Švédi tromfli Francúzov, Fínsko zdolalo Bielorusov

Brankár Fínov Rinne si okrem čistého konta pripísal aj asistenciu na víťaznom góle.Švédi vedú našu skupinu.

Kontiola pokoril domácich dvoma gólmi.(Zdroj: TASR)
Zájazd na AC MILAN - AS RÍM za skvelú cenu 125€ >>

MINSK. Hokejisti Švédska zvíťazili vo štvrtkovom stretnutí na MS v Minsku nad Francúzskom 2:1 a zásluhou trojbodového zisku sa usadili na čele A-skupiny. O svojom triumfe rozhodli severania v druhej tretine dvoma gólmi v rozpätí 17 sekúnd, Francúzi stihli už len znížiť zásluhou Stéphaneho da Costu. Ďalším súperom "troch koruniek" bude v piatok o 19.45 Slovensko, Francúzi si v sobotu zmerajú sily s Nórskom.

A-skupina:

Švédsko - Francúzsko 2:1 (0:0, 2:0, 0:1)

Góly: 36. Lundqvist (Klasen, Rasmussen), 36. Möller (Andersen, Lindström) - 45. S. da Costa. Rozhodcovia: Jeřábek (ČR), Rantala (Fín.) - Carnathan (USA), Hull (Kan.), vylúčení: 4:5 na 2 min, navyše: Rousell (Fr.) za nešportové správanie, presilovky a oslabenia: 0:0.

Švédsko: Nilsson Ekholm, Fransson, Burström, Andersen, Erixon, Nygren - Lindström, Backlund, Möller Ericsson, Sjögren, Hjalmarsson - Klasen, Järnkrok, Nyquist - Axelsson, Lundqvist, Rasmussen

Francúzsko: Hardy - Manavian, Amar, Auvitu, Besch, Janil, Chakiachvili, Fauvel Treille, Meunier, Desrosiers Rousell, S. da Costa, Bellemare Fleury, Guttig, T. da Costa Henderson, Ritz, Raux

V Čižovke sa hral od úvodu opatrný a veľmi taktický hokej. Švédi sa akokeby šetrili na piatkový duel so Slovenskom a tak aktívnejším dojmom pôsobili Francúzi. Reprezentanti krajiny "galského kohúta" robili problémy švédskej defenzíve najmä neustálym korčuľovaním a včasným napádaním pri rozohrávke súpera. Veľké šance si Francúzi vytvorili najmä v dvoch presilových v druhej polovici prvej dvadsaťminútovky. Proti pozornému Nilssonovi v bránke "Tre Kronor" postupne neuspeli Teddy da Costa, Bellemare a ani Rousell. Severania hrozili najmä z rýchlych kontier, ale Francúzov viackrát podržal dôležitými zákrokmi gólman Hardy.

Švédi vedú skupinu

V druhej tretine mohli skóre otvoriť ako prví Francúzi, ale po strele Rousella zazvonila iba horná žŕdka švédskej bránky. Heslo "nedáš-dostaneš" následne platilo dvojnásobne. N

ajskôr tvrdú strelu Klasena šikovne tečoval kapitán Lundqvist a prekvapil Hardyho - 1:0. Severania zvýšili svoj náskok už o 17 sekúnd neskôr, keď hneď po vhadzovaní založil rýchlu akciu Lindström a po presnej Andersenovej prihrávke skóroval druhý najproduktívnejší Švéd na šampionáte Möller. V závere druhej tretiny si neudržal nervy na uzde najlepší Francúz v zápase Rousell, ktorý dostal za protesty osobný trest a oslabil tak svoj tím.

Zverencom trénera Hendersona sa podarilo znížiť v 45. minúte, keď puk po chybnej rozohrávke Erixona zachytil na útočnej modrej čiare Stéphane da Costa a po samostatnej akcii bekhendom prekonal Nilssona.

V 51. minúte mal veľkú šancu vyrovnať Bellemare, ale v rozhodujúcom momente mu puk skĺzol z hokejky. Francúzi potom zatlačili svojho súpera do jeho obranného pásma, z množstva šancí však nedokázali využiť ani jednu. Švédi si už potom tesné vedenie v dramatickom závere dokázali udržať a zásluhou plného trojbodového zisku sa usadili na čele A-skupiny.

Fínov ťahal Kontiola

Hokejisti Fínska zvíťazili na MS v Minsku nad domácimi Bielorusmi 2:0 a v tabuľke B-skupiny majú na konte 6 bodov. Rovnaký bodový súčet má aj ich súper. Brankár Fínov Rinne si okrem čistého konta pripísal aj asistenciu na víťaznom góle.

Fíni sa v piatok o 19.45 SELČ stretnú so Švajčiarmi, Bielorusi budú hrať v sobotu o 15.45 s Nemeckom.

B-skupina:

Fínsko - Bielorusko 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)

Góly: 17. Kontiola (Mäntylä, Rinne), 60. Kontiola (Lehterä). Rozhodcovia: Brüggemann (Nem.), Kaval (USA) Dahmen (Švéd.), Lederer (ČR), vylúčení na 2 min.: 6:4, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 14.447 divákov.

Fínsko: Rinne Hietanen, Mäntylä, Karalahti, Ohtamaa, Marttinen, Kivistö, Lajunen Komarov, Kontiola, Lehterä Salomäki, Jokinen, Pakarinen Jormakka, Immonen, Huhtala Sallinen, Savinainen, Wirtanen Palola

Bielorusko: Lalande Denisov, Jevenko, Korobov, Graborenko, Stasenko, Usenko, Gotovec Stepanov, Grabovskij, Kaľužnyj Platt, Stas, S. Kosticyn Ugarov, A. Kosticyn, Kitarov Koľcov, Volkov, Kovyršin Jefimenko.

Fíni mohli otvoriť skóre už v 3. minúte, ale pri strele Palolu pomohla bieloruskému brankárovi žŕdka. Na opačnej strane si v 7. minúte Rinne poradil s pokusom Grabovského. V 17. minúte zakončil individuálnu akciu Kontiola a Fíni viedli 1:0. Domáci sa v druhej tretine snažili o vyrovnanie, aktívny bol najmä prvý útok, no obrana Fínov odolávala. Fínom sa aj v tretej tretine darilo držať tesný náskok a nič na ňom nezmenilo ani niekoľko presiloviek Bielorusov. Na konečných 2:0 napokon uzavrel pri bieloruskej hre bez brankára v poslednej minúte Kontiola.