Lotyšsko zdolalo USA 6:5, Kanada nedala šancu Dánom

Hokejisti Kanady zvíťazili na MS nad Dánskom 6:1 a sú na čele A-skupiny.

Kanaďan Alex Burrows.(Zdroj: TASR)
TOP zájazd na zápas Real Madrid vs PSG >>

MINSK. Hokejisti Lotyšska v gólovo úrodnom zápase zdolali na MS v Minsku reprezentáciu USA 6:5 a na konte majú už 9 bodov. Američania nastúpia v piatok o 15.45 SELČ proti Kazachstanu, Lotyši sa v sobotu o 11.45 stretnú s Ruskom.

B-skupina:

USA - Lotyšsko 5:6 (1:2, 2:1, 2:3)

Góly: 17. Smith (Gardiner), 29. Nelson (Jones), 31. Johnson (Smith, Trouba), 54. K. Hayes (Jones, Abdelkader), 59. Nelson (Gaudreau, Jones) 16. Meija (Berzins), 19. M. Redlihs (Keninš, Daugavinš), 29. Niživijs (Vasiljevs), 52. Daugavinš (J. Redlihs.), 55. Girgensons (Meija), 58. Vasiljevs (Cipulis). Rozhodcovia: Bulanov, Olenin (obaja Rus.) Leermakers (Hol), Valach (SR), vylúčení na 2 min.: 5:8, navyše DeKeyser (USA) 10 min za úder do hlavy a krku, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, 11.814 divákov.

USA: Thomas Trouba, DeKeyser, Jones, McCabe, Petry, Gardiner, Donovan Johnson, Nelson, Smith K. Hayes, Gaudreau, Abdelkader Stapleton, Wingels, Mueller McDonald, Trocheck, Shore J. Hayes

Lotyšsko: Gudlevskis Galvinš, Kulda, Sotnieks, Pujacs, J. Redlihs, M. Jass, Lavinš Daugavinš, M. Redlihs, Keninš Stals, Girgensons, Indrašis Vasiljevs, Niživijs, Cipulis Džerinš, Lipsbergs, Meija Berzins.

Američanom hra bez brankára nepomohla

V prvej polovici úvodnej časti obe mužstvá nevyužili po jednej presilovke, no potom už diváci videli aj góly. V 16. minúte pri signalizovanom vylúčení Mejia otvoril skóre. Náskok Lotyšov však trval len minútu, keďže po ideálnej prihrávke Gardinera premenil krátky únik Smith - 1:1. Ešte do prvej prestávky však Lotyši získali svoj náskok späť. Po chybe v rozohrávke Američanov najskôr brankár Thomas zneškodnil strelu Keninša, no na dorážku Redlisha už nedosiahol - 1:2. Zaskočeným Američanom pridal v 29. minúte tretí gólový úder Niživijs, ktorý využil nedôrazné bránenie súpera. Favorit stretnutia sa však nevzdal.

Američania rýchlo vyrovnali skóre. V 29. minúte využil presilovku Nelson a o dve minúty neskôr sa takisto v početnej výhode presadil Johnson a bolo 3:3. Gólovo úrodný zápas pokračoval aj v tretej tretine. Lotyši získali vedenie po individuálnej akcii Daugavinša v 52. minúte, no na jeho zásah odpovedal v 54. minúte strelou bez prípravy Seth Jones - 4:4. Gólová prestrelka vyvrcholila v záverečných minútach, keď Lotyšom vrátil vedenie Girgensons a krátko po ňom sa presadil aj Vasiljevs - 4:6. Američania skúsili hru bez brankára, počas ktorej Nelson skorigoval na konečných 5:6.

Kanada zdolala Dánov

Hokejisti Kanady zvíťazili na MS v Minsku nad Dánskom 6:1 a usadili sa na čele A-skupiny. Tromi gólmi sa o víťazstvo zámorského tímu pričinil útočník Cody Hodgson.

Kanaďania nastúpia v piatok o 15.45 SELČ proti Taliansku, Dáni budú hrať v sobotu o 15.45 proti Čechom.

A-skupina:

Kanada - Dánsko 6:1 (1:0, 1:1, 4:0)

Góly: 6. Hodgson (Kadri, Ellis), 26. Hodgson, 42. Read (Turris, Chimera), 44. Read (Turris, Myers), 49. Huberdeau (Rielly, Ellis), 51. Hodgson (Garrison, Kadri) 10. N. Jensen (Madsen, Staal). Rozhodovali: Dremejl (Slov.), Šindler (ČR) Puolakka (Fín.), Raming (Rus.), vylúčení na 2 min.: vylúčení na 2 min.: 4:4, presilovky: 1:0, oslabenia: 1:0.

Kanada: Scrivens Bieksa, Garrison, Coburn, Myers, Ellis, Gudbranson, Rielly Schenn, Burrows, MacKinnon Turris, Read, Chimera Hodgson, Brouwer, Kadri Huberdeau, Monahan, Ward Scheifele

Dánsko: Galbraith Larsen, Lassen, Lauridsen, Kristensen, Bruggisser, Jesper B. Jensen, Lauridsen Green, M. Poulsen, Christensen N. Jensen, Staal, Madsen Hansen, Spelling, Boekder Storm, Bjorkstrand, A. Poulsen.