Američania vyhrali nad Fínmi 3:1 a odsunuli ich na 5. miesto

USA zabrali po nepresvedčivých výkonoch proti Lotyšsku a Kazachstanu. Kanada otočila proti Švédom.

Útočník USA Johnny Gaudreau a fínsky obranca Tuukka Mantyla (na ľade).(Zdroj: SITA/AP)
Víkendový zájazd na FC Barcelona za skvelých 350€ >

MINSK. Hokejisti USA v nedeľu zdolali Fínsko 3:1 a urobili dôležitý krok k postupu do štvrťfinále.

Skóre duelu otvoril už v 19. sekunde duelu Nelson, v 47. min pridal druhý gól T. Johnson. O desať minút síce Mäntylä znížil, ale v záverečnej minúte upravil opäť T. Johnson na 3:1 gólom do prázdnej fínskej bránky.

Fíni sú aktuálne na nepostupovej 5. priečke. Američania nastúpia v utorok o 11.45 proti Nemecku, Fíni hrajú v pondelok o 15.45 proti Kazachstanu.

Hokejisti Kanady si v A-skupine poradili s výberom Švédska 3:2 po predĺžení. Dokázali otočiť nepriaznivý vývoj, keď po góloch Lindströma a Klasena prehrávali už 0:2.

Obaja súperi majú v tabuľke po 15 bodov a už istú účasť vo štvrťfinále. Kanaďania odohrajú svoj posledný zápas v skupinovej fáze v utorok o 11.45 proti Nórsku, Švédi sa v pondelok o 19.45 stretnú s Talianskom.

B-skupina (Minsk Arena):

USA - Fínsko 3:1 (1:0, 0:0, 2:1)

Góly: 1. Nelson (S. Jones), 47. T. Johnson (C. Smith, S. Jones), 60. T. Johnson (Shore) - 57. Mäntylä (Immonen, Hietanen)

Rozhodcovia: Brüggemann (Nem.), Bulanov (Rus.) Hull (Kan.), Valach (SR), vylúčení na 2 min: 5:4, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 13 030 divákov

USA: Thomas - DeKeyser, Jones, Gardiner, Murphy, Petry, McCabe, Donovan Johnson, Nelson, Smith Gaudreau, Stapleton, Wingles J. Hayes, Trochceck, Mueller K. Hayes, McDonald, Shore Miele.

Fínsko: Rinne - Hietanen, Mäntylä, Karalahti, Ohtamaa, Kivistö, Lajunen, Marttinen Palola, Kontiola, Lehterä Komarov, Jokinen, Haula Savinainen, Immonen, Pakarinen Salomäki, T. Sallinen, J. Sallinen Huhtala.

A-skupina (Čižovka Arena):

Kanada - Švédsko 3:2 pp (0:1, 2:1, 0:0 - 1:0)

Góly: 24. B. Schenn (Huberdeau), 28. Bieksa (Hodgson, Rielly), 63. Ellis (Brouwer, Scheifele) - 14. Lindstrom (Möller), 22. Klasen (Ekholm, Nyquist)

Rozhodcovia: Olenin (Rus.), Rantala (Fín.) Raming (Rus.), Suominen (Fín.), vylúčení na 2 min.: 5:6, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 8453 divákov.

Kanada: Scrivens - Bieksa, Garrison, Coburn, Myers, Ellis, Gudbranson, Rielly Read, Turris, Chimera Huberdeau, Schenn, MacKinnon Brouwer, Kadri, Hodgson Monahan, Ward, Scheifele

Švédsko: Nilsson - Ekholm, Fransson, Burström, Andersen, Erixon, Nygren, Gustafsson - Lindström, Backlund, Möller Klasen, Järnkrok, Nyquist Ericsson, Sjögren, Hjalamarsson Axelsson, Lundqvist, Rasmussen Danielsson

Ryan Ellis, strelec víťazného gólu: "Bola to pekná akcia od Scheifeleho, jeho trpezlivosť bola neuveriteľná. Dal mi to priamo na hokejku a mne stačilo len sa dotknúť puku."

Dave Tippet, tréner Kanady: "Oba tímy spravili niekoľko chýb, ktoré vyústili do šancí. Obaja brankári odohrali dobrý zápas. V predĺžení sme využili ponúknutú šancu a získali víťazstvo."

Mikael Backlund, útočník Švédska: "Začali sme naozaj dobre, viedli sme už 2:0. Po tom, čo Kanaďania vyrovnali na 2:2, to bolo veľmi ťažké."