Do A-finále v Račiciach sa dostala ženská K2 aj kanoista Rusnák

Vodáci pretekajú v Račiciach.
Vodáci pretekajú v Račiciach. (Autor: TASR)
SITA|16. máj 2014 o 17:03

Druhé kolo Svetového pohára v rýchlostnej kanoistike privítali v Račiciach v Česku.

RAČICE. Po oboch mužských dvojkajakoch si aj ďalšie dve slovenské lode vybojovali postup do sobotňajšieho A-finále v rámci piatkových súťaží 2. kola Svetového pohára rýchlostných kanoistov v českých Račiciach.

Podľa očakávania medzi osmičku najlepších v K2 na 500 m postúpila skúsená ženská "kádvojka" Ivana Kmeťová, Martina Kohlová a tiež kanoista Matej Rusnák na 1000 m.

Tandem Kmeťová - Kohlová (ŠKP Bratislava) obsadil v tretej semifinálovej jazde druhú priečku za víťaznými Ruskami Jelenou Anyšinovou a Kirou Stepanovovou. V tomto zložení si slovenské reprezentantky sadli do spoločnej lode na medzinárodných pretekoch prvý raz od vlaňajších majstovstiev sveta v Duisburgu, kde obsadili 4. miesto.

V Česku sú ako doma

Medzitým sa predstavili iba v singlovej discplíne, resp. v debli len v rámci slovenskej kvalifikácie. "V Račiciach sme ako doma a veľmi sme sa tu chceli ukázať v ´kádvojke´. Pocity z dneška sú perfektné. Máme ešte väčšiu chuť súťažiť spolu v deblovke ako predtým. Dúfam, že nám to vyjde aj vo finále. Je tu však veľká konkurencia, bude to nabité," povedala po postupe do finále Martina Kohlová.

Jej dlhoročná kolegyňa Ivana Kohlová ju doplnila: "Oba dnešné štarty boli v našom podaní dobré napriek tomu, že počasie je nepríjemné. Sme v Račiciach už týždeň, ale v piatok ráno bola najväčšia zima. Vo finále to bude ťažké. Podľa piatkových časov sa nedá porovnávať, lebo nárazový vietor spôsobil iné časy v rozjazdách aj vo finále. Každá jazda je teda iná." Finále K2 na 500 m bude v sobotu o 10.37.

Rusnák zabojuje o zlepšenie

Kanoista Matej Rusnák (Dukla Trenčín) sa pobije v sobotu predpoludním v Račiciach o čo najlepší výsledok v elitnom A-finále na 1000 m. Postúpil doň tretím miestom v prvej semifinálovej jazde. V sobotu od 10.56 h sa pokúsi vylepšiť svoj výsledok z nedávnych pretekov SP v Miláne, kde obsadil 8. miesto.

"Som spokojný, keďže som sa dostal do finále. Nastavil som sa už od rozjazdy na to, že musím postúpiť. Súperi v semifinále neboli nezdolateľní, bol som dobre naladený. Konkurencia je v Račiciach kvalitnejšia ako v Miláne, ale napriek tomu sa chcem posunúť vyššie. Dúfam, že sobotňajšia finálová jazda bude lepšia ako tá milánska,“ uviedol Rusnák.

Organizátori druhého podujatia Svetového pohára v rýchlostnej kanoistike v českých Račiciach museli presunúť piatkové večerné semifinálové jazdy na 500 metrov na sobotu. Dôvodom bol výpadok elektrického prúdu v areáli.

Slováci- semifinále - piatok:

ŽENY

500 m

K1 - I. semifinálová jazda - 7. Simona Šamková (SR) 2:06,859 - nepostúpila do ďalšieho pokračovania pretekov

K2 - III. semifinálová jazda: 1. Jelena Anyšinová, Kira Stepanovová (Rus.) 1:48,130, 2. Ivana Kmeťová, Martina Kohlová 1:49,058 - postúpili do A-finále (sobota 10.37 h)

1000 m

K1 - I. semifinálová jazda - 6. Simona Šamková (SR) 4:27,525 - postúpila do B-finále (sobota 10.08)

MUŽI

1000 m

K1 - I. semifinálová jazda: 5. Matej Michálek (SR) 3:43,963 - postúpil do B-finále (sobota 9.40 h), IV. semifinálová jazda: 6. Denis Myšák (SR) 3:50,724 - postúpil do C-finále (sobota 9.33 h)

C1 - I. semifinálová jazda: 1. Mark Oldershaw (Kan.) 4:06,150,...3. Matej Rusnák 4:08,209 - postúpil do A-finále (sobota 10.56 h),...8. Rastislav Kohút (obaja SR) 4:18,397 - postúpil do B-finále (sobota 9.47)

Domov»Ďalšie športy»Do A-finále v Račiciach sa dostala ženská K2 aj kanoista Rusnák