumfy.

V rokoch 2006, 2007 a 2008 sa Angličanom podaril svetový unikát - v priebehu troch rokov si finále najprestížnejšej klubovej súťaže zahrali štyri kluby z Premier League (Arsenal, Liverpool, Manchester United, Chelsea).

Oporami v najlepších anglických kluboch sú však prevažne legionári a aj preto čaká hrdý Albión na reprezentačný úspech už takmer polstoročie.

Anglický titul pre cudzincov

Majstrovské oslavy futbalistov Manchestru City ešte ani nestačili doznieť a britské médiá začali upozorňovať na súvislosti, ktoré anglickú futbalovú verejnosť tešiť nemôžu.

V základnej zostave čerstvých majstrov pravidelne nastupoval jediný domáci futbalista - brankár Joe Hart. Z hráčov v poli nik. Zo všetkých 102 ligových gólov City strelil len jediný Angličan, keď sa presadil krídelník James Milner. „Bol to skvelý ročník, no je dosť deprimujúce, keď ligu vyhrá klub s jedným-dvomi domácimi hráčmi,“ cituje denník Telegraph predsedu Anglickej futbalovej asociácie Grega Dyka.

Denník Daily Mail priniesol alternatívnu ligovú tabuľku zostavenú z výsledkov, ktorými by všetky zápasy Premier League skončili, ak by sa odrátali góly legionárov. Manchester City by v nej skončil tretí od konca a vypadol by do druhej ligy. Chelsea by skončila deviata, Arsenal jedenásty. Suverénnym majstrom by sa stal Liverpool.

Práve Liverpool má spolu s Manchestrom United najväčšie zastúpenie v kádri Anglicka pre svetový šampionát - Liverpool dodal piatich, United štyroch.

Trojica zo Southamptonu

Silná trojka Arsenal, Chelsea a Manchester City má v nominácii dokopy len šesť hráčov. Pre porovnanie, presne toľko má v kádri Talianov len samotný Juventus či v kádri Nemcov Borussia Dortmund, Bayern Mníchov dokonca ešte o hráča viac. Trojica Real-Atlético-Barca má v španielskej nominácii 15 hráčov.

Súčasnú situáciu najlepšie symbolizuje paradox v Arsenale a Manchestri City. Oba kluby budú mať v kádri Anglicka len po dvoch hráčoch, no Arsenal bude mať až troch hráčov v nemeckom drese a trojica zo City zas bude reprezentovať Španielsko.

V najlepších kluboch Premier League len zriedka hrajú kľúčovú úlohu domáci futbalisti, anglický reprezentačný tréner Roy Hodgson preto musí hľadať aj v priemernejších kluboch. Napríklad Southampton bude v Brazílii zastupovať až trojica – útočník Rickie Lambert, záložník Adam Lallana a 18-ročný ľavý obranca Luke Shaw.

V roku 2012 dokonca Hodgson do kádra pre Euro 2012 zaradil aj brankára vtedy ešte druholigového Norwichu Johna Ruddyho.

Legionárske výbery

Takáto situácia je pre najlepšie anglické kluby už symptomatická a začala už koncom deväťdesiatych rokov. V roku 1999 postavila londýnska Chelsea ako prvý anglický klub v histórii základnú zostavu bez jediného Angličana.

Ešte ďalej zašiel v roku 2005 kouč Arsenalu Arséne Wenger, z legionárov bola zložená kompletná šestnástka hráčov nominovaných na zápas proti Crystal Palace. „Nepozerám na to, aký má hráč pas. Zaujíma ma len jeho kvalita a prístup,“ obhajoval sa vtedy Wenger.

Štúdia BBC koncom minulého roka vyrátala, že anglickí futbalisti odohrajú v priemere iba 32 percent z celkového času odohratého v Premier League, v porovnaní s 59 percentami v Španielsku či 50 percentami, ktoré odohrajú nemeckí hráči v Bundeslige.

6 plus 5

Prezident Anglickej futbalovej asociácie Greg Dyke prišiel pred pár dňami s návrhom vytvoriť ligu B-tímov klubov Premier League, ktorá by bola súčasťou anglického ligového systému. Tiež chce obmedziť počty cudzincov v kluboch. „Ak urobíme dostatočné zmeny, verím, že vyhráme svetový šampionát v roku 2022 v Katare,“ povedal Dyke pre časopis Perform.

Predseda Medzinárodnej futbalovej federácie Sepp Blatter minulý mesiac znovu otvoril tému legionárskych kvót. Navrhuje pravidlo „6 plus 5“, podľa ktorého by kluby museli mať na ihrisku aspoň šesť domácich futbalistov.

Pred štyrmi rokmi bol jeho návrh potlačený do úzadia kvôli tomu, že je v rozpore zo zamestnaneckými a pracovnými zákonmi v Európskej únii.

Turecko však jej členom nie je a podobné pravidlo tam platí už dva roky. Tamojšie kluby môžu mať v kádri nanajvýš desať cudzincov, priamo na trávniku maximálne šesť. „Táto téma ešte zďaleka nie je uzavretá,“ napísal koncom apríla Blatter v týždenníku FIFA.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Futbal»Anglicko»Anglicko má plán, ako sa stať majstrom sveta. V Katare