Česi prehrali s Dánmi 3:4 po nájazdoch, neuspel ani Jágr

Česi vyhrávali 3:1, Dáni vyrovnali v poslednej minúte a zapojili sa do boja o štvrťfinále.

Dáni Patrick Bjorkstrand a Phillip Larsen naháňajú Jaromíra Jágra (vpravo).(Zdroj: SITA/AP)
Atlético vs. Kodaň na novom Wanda Metropolitano >>

MINSK. Dánski hokejisti zvíťazili v zápase A-skupiny MS prvýkrát v histórii nad Čechmi 4:3 po nájazdoch.

V záverečnej tretine najskôr dotiahli dvojgólové manko, pričom vyrovnali v powerplay a v nájazdoch rozhodol Bödker.

Dáni sa tak zapojili do boja o štvrťfinále, v tabuľke preskočili aj Slovensko a priebežne im patrí 6. priečka s piatimi bodmi.

Čechov čaká v nedeľu dôležitý duel z hľadiska ďalšieho účinkovania na turnaji o 19.45 proti Nórsku.

Rovnako veľkú dôležitosť bude mať aj pondelňajšie vystúpenie Dánska proti Francúzsku (15.45 h).

A-skupina:

Dánsko - Česko 4:3 sn (1:2, 0:0, 2:1 - 0:0, 1:0)

Góly a asistencie: 10. Lassen (Christensen), 56. J. Jensen (Staal, Hansen), 60. Bjorkstrand (Hansen, Madsen), rozhod. nájazd Bödker - 5. Klepiš (Jágr, Němec), 7. Jágr (Sobotka), 46. Kindl (Klepiš, Červenka).

Rozhodovali: Kaval, Patafie (obaja USA) - Carlson (Kan.), Semjonov (Est.), vylúčení: 5:5, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0

Nájazdy: Klepiš nedal, Boedker - 1:0, Hudler nedal, N. Jensen nedal, Jágr nedal

Dánsko: Nielsen - Larsen, Lassen, Bruggisser, Jesper B. Jensen, O. Lauridsen, Kristensen D. Lauridsen - Green, Christensen, Bödker - N. Jensen, Hansen, Madsen - Storm, Bjorkstrand, J. Jensen - Spelling, A. Poulsen, M. Poulsen

Česko: Salák - Kindl, Němec, Ševc, Vitásek, Zámorský, Kolář - Jágr, Sobotka, Rolinek - Hudler, Červenka, Klepiš - Vondrka, Novotný, Sekáč - Kovář, Zaťovič, Petružálek

Česi vstúpili do zápasu aktívne a už v 5. minúte viedli. Jágr priťukol puk v presilovke Klepišovi, ktorého náprah od modrej skončil za Nielsenom. O dve minúty si český tím vynútil ďalšiu presilovku, Sobotka zachoval chladnú hlavu a prihrávkou našiel pred bránkou Jágrovu hokejku - 2:0.

Následne však prebrali iniciatívu prekvapivo Dáni a v 10. minúte prestrelil Saláka strelou švihom Lassen. V ďalších minútach to bol boj dánskych útočníkov so Salákom, ten však podržal svoj tím.

V úvodných minútach druhej tretiny sa obraz hry nezmenil. Česi sa osmelili opäť až po polovici stretnutia, Zámorský však orazítkoval tyč a dorážky Červenku a Vondrku ostali nevyužité. Pokoj na hokejky priniesla až presná strela Kindla zo 46. minúty, no záver patril Dánom.

V 56. minúte znížil Jesper Jensen a následne 53 sekúnd predkoncom počas hry bez brankára doklepol puk za bezmocného Saláka Bjorkstrand - 3:3. Dramatické prdĺženie gól neprinieslo, historicky prvé víťazstvo Dánov na Čechmi zariadil v samostatných nájazdoch Mikkel Bödker. Tretí nájazd Čechov nepremenil Jágr.