Djokovič ukázal Nadalovi, že post jednotky chce späť

Rafael Nadal prehral prvýkrát od roku 2004 v antukovej časti sezóny tri zápasy.

Novak Djokovič ukázal, že na Roland Garros je výborne pripravený.(Zdroj: SITA/AP)

BRATISLAVA. Novak Djokovič nehral pár týždňov. Trápilo ho zranenie ľavého zápästia. Viackrát musel problémy riešiť s českým špecialistom Pavlom Kolářom. Nikto preto nevedel, v akej forme sa ukáže na prvom turnaji po zranení v Ríme.

Pred mesiacom postúpil v Monte Carle do semifinále, ale tam ho jasne zdolal Roger Federer. Srb si však fyzicky a psychicky oddýchol a na taliansku antuku vybehol skvele pripravený.

Za prítomnosti Borisa Beckera s Mariánom Vajdom sa najprv predral do finále cez zlepšujúceho sa Milosa Raonica, aby mohol vyzvať najväčšieho rivala Rafaela Nadala.

Španiel začal lepšie, vyhral prvý set a zdalo sa, že opäť ukáže svoju antukovú dominanciu. Srb zlepšil pohyb, prestal kaziť a začal mať jasnú prevahu. Nadal síce bojoval, ale v ďalších dvoch setoch nemal nárok. Srb vyhral 4:6, 6:3, 6:3.

Srb dominoval vo víťazných úderoch

Djokovič ho predčil na víťazné údery jasne 46/15 a zdolal ho aj v druhom tohtoročnom zápase. Celkovo sa stal po Rogerovi Federerovi a Horaciovi Zeballosovi len tretím hráčom, ktorý otočil s Nadalom antukové finále, v ktorom prehral prvý set.

„Keď Novak trafil loptičku razantne, nevedel som mu na to odpovedať. Nemal som dostatok energie,“ citovala AP španielskeho tenistu. Dominanciu jeho súpera potvrdil fakt, že vyhral dvanásť z posledných pätnástich výmen.

Djokovič hovoril najmä o tom ako je mysľou doma v Srbsku, ktoré sužujú najväčšia záplavy za vyše sto rokov. Svojej krajine venoval aj srdce, ktoré nakreslil na kurte. Celú prémiu 549 000 eur venoval postihnutým záplavami v jeho krajine. Informáciu prinieslo twitterové konto Davisovho pohára reprezentačných družstiev mužov a agentúra SITA.

Od minuloročnej prehry vo finále US Open vyhral belehradský rodák nad Nadalom štyri zápasy. „Určite mi to dodá sebavedomie, keď som zdolal Rafu na veľkom antukovom turnaji. Som rád ako moja hra napreduje pred Roland Garros.“

Získal psychickú výhodu

Djokovič získal pred parížskym grandslamom, ktorý mu chýba do zbierky, miernu psychickú výhodu. So španielskym súperom upravil vzájomnú bilanciu na 22:19. Víťazstvo bolo dôležité aj z hľadiska boja o post svetovej jednotky. Nadalov náskok znížil na 650 bodov.

„Bol som posadnutý titulom z Roland Garros. Túžba po parížskom titule mi brala strašne veľa energie. Musel som sa upokojiť a začať znova sústrediť,“ priznal Djokovič pre francúzsky L´Equipe.

Nadal nebude v Paríži tak jednoznačným favoritom ako tomu býva zvykom. Prvýkrát od roku 2004 sa stalo, že na antuke prehral v sezóne tri zápasy.

Roland Garros začína už o týždeň. Nadal na ňom od roku 2005 nevyhral len raz. Vlani bol však Djokovič veľmi blízko, keď semifinálový zápas prehral až 7:9 v piatom sete.